تعیین سهمیه برای واردکنندگان برنج

دبیر انجمن برنج کشور گفت: پیش بینی می‌شود حداقل ۲ میلیون تن برنج در سال‌جاری تولید شود.

به گزارش اگری پرس جمیل علیزاده شایق در گفتگو با مهر، با بیان اینکه قرار است وزارت جهادکشاورزی به عنوان مسئول تنظیم بازار محصولات کشاورزی با توجه به پیش‌بینی تولید و نیاز در مورد میزان واردات برنج تصیم‌گیری کند، اظهارداشت: انجمن واردکنندگان برنج باید در این جلسه حضور داشته باشند تا وزارت جهاد به آنان اعلام کند میزان نیاز به واردات چقدر است و بیش از نیاز وارد نشود.

وی اضافه کرد: معاون وزیر جهادکشاورزی اعلام کرده برای ثبت سفارش باید سهمیه مشخص شود و به واردکنندگان سهمیه بدهیم که این اقدام بسیار خوبی است.

دبیر انجمن برنج کشور در واکنش به سخنان مسئولان وزارت جهادکشاورزی مبنی بر اینکه براساس برآوردها  طی سال‌جاری حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن برنج در کشور تولید می‌شود، اضافه کرد: متاسفانه وزارت جهادکشاورزی از سال ۸۶ به بعد هرسال میزان تولید را کاهش داده است.

شایق با اشاره به اینکه وزارت جهاد در سال ۸۶، رسما میزان تولید برنج را ۲ میلیون و ۴۵۰ هزار تن اعلام کرد، گفت: سال ۹۲ میزان تولید ۲ میلیون تن اعلام شد، همچنین در سال ۹۳ نیز تولید را همین میزان اعلام کردند و حالا که وارد سال ۹۴ شده‌ایم، بازهم میزان آن را کاهش داده‌‌اند.

وی افزود: این گفته‌ها در شرایطی است که استان‌های شمالی امسال شرایط آب و هوایی بسیار مناسبی برای تولید برنج دارند و تا اینجا مشکلی نیست، ضمن اینکه اگر تا پایان خردادماه یک بارندگی دیگر در شمال کشور اتفاق بیفتد، میزان تولید یقینا از دو میلیون تن عبور خواهد کرد.

شایق با بیان اینکه پیش بینی میزان دقیق تولید امکان‌پذیر نیست، اضافه کرد: پیش‌بینی ما تولید حداقل ۲ میلیون تن برنج است.