به گزارش اگری پرس، محمدولی روزبهان در گفت‌وگو با خبرنگار کشاورزی خبرگزاری فارس، در پاسخ به اینکه سازمان چای چه کاری برای توسعه کشت برگ سبز چای ایرانی انجام داده است و گفته می‌شود حجم واردات هر سال به از بین رفتن باغات چای ایران دامن می‌زند، این گونه توضیح داد که طی ۵ سال اخیر سالانه حجم برداشت برگ سبز چای کاهش داشته است.

وی با اشاره به آمار ۵ سال اخیر در برداشت برگ سبز چای گفت: در سال ۹۱ حدود ۱۰۹ هزار تن برگ سبز چای از مزارع شمال کشور برداشت می‌شد که این رقم در سال ۹۳ به ۶۵ هزار تن کاهش یافت، اما در سال گذشته به ۸۷ هزار تن رسید و امسال تا این لحظه ۱۳۷ هزار تن برگ سبز چای برداشته شده است.

رئیس سازمان چای کشور به حمایت این سازمان برای نگهداری باغات چای اشاره کرد و افزود: با اقداماتی که از سال ۹۳ شروع شد، برای نخستین‌بار ۱۶ میلیارد تومان تسهیلات زراعی بدون بهره با تنفس ۲ ساله و بازپرداخت ۳ ساله به کشاورزان اعطا شد، مضاف بر آنکه قیمت برگ سبز چای در ۳ سال اخیر صد درصد افزایش یافته است.

به گفته روزبهان برای جوان‌سازی و بهره‌بری بالاتر باغات چای اکنون به ازای هر هکتار ۶ میلیون تومان برای کف‌بری بوته‌های چای و ۳ میلیون تومان برای کمربری به صاحبان باغ پرداخت می‌شود.

وی با اشاره به افزایش ۲ هزار هکتاری سطح زیر کشت باغات چای گفت: در سال ۷۷ طبق آمار ۳۴ هزار هکتار باغ چای در کشور داشته‌ایم که اکنون این میزان به ۲۰ هزار هکتار باغ فعال و ۵ هزار هکتار باغ غیرفعال رسیده است که البته با اقدامات حمایتی ۳ سال اخیر توانسته‌ایم، سطح فعال را از ۱۸ هزار هکتار به ۲۰ هزار هکتار برسانیم.

رئیس سازمان چای کشور اعلام قیمت تضمینی متناسب با نرخ تورم، تأمین اعتبار کافی به موقع و پرداخت تسهیلات برای کارهای به‌زراعی باغات چای را به عنوان موانعی در سال‌های گذشته بر سر راه توسعه چای داخلی دانست و افزود: اما دولت طی ۲ سال اخیر موضوع را جدی گرفته، به طوری که اگر در ۲ سال گذشته تنها ۱۳ درصد چای مصرف کشور را خودمان تأمین می‌کردیم، امسال این رقم به ۲۷ درصد خواهد رسید، مضاف بر آنکه چای ایرانی مشتری خوبی هم دارد.

وی در پاسخ به اینکه اکنون چه میزان واردات چای در کشور انجام می‌شود، گفت: از مجموع ۱۱۰ هزار تن چای مصرفی کشور ۳۵ هزار تن آن از محل داخلی تأمین شده و مابقی از طریق واردات انجام می‌شود.

روزبهان این را هم گفت که متأسفانه با آنکه برخی کشورها از جمله ترکیه برای حمایت از تولید داخل خود تعرفه ۱۴۵ درصدی برای واردات چای تعیین کرده‌اند، اما تعرفه واردات چای در ایران تنها ۲۰ درصد است و با این همه باز هم نصف چای وارداتی به کشور از مبادی قاچاق صورت گرفته و همان حقوق اندک دولتی را هم نمی‌‌دهد.