به گزارش اگری پرس؛

محمدعلی معصومی اظهار داشت: برداشت چوب از جنگل های هیرکانی استان های گیلان ، مازندران و گلستان در سال جاری حدودهشت درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافته است.
مدیرکل دفتر جنگل‌داری و امور بهره‌برداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور افزود : از ابتدای سال جاری تاکنون ۵۴۶ هزار و ۵۹۷ متر مکعب چوب از جنگل‌های هیرکانی شمال کشور برداشت شده است.
به گفته وی ، در مجموع نشانه‌گذاری درختان در سال ۱۳۹۵ نسبت به حجم مصوب حدود ۱۵٫۳ درصد کسری برداشت نشان می‌دهد.
مطابق آمار رسمی ، برداشت چوب از جنگل‌های هیرکانی در سال ۱۳۷۵ بیش از یک و نیم میلیون متر مکعب بود که به تدریج در مدت ۲ دهه کاهش یافت و در صورت تأیید طرح تنفس جنگل در شورای نگهبان، بهره‌برداری صنعتی متوقف می‌شود.
به گفته وی ، بیشترین فراوانی درختان جنگل های هیرکانی شامل راش ، ممرز ، توسکا و بلوط است که هر گونه برداشت چوب شامل این نوع درختان می شود.
طبق قانون برداشت چوب از درختان کمیاب یا با فراوانی کمتر نظیر شمشاد ، سرخدار و … در جنگل های هیرکانی ممنوع است .
معصومی تأکید کرد : حجم پیش بینی شده مصوب برای برداشت چوب از جنگل‌های شمال در سال آینده در حدود ۵۳۸ هزار سیلْوْ (متر مکعب برآوردی سرپا) است که با توجه به اقدامات انجام شده در خصوص نشانه‌گذاری، پیش‌بینی می‌شود که در حدود ۷۰ درصد حجم مصوب تحقق یابد.
این مسئول سازمان جنگل‌ها و مراتع با اشاره به وجود ۳۲ واحد صنایع چوب تبدیل اولیه در کشور با ظرفیت اسمی چهار میلیون و ۷۳۰ هزار و ۴۸۰ متر مکعب اظهار داشت: از این تعداد، ۲۶ واحد با ظرفیت اسمی چهار میلیون و ۴۱۵ هزار و ۳۸۰ متر مکعب، در شمال کشور قرار دارد.
به گفته وی، در سال ۱۳۹۵ چوب مصرفی این ۲۶ واحد معادل ۲ میلیون و ۹۲۰ هزار و ۲۶۵ متر مکعب بود که حدود ۳۴ درصد کمتر از ظرفیت اسمی آنهاست.
مدیرکل دفتر جنگل‌داری و امور بهره‌برداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت : با توجه به بارش‌های مناسب در فصل بهار و پاییز و نیز بارش برف پاییزی و زمستانی ، وضعیت بارندگی در سال ۱۳۹۵ همانند سال ۱۳۹۴ مطلوب و بهتر از سال‌های گذشته بود و برای همین امسال خشکیدگی درختان جنگلی ناشی از کمبود آب گزارش نشده است.
معصومی، بررسی کمی و کیفی ادواری ۱۰ ساله جنگل‌های هیرکانی و همچنین تهیه دستور کار تفصیلی و نیمه‌ تفصیلی و سامان‌دهی دام و مدیریت پایدار در حوزه آبخیز جنگل‌های شمال را از مهم‌ترین برنامه‌های این دفتر در سال ۱۳۹۶ برشمرد.
وی افزود : ساماندهی مدیریت حفاظتی طرح‌های جنگل‌داری در طرح‌هایی که قرارداد بهره‌برداری آنها به اتمام رسیده نیز از دیگر برنامه‌های سال پیش رو است.
جنگل‌های هیرکانی یا جنگل‌های شمال با مساحت ۱٫۹ میلیون هکتار، از آستارا در شمال استان گیلان تا گُلیداغ در شرق استان گلستان امتداد دارد.