به گزارش اگری پرس به نقل از خبرگزاری تسنیم، مهدی خلج امروز در نشست خبری سازمان دامپزشکی کشور درباره اطلاع‌رسانی آخرین وضعیت کنترل بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در مرغداریهای کشور اظهار کرد: در ۱۳ روز گذشته بالغ بر ۲۰ وقوع بیماری در کشورهای مختلف دنیا به سازمان بهداشت جهانی ارائه شده که ۹۵ درصد آنها بیماری فوق حاد پرندگان و ۸۵ درصد از بیماریهای آنفلوآنزا مربوط به فوق حاد پرندگان از تیپ h5n8 بوده است.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور ادامه داد: مبدا بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشور از مبدا سیبری و بر اساس پرواز پرندگان مهاجر به کشور آمده است که در این خصوص باید اذعان داشت که سرمای زودرس نیز تاثیرگذار بوده است.

وی تصریح کرد: عملیات معدوم‌سازی، پاکسازی و دفن پرندگان در ۴ کانون آلوده به این بیماری انجام شده و گزارشات لازم در اختیار سازمان بهداشت جهانی نیز قرار گرفته است.

خلج اضافه کرد: تراکم بالای طیور صنعتی در کشور و تراکم قابل توجه طیور روستایی، وجود زیستگاه پرندگان مهاجر در مناطق شمالی کشور، رفتار نامناسب شکار به صید و عرضه آن در بازار، جابجایی قابل توجه طیور روستایی و پرورش اردک‌سانان، مخازن مناسبی برای ایجاد آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان است و شرایط را برای ورود و حفظ این بیماری در کشور فراهم کرده است.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور با تاکید بر اینکه هیچ گزارشی درخصوص شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در مرغداریهای گوشتی مشاهده نشده است گفت: بیماری یاد شده در ۴ کانون مرغ تخم‌گذار استان تهران، مشاهده شده است.

وی اضافه کرد: مردم با اطمینان خاطر می‌توانند مرغ و تخم مرغ مورد نظر خود را از مراکز عرضه سطح شهر خریداری کنند و نگرانی در این خصوص وجود ندارد اما به جد توصیه می‌شود که اقدام به خرید پرندگان زنده بویژه از دستفروشان برای ذبح و مصرف آن نکنند.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور یادآور شد که دولت تاکید کرده است که به محض درخواست سازمان دامپزشکی کشور برای مقابله با بیماری آنفلوآنزا پرندگان سایر ارگانهای ذیصلاح باید همکاریهای لازم را با ما داشته باشد تا مشکل آنفلوآنزا به سرعت رفع شود.

خلج در ادامه صحبتهای خود درخصوص وضعیت این بیماری در کشورهای همسایه ایران گفت: منطقه‌ای بین دریای خزر و سیاه پرخطرترین مرکز بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان است اما در کشورهای عراق، ترکیه، ارمنستان و آذربایجان تا به امروز گزارشی توسط مقامات محلی در خصوص بروز این بیماری به سازمان بهداشت جهانی ارائه نشده است.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه آیا بیماری آنفلوآنزای فوق‌ حاد پرندگان به انسان نیز منتقل می‌شود‌ یا خیر، گفت: خطر انتقال آن به انسان بسیار پایین است و تا به امروز گزارشی در این خصوص ارائه نشده است اما نمی‌توان امکان انتقال بیماری به انسان را به طور کل رد کرد زیرا سویه‌های جدیدی از این بیماری احتمال ایجاد دارند و ممکن است از سد گونه‌ای عبور کند.

گزارشی از انتقال بیماری آنفلوآنزای مرغی به انسان وجود ندارد

رئیس سازمان دامپزشکی کشور یادآور شد: بیشتر انتقال صورت گرفته در خصوص این بیماری در ارتباط کودکان با پرندگان گزارش و مشاهده شده است.

خلج افزود: مرغ و تخم‌مرغی که به طور کامل پخته شده باشند نیز امکان و احتمال باقی ماندن ویروس در آن وجود نخواهد داشت.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص وضعیت مطالبات مرغداران از شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در سال ۹۴ در کشور گفت: شرایط اقتصادی دولت مناسب نیست اما باید توجه داشت که دامپزشکی بخشی اولویت‌دار و پایه برای تداوم تولید است.

وی افزود: از سال قبل مبالغی به مرغداران بابت منهدم کردن تولیدات آنها بدهکاریم.

خلج در پاسخ به تسنیم گفت: بخش عمده مطالبات مرغداران از سال گذشته پرداخته شده است اما هنوز ۱۰۰ میلیارد از مطالبات مرغداریها بابت منهدم کردن تولیدات آنها باقی مانده است که با وجود اینکه در دولت به تصویب رسیده است اما ابلاغ نشده است.

۵۳۰ هزار قطعه مرغ معدوم شد

رئیس سازمان دامپزشکی کشور در خصوص میزان تلفات امسال مرغداریهای استان تهران از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان گفت: ۵۳۰ هزار قطعه از پرندگان ۴ واحد مرغ تخمگذار معدوم شده است و تیم خسارت سازمان دامپزشکی در حال بررسی میزان خسارت وارد شده به کشاورزان است.