آخرین وضعیت تولید محصولات استراتژیک

طی سه سال اخیر با اتخاذ سیاست گذاری‌های مناسب در زمینه تولید محصولات استراتژیک و بهره گیری از تمامی طرح‌ها با رویکرد افزایش بهره‌وری توانستیم در برخی از زمینه‌ها به خوداتکایی و حتی خودکفایی برسیم.

به گزارش اگری پرس؛

 

 بخش کشاورزی از مهم‌ترین بخش‌های اقتصادی به شمار می‌رود که در زمینه تولید ثروت، ایجاد ارزآوری و اشتغال آفرینی نقش اساسی دارد.
طی سه سال اخیر با اتخاذ سیاست گذاری‌های مناسب در زمینه تولید محصولات استراتژیک و بهره گیری از تمامی طرح‌ها با رویکرد افزایش بهره‌وری توانستیم در برخی از زمینه‌ها به خوداتکایی و حتی خودکفایی برسیم.
این درحالی است که وزیر جهاد دولت نهم معتقد است که از سال ۸۶ به بعد رکورد تولیدگندم شکسته نشده و آمارهای ارائه شده  در زمینه تولید محصولات دیگر نظیر شکر و برنج ساختگی است.
حال به سراغ مسئولان مربوطه می‌رویم تا از صحت و سقم ماجرا با خبر شویم.
حسن عباسی معروفان معاون داخلی بازرگانی دولتی گفت: با توجه به برنامه ریزی‌های مناسب در بحث زراعت محصولات کشاورزی از قبیل گندم طی سال‌های اخیر تولید افزایش چشمگیری داشته است.
وی افزود: سال ۹۵ خرید ۱۱ میلیون ۵۳۱ هزارتن سال ۹۴، هشت میلیون و ۸۲ هزارتن، سال ۹۳، شش میلیون و ۷۱۶ هزارتن، سال ۹۲، چهار میلیون و ۸۲۲ هزارتن و سال ۹۱ دو میلیون و ۴۴ هزارتن گندم بیانگر روند افزایش خرید محصول طی سال‌ها اخیر بوده است.
عباسی معروفان ادامه داد: علی‌رغم مصرف سالانه ۱۰ میلیون و ۸۰۰ الی ۱۱ میلیون تن گندم باید گفت که در شرایط کنونی بیش از ۸ میلیون و ۸۰۰ هزارتن گندم در سیلو‌ها ذخیره است که این امر بیانگر خودکفایی کامل در زمینه تولید گندم است.
وی با بیان اینکه صحبت هایی مبنی بر واردات گندم در سال گذشته مطرح است، افزود: از نیمه دوم سال ۹۵ واردات گندم منتفی شد به تنها بخش خصوصی طبق ثبت سفارش سال گذشته اقدام به واردات کرد تا با فرآوری محصول ارزش افزوده بالایی را از قبل صادرات برای کشور ایجاد نماید.
معاون داخلی بازرگانی دولتی با اشاره به پرداخت ۱۴ هزار میلیارد تومان بهای مطالبات گندمکاران در سال گذشته بیان کرد: حجم و نرخ گندم خریداری شده طی سال‌های گذشته بیانگر ارتقای زندگی کشاورزان است.
وی ادامه داد: طی سال‌های اخیر حدود ۶ میلیون تن گندم وارد کشور می‌شد که این میزان هدر رفتن یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار ارز از کشور را به همراه داشت و این درحالی است که سال گذشته با خودکفایی گندم سه میلیون تن گندم مازاد بر نیاز کشور داریم.
عباسی معروفان با بیان اینکه تراز تجاری از ۸ میلیارد دلار به کمتر از ۳ میلیارد دلار رسید، اظهار کرد: طی سال‌های اخیر با روند کاهشی واردات تراز تجاری در بخش کشاورزی به نحو مطلوبی ارتقا یافته است.
وی با اشاره به آخرین وضعیت واردات شکر بیان کرد: طی چند سال گذشته بیش از یک میلیون تن شکر برای تأمین نیاز داخل وارد کشور می‌شد و این درحالی است که سال گذشته علی‌رغم افزایش جمعیت حدود ۵۳۰ هزارتن شکر وارد شد.
عباسی معروفان ادامه داد: طبق برنامه معاونت زراعت وزارتخانه طی سه سال آینده به خودکفایی خواهیم رسید چراکه سالانه دو میلیون و ۲۰۰ هزارتن شکر مورد نیاز کشور است و در حال حاضر یک میلیون و ۶۵۰ هزارتن شکر در داخل تولید می‌شود.