به گزارش اگری پرس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، محمود حجتی در نشست ستاد توسعه گیاهان دارویی که امروز با حضور معاونان وزیر و مدیران ارشد این وزارت،سایر دستگاه های مرتبط و بخش خصوصی برگزار شد، اظهار کرد:تولید گیاهان دارویی درآمدزایی بیشتری از چرای دام برای بهره برداران دارد و از نظر زیست محیطی در حفظ پوشش گیاهی مراتع موثر است.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این که ایران از جمله کشورهای برتر در زمینه تنوع گیاهان دارویی در جهان است، گفت:تولید گیاهان دارویی از هر نظر با اقلیم ایران سازگار است و با کمترین تخصیص منابع،امکان ایجاد اشتغال و درآمدزایی دارد.

حجتی خاطرنشان کرد:به منظور پایداری تولید،اشتغال و درآمدزایی بیشتر باید زنجیره تولید تا بازار گیاهان دارویی در کشور تشکیل شود.

وزیر جهاد کشاورزی بازار ۸۰ میلیون نفری کشور و همچنین اقبال بازارهای جهانی به گیاهان دارویی را از جمله ظرفیت های توسعه تولید این گیاهان عنوان و تاکید کرد: گیاهان دارویی باید به شکل فرآوری شده مطابق با استانداردهای روز دنیا تولید و فرآوری و در بازارهای داخلی و خارجی عرضه شود.

وی با اشاره به این که بازدید ۸۰۰ هزار نفر از نمایشگاه گیاهان دارویی تهران نشان دهنده اقبال مردم و بازار مناسب برای توسعه تولید گیاهان دارویی است،خاطرنشان ساخت:بازار سرمایه گرانبهایی است که همه کشورها به دنبال آن می گردند و با تکیه بر آن روز به روز توسعه می یابند و ما باید از تولید و بازار داخلی در مقابل تاخت و تاز کالاهای خارجی صیانت کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که نظام تولید گیاهان دارویی شبیه نظام تولید گیاهان صنعتی است، تصریح کرد:تولید و صنعت گیاهان دارویی همچون گیاهان صنعتی نظیر چغندرقند و پنبه باید به موازات هم توسعه یابد.

حجتی با اشاره به ظرفیت تولید آفت کش ها و داروهای دامی از گیاهان دارویی خطاب به مدیران تاکید کرد: نشست های بررسی ظرفیت ها و توانمندی های توسعه تولید تا بازار گیاهان دارویی باید با حضور حوزه های پژوهشی و اجرایی اعم از دانشگاهیان،صاحب نظران،بخش های دولتی و خصوصی و سازمان های مرتبط در داخل و بیرون بخش کشاورزی به طور مرتب تشکیل شود.

حجتی همچنین در خصوص مشکلات پیش روی تولید چغندرقند در کشور گفت :به خاطر نبود کارخانه قند در خوزستان،مجبور شدیم ۵۰ هزار هکتار سطح زیر کشت چغندرقند در این استان را کاهش دهیم.

اقدام مشترک وزارت کشاورزی و صنعت برای احیای کارخانه قند دزفول

به گزارش خبرگزاری تسنیم، وزیر جهادکشاورزی درهفته اخر شهریور ماه سال جاری و در حاشیه آیین آغاز سال زراعی جدید نیز اظهار داشت : در خوزستان ظرفیت تولید چهار میلیون تن قند وجود دارد، در حالی که نمی توان یک کیلوگرم از آن را در این استان فرآوری کرد.

وزیر جهادکشاورزی درباره وضعیت تولید شکر در کشور گفت: عمده مشکل ما در بخش خودکفایی شکر کمبود کارخانجات قند است. در خوزستان دو کارخانه در اهواز و دزفول داریم که سال های متمادی تعطیل شده و این امر آسیب جدی به بخش کشاورزی وارد کرده است.

حجتی از ارایه طرحی به وزارت صنعت، معدن و تجارت برای احیای کارخانه قند دزفول خبر داد تا به زودی اقدام ها برای احیای این کارخانه آغاز شود.

انتهای پیام/