آستانه تراریخته در ایران ۲ درصد و در دنیا ۹ دهم درصد است

رئیس انجمن ملی ایمنی زیستی با بیان اینکه به غیر از جامعه کشاورزی، جامعه علمی هم حامی تراریخته است، ادعا کرد: مسائلی به دروغ مطرح می شود که اروپایی‌ها مخالف تولید تراریخته هستند و ۲۸ کشور کشت و تولید آن را ممنوع کرده‌اند.

به گزارش اگری پرس به نقل از خبرگزاری فارس بهزاد قره‌یاضی رئیس انجمن ملی ایمنی زیستی امروز در نشست خبری در محل خانه کشاورز با بیان اینکه فناوری مهندسی ژنتیک مورد نیاز و استقبال کشاورزان است، گفت: کشاورزانی از کشور ما برای بهره‌گیری از این تکنولوژی مراجعه می‌کنند.

وی با بیان اینکه به غیر از جامعه کشاورزی، جامعه علمی هم بدون استثنا حامی این فناوری است، گفت: مسائلی مطرح می شود، مبنی بر اینکه اروپایی‌ها مخالف تولید تراریخته هستند و ۲۸ کشور کشت و تولید آن را ممنوع کرده‌اند.

وی افزود: این مطالب دروغ است و باید بگویم که ۵ کشور اروپایی محصولات تراریخته را کشت می‌کنند و همه کشورهای اروپایی برای ۷۱ مورد از محصولات تراریخته مجوز واردات و مصرف داده‌اند.

وی بیان داشت: اینکه گفته می‌شود ژاپن کشت محصولات تراریخته را ممنوع کرده، دروغ است، چرا که این کشور قبل از آمریکا یک نوع باکتری تراریخته را در سبد غذایی مردم قرار داده است.

رئیس انجمن ملی ایمنی زیستی تصریح کرد: ژاپن بعد از آمریکا بیشترین تعداد مجوز تولید محصولات تراریخته را صادر کرده است و این کشور رز آبی تراریخته تولید می‌کند.

قره‌یاضی ادعا کرد: برخلاف ادعای دروغ، ژاپن بزرگترین وارد کننده سویای تراریخته است با دروغ فناوری هراسی را در جامعه توسعه ندهیم.

وی افزود: یک نفر از طرف مقابل حتی نتوانسته طی ۲۰ سال گذشته یک اشتباه از ما بگیرد.

وی بیان داشت: عده‌ای در مورد تولید محصولات تراریخته و ضرر و زیان آن دروغ می‌گویند و برخی رسانه‌ها هم آن را منتشر می‌کنند.

قره‌یاضی مدعی شد: اروپا و آمریکا بزرگترین مصرف کننده‌ محصولات تراریخته در دنیا هستند.

وی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار فارس که این نشست در رابطه با این موضوع برگزار شده که به طور دائم گفته شود، چه کسانی دروغ می‌گویند؟ آیا بهتر نیست به جای بیان چنین مطالبی با مخالفان، منتقدان و یا به قول شما فناوری هراسان به مناظره‌های علمی پرداخت و در همایش‌های علمی با حضور دو گروه منتقد و موافق نتایج مستند و دقیق ۲۰ سال تحقیقات اعلام شود، گفت: ما پای صحبت هستیم، چرا که همایش‌هایی که در دو استان یزد و سیستان و بلوچستان برگزار شد، با حضور دانشمندان در راستای پرداختن به تولید محصولات تراریخته بود.

وی در پاسخ به این سوال که در این همایش‌ها فقط موافقان حضور داشتند، گفت: از کجا مخالف بیاوریم، مخالفان ۴ نفر هستند؟! در حالی که در کنگره‌ها و همایش‌هایی که برگزار می‌شود، بیش از دو هزار نفر از استاتید و صاحب نظران شرکت می‌کنند.

وی بیان داشت: اگر مخالفان دلیل و مدرکی دارند که مصرف محصولات تراریخته مضر است، چرا مدارک و  مستندات خود را به انجمن ژنتیک، انجمن ایمنی زیستی و اداره غذا و دارو کشور ارائه نمی‌دهد؟

وی افزود: در ۲۰ سال گذشته که محصولات تراریخته به کشور وارد می‌شود هیچکس مخالفتی با واردات آن نکرد، اما به محض اینکه تولید و انبوه سازی آن در برنامه ششم گنجانده شد، عده‌ای به  مخالفت پرداختند.

وی افزود: رسانه‌های منتقد چرا در آن زمان نسبت به واردات مخالفان نکردند.

قره‌یاضی بیان داشت: انجمن علمی ایمنی زیستی یک انجمن متشکل از پزشکان و طرفداران محیط زیست و متخصصان کشاورزی و متخصصان بیوتکنولوژی و مهندسان ژنتیک و متخصصان استاندارد و ایمنی زیستی است.

وی افزود: این انجمن از زمان تاسیس تاکنون کار مطالعه بر روی تضمین ایمنی چنین فعالیت‌هایی را داشته است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه آیا انجمن علمی ایمنی زیستی مجوز تولید محصولات تراریخته را صادر می‌کند، گفت: خیر، انجمن علمی ایمنی زیستی یک انجمن علمی است و مداخله‌ای در صدور مجوز تولید محصولات تراریخته ندارد.

رئیس انجمن ملی ایمنی زیستی در پاسخ به این سوال که سازمان خواربار جهانی نظر مثبتی در مورد تولید محصولات تراریخته ندارد، گفت: سازمان خواربار جهانی به شدت با بیانیه‌های متعدد و متکثر از کشت محصولات تراریخته دفاع کرده است.

رئیس انجمن ملی ایمنی زیستی در مورد تولید برنج تراریخته ادامه داشت: در سال ۱۳۸۴ در رشت یک عمل غیر قانونی صورت گرفت و تمام برنج‌های تراریخته تولید شده، به صورت بذری جمع‌آوری شد و این برنج‌ها را در انبار‌های متروکه قفل و زنجیر کرده و سپس نابود کردند.

وی افزود: پرونده این موضوع در دیوان محاسبات مفتوح است.

قره‌یاضی تصریح کرد: در ابتدای شروع کار دولت جدید هیچ بذر برنج تراریخته ای وجود نداشت.

وی در پاسخ به این سؤال خبرنگار فارس که آیا تمام بذر برنج تراریخته در آن زمان جمع‌آوری شد، گفت: فکر می‌کنم بخشی از بذر برنج تراریخته در نزد کشاورزان مانده باشد، ولی این بذری که در دست کشاورزان مانده، برای تکثیر مناسب نیست.

رئیس انجمن ملی ایمنی زیستی بیان داشت: اما محققان ما بذر برنج تراریخته را از گزند مخالفان تراریخته حفظ کردند و ما موفق شدیم دوباره در مزارع تحقیقاتی این بذر را کشت کنیم .

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار فارس مبنی بر اینکه شما اشاره کردید به اینکه ممکن است بخشی از بذر برنج تراریخته در دست کشاورزان مانده باشد، از کجا اطمینان دارید که آنها این بذر را کشت نکرده باشند، گفت: این امکان تقریبا منتفی است زیرا مسئولان وقت با کشت آن مبارزه می‌کردند و حتی پژوهشگر برنج تراریخته از شغل خود اخراج شد.

وی افزود: در معاونت علم و فناوری از پروژه‌ها و پایان‌نامه‌های تراریخته حمایت می‌شود و وزارت علوم هم از تولید تراریخته حمایت می‌کند.

قره‌یاضی بیان داشت: رونمایی از پنبه تراریخته توسط وزیر جهاد کشاورزی نشانه حمایت وی از تولید محصولات تراریخته است.

رئیس انجمن علمی ایمنی زیستی با بیان اینکه دولت در مورد تولید محصولات تراریخته عقب‌نشینی ندارد، گفت: آقای جهانگیری حمایتی در مورد تولید محصولات تراریخته دارد و آیین‌نامه بازدارنده دولت قبل را در شورای ملی ایمنی زیستی لغو کرده است.

رئیس انجمن علمی ایمنی زیستی گفت: در اروپا اگر درصد تراریختگی یک محصولی کمتر از ۹ دهم درصد باشد بدون برچسب تراریختگی می‌توان آن را عرضه کرد، ولی اگر بیشتر از یک درصد میزان تراریختگی محصولی باشد، باید به مصرف‌کننده اطلاع رسانی شود.

وی گفت: در ایران آستانه تراریختگی ۲ درصد است بنابراین اگر دو درصد یا بیشتر، محصولی تراریخته باشد باید برچسب تراریختگی بر  آن جهت اطلاع رسانی به مصرف کننده نصب شود ولی اگر کمتر از این میزان بود اطلاع رسانی از طریق نصب برچسب لازم نیست.