تخریب منابع طبیعی را به ۱۵۰۴ اطلاع دهید

معاون وزیرجهادکشاورزی، تغییر اقلیم، کمبود آب شیرین و بیابان‌زایی را ۳ چالش قرن بیست و یکم عنوان کرد و گفت: از مردم و مسئولان می‌خواهیم هر گونه تخریب منابع طبیعی را از طریق سامانه ۱۵۰۴ گزارش کنند.

به گزارش اگری پرس به نقل از مهر، خداکرم جلالی رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور به مناسبت هشتم مرداد روز ملی جنگل بیانیه‌ای صادر کرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در این بیانیه عنوان کرد: بشر در قرن بیست و یکم با سه چالش عمده؛ تغییر اقلیم، کمبود آب شیرین و بیابان زایی مواجه است. جنگل‌ها و مراتع با جذب «دی اکسید کربن جو» به عنوان مهم‌ترین گاز گلخانه‌ای، گرمایش زمین را کنترل کرده  و به عنوان سدهای طبیعی کم هزینه اما اثربخش با کاهش سرعت حرکت آب، میزان نفوذ آب به سفره‌های زیر زمینی را افزایش می‌دهند در نتیجه وقوع سیلاب‌های مخرب کاهش می‌یابد که این موضوع حفظ منابع آب و خاک را بدنبال دارد.

وی افزود: امروزه نمی‌توان از نقش موثر جنگل‌ها در حفظ تعادل اکوسیستم‌ها، کنترل آلاینده‌ها، تولید اکسیژن، ایجاد شادابی و نشاط و حفظ حیات وحش چشم پوشی کرد به‌گونه‌ای که حفظ جنگل‌ها به عنوان یکی از شاخص‌های مهم توسعه پایدار هر کشور به شمار می‌آید.

وی ادامه داد: بدون شک برای حل مشکلات زیست محیطی در سطح ملی از جمله خشک شدن دریاچه‌ها، تالاب‌ها، رودخانه‌ها، قنوات و چشمه‌ها، بیلان منفی سطح سفره آب‌های زیرزمینی، فرونشست زمین، گسترش کانون‌های بحرانی بیابان‌زا و گردوغبار چاره‌ای موثرتر از حفظ و احیای جنگل‌ها و مراتع، گسترش عملیات آبخیزداری و آبخوان‌داری واجرای عملیات بیابان زدایی وجود ندارد. لذا حفاظت ازجنگل‌ها به عنوان سرمایه ملی یک وظیفه عمومی بوده که تحقق این مهم قطعاً با مساعدت و همراهی آحاد ملت و مسئولین دستگاه‌های حاکمیتی و دولتی محقق می‌شود.

جلالی اضافه کرد: از مردم و مسئولان کشور به خاطر دغدغه دلسوزانه در زمینه تخریب منابع طبیعی و به ویژه جنگل‌ها صمیمانه تشکر کرده و از آنان تقاضا داریم از طریق سامانه ۱۵۰۴ مسئولان منابع طبیعی را از وقوع آتش سوزی در جنگل و مرتع، تخریب و تصرف اراضی ملی و ساخت و ساز غیر مجاز در عرصه‌های جنگلی و مرتعی مطلع ساخته  و در این مسیر همچون گذشته یاری‌گر ما باشند.

انتهای پیام/