ادعای پایین بودن گلوتن گندم ایرانی بهانه برای واردات است/ تجهیز ۵۰۰ هزار هکتار از اراضی به آبیاری نوین

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی ادعای پایین بودن کیفیت گندم تولید داخل و نیاز به واردات را رد کرد و گفت: از مجموع ۱۴ میلیون تن گندم تولید داخل ۴ میلیون تن گندم ممتاز تولید می‌شود و ۲۰۰ هزار تن هم گندم دروم مازاد بر نیاز صنایع ماکارونی تولید می‌کنیم.

به گزارش اگری پرس؛

اسفندیاری‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار کشاورزی خبرگزاری فارس،‌ درباره آخرین وضعیت تولید گندم در سال زارعی جدید اظهار داشت: برداشت گندم از اواخر اسفندماه در مناطق گرمسیر استان هرمزگان آغاز شده و اکنون اوج گرفته است. کشاورزان تاکنون یک میلیون و پانصد هزار تن گندم به مراکز خرید تضمینی و سیلوها تحویل داده‌اند.

وی به قیمت خرید تضمینی گندم در سال زراعی جدید اشاره کرد و گفت: هر کیلو گندم ۱۳۰۰ تومان از کشاورزان خریداری می‌شود که به محض ورود به سیلوها وارد سامانه شده و مبلغ آن پرداخت می‌شود، میزان خرید گندم در مدت مشابه سال گذشته نیز به همان نسبت در حال پیشرفت است.

استفاده از بذور استاندارد در ۶۲ درصد مزارع گندم

مجری طرح گندم همچنین استفاده از بذور استاندارد در مزارع گندم را یکی از عوامل افزایش تولید دانست و افزود: این رقم نسبت به سال ۹۲، ۶۲ درصد افزایش داشته است و طی یک سال گذشته آخرین سموم روز دنیا که در اروپا مورد استفاده قرار می‌گیرد در دسترس کشاورزان قرار گرفته است.

۵۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی به آبیاری نوین مجهز شدند

اسفندیاری‌پور افزایش آبیاری تحت فشار در مزارع گندم را یکی از مزایای بخش کشاورزی طی چند سال گذشته عنوان کرد و گفت: در این میان استفاده از آبیاری میکرو نیز توسعه خوبی داشته است و در طول سه سال گذشته ۵۰۰ هزار هکتار از زمین‌های زراعی به روش‌های آبیاری نوین مجهز شده‌اند.

به گفته مجری طرح گندم بیش از ۱۶۰۰ دستگاه کمباین جدید وارد مزارع جدید گندم شده که در هدر رفت محصول هنگام برداشت و افزایش عملکرد در هکتار موثر است.

وی به این نکته هم اشاره کرد با تسهیلاتی که بانک کشاورزی در اختیار کشاورزان قرار داده است ۶۰ هزار دستگاه تراکتور و انواع ماشین‌آلات سم‌پاش و خط کار به بخش کشاورزی کشور اضافه شده است.

گلوتن پایین گندم کذب محض است/ تولید ۴ میلیون تن گندم ممتاز همتراز دنیا

اسفندیاری‌پور در پاسخ به سوال خبرنگار فارس که گفته می‌‌شود گلوتن گندم ایران پایین بوده و برای برخی مصارف باید گندم وارد کنیم با رد این موضوع گفت: معمولاً افرادی که دنبال واردات گندم هستند اینگونه مباحث را مطرح می‌کنند و ما باید مراقب میزان تولید گندم باشیم،‌گندم در کشور ما در چهار اقلیم کلان کشت می‌شود و بیش از ۴ میلیون تن گندم ممتاز داریم.

وی تصریح کرد: استان‌های خوزستان، جنوب بوشهر و فارس و استان گیلان، گلستان و کرمان غالباً‌ گندم ممتاز تولید می‌کنند.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی به این نکته هم اشاره کرد که بیش از ۶۰۰ هزار تن گندم دروم در کشور تولید می‌شود که کل مصرف صنایع ماکارونی‌سازی ما به ۴۰۰ هزار تن هم نمی‌رسد.

اسفندیاری‌پور گفت: ۴۴ رقم گندم آبی و ۱۶ رقم گندم دیم در کشور تولید می‌شود که تمام نیاز واحدهای صنفی، صنعتی و آرد مورد نیاز کشور را بدون هیچ کم و کاستی تامین می‌کند.

وی با اشاره به کیفیت ممتاز نوعی گندم به نام مهرگان در استان خوزستان اظهار داشت: این نوع گندم بالای ۱۳٫۸ درصد پروتئین دارد که در حد گندم ممتاز دنیا است و آنها که می‌گویند کیفیت گندم تولید داخل پایین است چیزی جز خلاف منافع ملی نمی‌گویند.

وی در مورد متوسط عملکرد در هکتار در مزارع گندم هم گفت: گندم آبی چیزی حدود ۴ تن در هکتار و گندم دیم به دلیل آ‌نکه در مناطق خشک جنوب کشت می‌شود ۱٫۴ تن در هکتار برداشت می‌شود.