تسهیلات مکانیزه کردن کشت برنج در استان های شمالی / حجتی:هیچ محدودیتی نداریم

وزیر جهادکشاورزی گفت: برای تامین تجهیزات و تسهیلات مکانیزه کردن کشت برنج در استان های شمالی هیچ محدودیتی نداریم.

به گزارش اگری پرس، محمود حجتی در دیدار با مجمع نمایندگان استان گیلان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که در دولت یازدهم ۲۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال خطوط اعتباری برای توسعه مکانیزاسیون کشاورزی اختصاص یافته است، افزود: تسهیلات مکانیزه کردن کشت برنج در گیلان و مازندران بدون محدودیت پرداخت می شود.
وزیر جهادکشاورزی با بیان این که در اجرای قانون تمرکز وظایف بخش کشاورزی، با روش های مختلف واردات برنج را مدیریت کرده ایم، تصریح کرد: با هدف حمایت از تولید داخلی ضمن اعلام ممنوعیت واردات در زمان برداشت، از سال ۱۳۹۳ با اعمال محدودیت ثبت سفارش، تعرفه ۴۰ درصدی به علاوه مابه التفاوت پنج هزار ریالی(۵۰۰تومانی) برای واردات برنج تعیین شده است.

وی افزود: همچنین مدت اعتبار ۱۸ ماهه ثبت سفارش به سه ماه با یک ماه قابل تمدید کاهش داده شده و از اول مرداد ماه، گمرک مجاز نیست هیچ محموله برنجی را ترخیص کند.

حجتی، یکی از راه های رفع مشکلات برنج کاران را تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری عنوان کرد و افزود: با تجهیز و نوسازی شالیزارها ضمن ایجاد امکان کشت دوم و همچنین سایر گونه های اقتصادی از همزمانی کاشت و برداشت محصول و تاثیرات آن در کاهش قیمت در بازار و همچنین ماندآبی شدن زمین ها جلوگیری می شود.
وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: طرح تجهیز و نوسازی ۵۰ هزار هکتار از شالیزارهای استان گیلان تهیه شده و در حال اجراست که براساس آن عملیات تجهیز و نوسازی سالانه در سطح ۱۰ هزار هکتار از اراضی شالیزاری گیلان اجرا می شود.

وی یادآور شد: در اجرای مصوبات سفر رییس جمهوری به استان گیلان، تاکنون ۹ هزار هکتار از شالیزارهای این استان تجهیز و نوسازی شده است.
حجتی از نمایندگان گیلان خواست تامین اعتبارات طرح تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری را از طریق خطوط فاینانس از سازمان های ذیربط پیگیری کنند.
وی با بیان این که صنعت نوغانداری تا پیش از استقرار این دولت رو به تعطیلی بود، خاطرنشان کرد، در دولت یازدهم مرکز توسعه نوغانداری کشور مسوول احیای این صنعت شد و در ۲ سال اخیر با تامین زیرساخت ها،تولید نهال از ۱۰۰ هزار اصله در سال ۱۳۹۳ به یک میلیون اصله در سال ۹۴ افزایش یافت.
حجتی در خصوص تولید زیتون گفت، این محصول از جمله طرح های وزرات جهاد کشاورزی است و در این طرح به زراعی، صنایع تبدیلی و تکمیلی، مبارزه با آفات و بیماری ها مورد توجه قرار گرفته است.

وی افزود: با مبارزه به موقع و موثر با آفت مگس مدیترانه ای امسال خسارت به باغ های زیتون کاهش یافت.
وزیر جهاد کشاورزی در ادامه با بیان این که سالانه شش میلیارد مترمکعب آب استان گیلان به دریا می ریزد بر ضرورت بهره برداری بهینه از این آب تاکید کرد و افزود: با وجود آن که مسئولیت آب بندان ها با وزارت جهاد کشاورزی نیست ولی این آمادگی وجود دارد تا در صورت واگذاری مدیریت آب بندان ها به وزارت جهاد کشاورزی با اعمال شیوه های مدیریتی، حجم آب مخازن از ۲۵۰ میلیون مترمکعب فعلی به یک میلیارد مترمکعب افزایش یابد که این منبع آبی می تواند مشکل کمبود آب استان در فصول گرم سال را برطرف کند.

حجتی بر لزوم توجه به صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی تاکید و خاطرنشان کرد: با اجرای قانون تمرکز، بازسازی و نوسازی شالیکوبی ها و تجمیع آنها با هدف افزایش بهره وری و کاهش ضایعات، بسته بندی، فرآوری و استفاده از بقایای برنج در دستور کار قرار دارد.
در این نشست، نمایندگان مجمع استان گیلان به طور جداگانه در خصوص مسایل حوزه انتخابیه خود از جمله قیمت و واردات برنج، نوغانداری، آبزی پروری سوالاتی را مطرح کردند.

سال گذشته محموله بیش از ۱۲۰۰ تن برنج وارداتی شرکت بازرگانی دولتی به‌ اتهام قاچاق توقیف شده بود که شعبه هفتم بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب بندرعباس در خردادماه امسال، درباره اتهام شرکت بازرگانی دولتی و شرکت خدمات غله و بازرگانی منطقه ۶، ضمن صدور قرار منع تعقیب، مصرف انسانی و دامی این برنج‌ها را به‌دلیل اینکه تاریخ مصرف آن پایان یافته بود، ممنوع اعلام و براساس ماده ۱۴ قانون مواد خوراکی و آشامیدنی، مجوز مصرف صنعتی و تبدیل آن را به الکل صادر کرد.
نیاز مصرفی برنج کشور سالیانه حدود سه میلیون تن است که نزدیک به ۲ میلیون تن آن در داخل و بقیه از طریق واردات تامین می شود.

براساس مصوبه دولت، سالیانه حدود ۳۰۰ هزار تن برنج برای ذخایر استراتژیک توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران و بین ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار تن توسط بخش خصوصی وارد می شد.
براساس سیاست وزارت جهاد کشاورزی، کشت و تولید برنج در دو استان مازندران و گیلان عملیاتی خواهد بود و کشت برنج در استان‌های دیگر کشور کنترل خواهد شد.

منبع: ایرنا