آیین‌نامه اجرایی قانون حفاظت از خاک ابلاغ شد

صفدر نیازی شهرکی با اعلام این خبر گفت  قانون حفاظت از خاک در سال ۹۸ توسط مجلس شورای اسلامی مصوب و ابلاغ شد و در یکی از ماده‌های این قانون مقرر شده بود که آیین‌نامه اجرایی این قانون نیز تهیه و پس از تصویب در هیأت وزیران ابلاغ شود.وی با بیان این‌ که تهیه این […]

صفدر نیازی شهرکی با اعلام این خبر گفت  قانون حفاظت از خاک در سال ۹۸ توسط مجلس شورای اسلامی مصوب و ابلاغ شد و در یکی از ماده‌های این قانون مقرر شده بود که آیین‌نامه اجرایی این قانون نیز تهیه و پس از تصویب در هیأت وزیران ابلاغ شود.
وی با بیان این‌ که تهیه این آیین‌نامه در کارگروه زیربنایی با توجه به اهمیت نقش‌آفرینی تمام دستگاه‌ها و همچنین تعارض اهداف احتمالی بین آن‌ها، نزدیک به چهار سال طول کشید، تصریح کرد: یک‌بار حدود ۴ ماه پیش پیش‌نویس این آیین‌نامه به هیات دولت تسلیم شد و به صورت مشروط مورد تصویب قرار گرفت و در نهایت پس از یک رفت‌ و برگشت به معاونت حقوقی برای رفع ایرادها، آیین‌نامه اجرایی خاک در تاریخ ۳۰ دی ‌ماه ۱۴۰۲ در ۳۱ ماده توسط هیأت وزیران ابلاغ شد.
معاون آب خاک وزیر جهاد کشاوری با اشاره به برخی مواد مهم در این آیین‌نامه بیان کرد: در ماده ۲ این آیین‌نامه مقرر شده ستاد ملی هماهنگی حفاظت خاک تشکیل شود. این ستاد به ریاست وزیر جهاد کشاورزی، دبیری معاونت آب‌ و خاک و عضویت معاونین وزرا و سایر دستگاه‌های اجرایی تشکیل می‌شود که وظیفه نظارت بر تحقق خط ‌مشی مدیریت حفاظت و بهره‌برداری از خاک کشور را بر عهده خواهد داشت.
وی همچنین به ماده ۱۲ به‌ عنوان یکی از مواد مهم و چالش‌برانگیز این آیین‌نامه اجرایی اشاره کرد و گفت: براساس این ماده دستگاه‌ها موظف خواهند بود هزینه‌ پیشگیری و جبران خسارت وارده به خاک، اعم از آلودگی و یا تخریب خاک ناشی از اقدامات عملیات طرح پروژه‌های عمومی، عمرانی، خدماتی، توسعه‌ای و معدنی خود را برآورد و در موافقت‌نامه‌های خود پیش‌بینی و پرداخت کنند.
نیازی ادامه داد: یکی از موارد مهم این آیین‌نامه اجرایی، موضوع ارزش اقتصادی خاک است که مقرر شده وزارت جهاد کشاورزی و سازمان محیط ‌زیست ارزش اقتصادی خاک را برای مبنا قرار گرفتن در اقدامات بعدی محاسبه کنند.
معاون آب‌ و خاک وزارت جهاد کشاورزی، تهیه نقشه تناسب اراضی، مطالعات خاکشناسی، مطالعات حاصلخیزی خاک و … را از جمله تکالیف متعددی دانست که در این شیوه‌نامه سنگین برعهده وزارت جهاد کشاورزی و سایر دستگاه‌ها قرار داده ‌شده است.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا ردیف اعتباری ویژه‌ای برای این آیین‌نامه در نظر گرفته ‌شده است، گفت: در حال حاضر ردیفی برای مطالعات خاکشناسی در اختیار داریم ولی با توجه به تکالیف متعددی که بر عهده ما گذاشته ‌شده است، مسلماً باید ردیف اعتباری کامل‌تر و یا ردیف‌های جدیدی برای اجرای این آیین‌نامه تخصیص پیدا کند که در یکی از ماده‌های این آیین‌نامه نیز سازمان برنامه ‌و بودجه موظف به تأمین منابع مالی مورد نیاز این آیین‌نامه شده است.

پایان پیام/