افزایش مصرف سرانه تخم‌مرغ/ مصرف سرانه به ۱۹۱ عدد رسید

دبیرکل کانون سراسری تخم‌مرغ از افزایش ۳۱ عددی مصرف سرانه این کالا در ۶ سال اخیر خبر داد و گفت: هدف ما افزایش مصرف سرانه به ۲۵۰ عدد تخم‌مرغ است.

به گزارش اگری پرس سید فرزاد طلاکش در گفتگو با مهر درباره روند ترویج مصرف تخم مرغ در کشور در سالیان اخیر، اظهارداشت: اقدامات انجام شده تا حدی بر مصرف سرانه این کالا تاثیر داشته است اما این برای ما کافی نیست.

وی اضافه کرد: از سال ۸۹ که زیرساخت‌های ستاد کشوری ترویج مصرف تخم مرغ با کمک دستگاه‌هایی مانند وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت آموزش و پرورش فراهم شد تا پایان سال ۹۴، ۳۱ عدد تخم مرغ به سرانه مصرف کشور افزوده شده است.

دبیر ستاد کشوری ترویج مصرف تخم‌مرغ با بیان اینکه طی این مدت سرانه مصرف ما از ۱۶۰ به ۱۹۱ عدد  تخم مرغ  در سال رسیده است، افزود: این توفیق خوبی است اما کافی نیست.

طلاکش اضافه کرد: هدف ستاد کشوری ترویج مصرف تخم مرغ که وزارت‌خانه‌های بهداشت و آموزش پرورش هم آن را تایید کرده‌اند، افزایش مصرف سرانه به ۲۵۰ عدد  در سال است.

وی با اشاره به اینکه عدد عنوان شده کف مصرف سرانه کشورهای در حال توسعه است، گفت: سرانه مصرف این کالا در کشور مالزی ۳۲۶، ژاپن ۳۲۸، مکزیک ۳۳۵، اوکراین ۳۱۴ و میانگین مصرف در کشورهای  اروپایی بین ۲۶۰ تا ۲۷۰ عدد است.

طلاکش با بیان اینکه متاسفانه هنوز بسیاری از مردم فکر می‌کنند مصرف تخم مرغ برای سلامتی آنان زیان دارد، گفت: اگر پزشکان  با علم روز توجیه شوند، می‌توانند به تغییر الگوی مصرف مردم کمک کنند؛ بنابراین سال گذشته عمده انرژی ستاد صرف پزشکان شد و ما در بسیاری کنفرانس‌ها و سمینارهای علمی آنان مشارکت داشتیم، ضمن اینکه امسال هم این کار را انجام خواهیم داد.

وی ادامه داد: از اقدامات دیگر ما سرمایه گذاری روی مهدکودک‌ها بوده است که در این راستا برای کودکان کتاب داستان، سی دی‌های آموزشی و غیره تهیه کرده‌ایم تا از این طریق هم بتوانیم در تغییر الگوی مصرف موثر باشیم.

دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم‌مرغ ایران در پاسخ به این پرسش که هر فرد باید در یک هفته چند عدد تخم مرغ مصرف کند؟ شعار جهانی هر انسان سالم یک تخم مرغ در روز را مورد اشاره قرار داد و افزود: بنابراین هر انسان سالم می‌تواند یک تخم مرغ در روز یا ۶ عدد در یک هفته مصرف کند و مشکل خاصی برای او ایجاد نخواهد شد.

طلاکش با بیان اینکه برخی از بزرگترین متخصصان تغذیه کشور این مساله را تایید می‌کنند و با توضیحات علمی به مردم می‌گویند مصرف تخم‌مرغ مشکلی برای سلامتی آنان ایجاد نمی‌کند، تاکید کرد: البته این توصیه برای افراد سالم است.

وی ادامه داد: کسانی که دچار بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت و هستند در مصرف سفیده محدودیتی ندارند اما درباره زرده تخم مرغ باید با احتیاط بیشتری عمل و حداکثر ۳ عدد در هفته مصرف کنند.