افزایش ۱۲۰ درصدی قیمت فرآورده‌ لبنی با وجود ثبات نرخ شیر خام/ نظارتی بر عملکرد صنایع لبنی وجود ندارد

یک دامدار گفت: اگرچه صنایع بیش از دو سال است که به بهانه عدم کشش بازار قیمت خرید شیرخام از دامداران را افزایش نداده‌اند، اما قیمت برخی فرآورده‌های لبنی را در این مدت تا ۱۲۰ درصد افزایش داده‌اند.

به گزارش اگری پرس به نقل از  خبرگزاری فارس سیدمحمد خلیلی دامدار و تولید‌کننده شیرخام امروز در حاشیه دیدار معاون وزیر جهاد کشاورزی با دامداران گفت: اگرچه وزارت جهاد کشاورزی متولی امور تولید‌کنندگان شیرخام است، اما حل برخی از معضلات پیش آمده برای دامداران واقعا از عهده این وزارتخانه خارج است.

وی با بیان اینکه دامداران با مشکل جذب بازار مواجه‌اند، افزود: در دو سال گذشته قیمت نهاده‌ها و سایر اقلام مورد نیاز دامداران وضعیت خوبی داشته است، اما علیرغم اقداماتی که وزارت جهاد کشاورزی در راستای جمع‌آوری شیرمازاد انجام داده هنوز هم نتوانسته صنایع را مجاب به خرید شیرخام به قیمت مصوب کنند.

این تولید‌کننده شیرخام اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی فاقد ابزار نظارتی است، بنابراین باید سازمان حمایت و سایر سازمان‌های نظارتی باید عهده‌دار نظارت بر صنایع باشند.

وی با انتقاد از منحل شدن سازمان صنایع شیر اظهار داشت: آن سازمان وظیفه نظارت بر صنایع را عهده‌دار بود، اما اکنون به علت عدم نظارت شاهدیم که که روز به روز دامداران ضعیف‌تر و صنایع‌لبنی قوی‌تر می‌شوند.

خلیلی با اشاره با بیان اینکه روزانه ۵۰ تن شیرخام تولید و تحویل صنایع می‌دهد، بیان داشت: نقطه ضعف دامدار فساد‌پذیری محصولش است و صنایع هم از این نقطه برای اینکه خواسته‌های خود را به دامداران تحمیل کنند، سوء استفاده می‌کنند.

این تولید‌کننده با اشاره به عدم جذب بخشی از شیرخام تولیدی دامداران در هفته‌های اخیر گفت: صنایع با این کار دامدار را تحت فشار قرار می‌دهند و تولید‌کننده را مجاب به پذیرفتن بدترین شرایط می‌کنند.

وی افزود: صنایع لبنی حدود ۴ ماه است که مطالبات دامداران را پرداخت نکرده‌اند و با این شرایط دامداران در مضیقه‌اند، به طوری توان تأمین مخارج و پرداخت دستمزد کارگران را هم ندارند.

خلیلی گفت: اگرچه صنایع لبنی بیش از ۲ سال است که در مقابل افزایش قیمت خرید شیرخام به بهانه نداشتن کشش بازار مقاومت می‌کنند و مصوبه ۱۴۴۰ تومانی تیرماه سال ۹۲ را اجرا نمی‌کنند، اما قیمت برخی فرآورده‌های خود را تا ۱۲۰ درصد افزایش داده‌اند.