تغییر کاربری شالیزارها خیانت ملی است

رییس سازمان امور اراضی کشور گفت: تبدیل هر میزان از مساحت یک میلیون هکتاری دشت شمال به عنوان مهمترین اراضی کشاورزی کشور، خیانت ملی است.

agripress0051به گزارش اگری پرس قباد افشار روز پنج شنبه با حضور در سازمان جهادکشاورزی مازندران در ساری و در نشستی با خبرنگاران افزود: بنگاه داران مسکن که در سال های اخیر به صورت غیرقانونی در شمال ایران به صورت قارچ گونه رشد یافتند، عامل اصلی زمین خواری و تغییر کاربری هستند.

وی همچنین گفت: هر چند ردپاهایی از مسوولان دولتی در تغییر کاربری وجود دارد اما این امر سازمان یافته نیست.

افظار اظهار داشت: همزمان با آغاز بکار دولت یازدهم با تمامی افراد و مسوولان دولتی که به مقوله حفظ کاربری توجه نکنند، به شدت برخورد می شود و اغماضی در این باره وجود ندارد.

وی خطاب به شهروندان تاکید کرد: هرگونه خرید و فروش زمین در استان های شمالی باید با استعلام از ثبت اسناد و جهادکشاورزی صورت گیرد تا وضعیت کاربری زمین برای خریداران مشخص شود.

رییس سازمان امور اراضی کشور با بیان این که مازندران در تولید ۱۴ محصول کشاورزی رتبه نخست کشور را دارد، گفت: تغییر کاربری تهدید جدی علیه زمین های کشاورزی شمال است.

وی با بیان این که اگر مدیریت حفاظت از اراضی کشاورزی شمال به درستی صورت نگیرد، امنیت غذایی کشور دچار چالش جدی خواهد شد، ادامه داد: بررسی ها نشان می دهد که در ۲۵ سال اخیر تغییر کاربری غیرقانونی در شمال به وفور صورت گرفته است.

وی با تاکید بر این نکته که یک میلیون هکتار از دشت های کشاورزی در شمال باید حفظ شود، گفت: پدیده ویلاسازی علاوه بر از بین بردن فعالیت های کشاورزی صنعت گردشگری استان های شمالی بویژه مازندران را نیز دچار چالش کرده است.

افشار به توسعه غیر اصولی شهرها و روستاهای شمال ایران اشاره کرد و گفت: طرح های هادی در روستاها و طرح های جامع و تفصیلی شهرهای استان های شمالی باید بازنگری شود که با هماهنگی های صورت گرفته با سازمان مسکن انقلاب اسلامی و وزارت راه و شهر سازی این موارد در دست اقدام است.

رییس سازمان امور اراضی کشور با بیان این که هویت زمین کشاورزی با پدیده زمین خواری و ویلاسازی در شمال ایران از بین رفته است، بیان داشت: ۲۰۰ هزار هکتار از اراضی شمال در تهدید جدی تغییر کاربری قرار دارد.

افشار تاکید کرد: توسعه شهرهای شمال ایران از دهه ۴۰ تا امروز ۱۲ تا ۱۵ برابر بیشتر شده که این توسعه در سطح، با تغییر کاربری اراضی کشاورزی حاشیه شهرها بوجود آمده است.

وی تاکید کرد: در یکی از شهرهای مازندران که ۳۰۰ هکتار مساحت شهری آن در طرح جامع بوده، ۲۰۰هکتار نیز اراضی کشاورزی حاشیه در قالب طرح توسعه به شهر الحاق شده است.

رییس سازمان امور اراضی کشور از رد تقاضای توسعه شهرهای مازندران در سطح، در شورای عالی شهر سازی خبر داد و گفت: تبدیل شالیزارهای شمال به غیر کشاورزی خیانت ملی است.

وی حفظ خاک را مهمتر از آب در کشاورزی دانست و گفت: به رغم کمبود آب که موجب چالش در فعالیت های کشاورزی شمال ایران شده، اما حفظ اراضی مهمتر از آب است چراکه با تغییر کاربری، فعالیت کشاورزی در زمین از بین خواهد رفت.

به گفته افشار جنگل ها و زمین های ساحلی شمال کشور که روزی برای همگان قابل مشاهده بود، در معرض تخریب و محو شدن است و اراضی کشاورزی این خطه نیز به شدت در حال تغییر کاربری قرار دارند.

رییس سازمان امور اراضی کشور خاطرنشان کرد: در حال حاضر دو برابر خانه های مسکونی در مازندران ویلاسازی صورت گرفته است که ارزش افزوده ای ندارد.

وی ادامه داد: ویلاسازی اشتغال و توسعه ای را برای استان های شمالی نداشته و فقط کشاورزان را به سرایداران ویلاسازان تبدیل کرده است.

وی حفاظت و پیشگیری از تغییر کاربری اراضی شمال را اولویت ماموریت سازمان امور اراضی کشور دانست و گفت: پارسال ۱۳ گشت حفظ کاربری اراضی کشاورزی مازندران شکل گرفته بود که امسال به ۲۰ گشت افزایش خواهد یافت.

افشار با بیان این که در این گشت ها با حضور یک نفر از نیروی انتظامی و یک کارشناس کشاورزی با هماهنگی دستگاه قضایی گشت های حفظ کاربری را در استان مازندران انجام می دهند، خاطر نشان کرد: تجهیزات و امکانات برای اجرای احکام تخریب و قلع و قمع بناهای غیر قانونی در اراضی کشاورزی نیز برای استان مازندران تامین شده است.

افشار از اجرای قانون اراضی کشاورزی بایر در استان های شمالی خبر داد و گفت: زمین های کشاورزی که به مدت پنج سال به دلایل مختلف بایر بمانند، بر اساس قانون مصادره می شوند.

وی تاکید کرد: بهانه ای برای کشاورزی نکردن در شمال وجود ندارد و زمین در این خطه قابلیت تولیدات انواع محصولات کشاورزی را دارد.

وی از انجام نقشه برداری هوایی اراضی شمال ایران خبر داد و گفت: این طرح با ۱۵۰ میلیارد ریال برای استان مازندران در سال جاری انجام می شود.

افشار تداخل زمین های کشاورزی با منابع طبیعی در شمال را از دیگر مشکلات عنوان کرد و بیان داشت: برای اجرای طرح های حفاظت از اراضی کشاورزی شمال، نقشه برداری هوایی و تعیین و تکلیف شدن واگذاری های زمین در گذشته، امسال یک هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار تخصیص یافته است.

وی از اصلاح قانون تغییر کاربری در سال جاری خبر داد و گفت: با اصلاح این قانون روزنه های موجود بسته خواهد شد.

به گفته افشار اصلاحات قانون تغییر کاربری در کمیسیون کشاورزی مجلس به تصویب رسیده است و در آینده نزدیک در صحن علنی مجلس مطرح خواهد شد.

وی به ترتیب از مازندران، البرز، تهران، گیلان و گلستان به عنوان استان های در معرض جدی تغییر کاربری یاد کرد و گفت: کلان شهرهای مشهد، اصفهان، شیراز و تبریز نیز در معرض تغییر کاربری غیرقانونی قرار دارند.

وی با بیان این که در دو دهه اخیر چهار میلیون هکتار زمین به دلایل مختلف واگذار شده است، گفت: طرح نظارت در ۷۰۰ هزار هکتار از زمین های واگذار شده در ۱۸ ماه اخیر اجرایی شده است که ۱۰۰ هزار هکتار از اراضی واگذارشده به تعهدات خود عمل نکردند.

رییس سازمان امور اراضی کشور ادامه داد: ۶۰ هزار هکتار از این اراضی اخطار و مهلت انجام تعهدات را گرفته اند و ۴۰ هزار هکتار نیز مشمول فسخ و خلع ید شدند.

به گفته افشار در سال ۱۳۹۴ نیز ۷۰۰ هزار هکتار از اراضی واگذار شده در طرح نظارت قرار خواهند گرفت.

وی یکی از مشکلات در خلع ید و فسخ قرار داد را کمبود اعتبار عنوان کرد و گفت: البته دولت به این مقوله توجه ویژه ای دارد.

رییس سازمان امور اراضی کشور از تهیه آیین نامه جلوگیری از خرد شدن اراضی کشاورزی خبر داد و گفت: در این آیین نامه به تجمیع اراضی خرد و ارایه خدمات ویژه و خاص دولتی توجه شده است که در آینده در دولت مطرح خواهد شد./ایرنا