به گزارش اگری پرس؛محمد اردلان کاظمی در گفت‌وگو با خبرنگار کشاورزی خبرگزاری تسنیم، اظهار کرد: بخش‌هایی از اراضی سه شهرستان مرودشت، شیراز و خرامه در استان فارسکه  در حوزه آبخوره رودخانه کر و زیردست سد درودزن و ملاصدرا قراردارند از گذشته تاکنون به زراعت گندم،کلزا و گلرنگ و… مشغول هستند اما در چند سال گذشته به دلیل خشکسالی‌های پیاپی شرایط اقتصادی مطلوبی ندارند.

وی با بیان اینکه کشاورزان این مناطق به دلیل تداوم این شرایط بامشکلات معیشتی دست به گریبان شده‌اند افزود: در سال زراعی جاری با امید به خدا اقدام به کشت کریدم و به واسطه نزول رحمت الهی و بارندگی‌های مناسب و سیلابهای جاری شده آب مورد نیاز گیاه تامین شود اما اینک برای تامین  آب زراعت سبز موجود، نیازمند رها سازی حدود۳۰ میلیون آب ذخیره پشت سد درودزن هستیم تا قریب به ۳۰ هزارتن محصول تولید می‌شود.

وی با بیان اینکه کشاورزان متقاضی رهاسازی میزان حق آبه موجود هستند گفت: با وجود اینکه حدود ۳۰ میلیون مترمکعب آب برای اختصاص به بخش کشاورزی وجود دارد اما تشکیل کارگروه آب و کشاورزی تاکنون به نتیجه ای برای رهاسازی این حق آبه  نرسیده است تا منجر به نجات حتی قسمتی از مزارع سبز سه شهرستان شود.

رئیس نظام صنفی کشاورزی شیراز اظهار داشت:کشاورزان معتقداند با درایت مسولین و با رهاسازی میزان آب قابل رهاسازی، مقداری از آوار خسارت دیدگی خشکسالی کاهش می‌یابد و از تشدید مشکلات معیشتی وافزایش فقر این قشر جامعه جلوگیری می‌کند.

وی تصریح کرد:  تجربه سالیان گذشته نشان داده که شرکت آب منطقه ای فارس قادر به حفاظت و نگهداری آب ذخیره شده موجود در بالا دست ، حریم و بستر سد های احداث شده در مسیر رودخانه کر نیست.

دولت راهکاری برای کشاورزان این مناطق ندارد

کاظمی اظهار داشت: کشاورزان معتقدند عدم توانایی در حفاظت ونگهداری باعث می شود که به وسیله پمپاژ و چاه‌های غیرمجاز سهمیه و حق آبه موجود نیز برداشت شود. از طرفی هیچ راهکارو اعتباری همچون طرح نکاشت ، خدمات بیمه تامین اجتماعی کشاورزی برای تامین معیشت و اختصاص غرامت بیمه محصولات بر مبنای شرایط خشکسالی و بخشودگی وامهاو …برای حوزه رودخانه کر به صورت ویژه اندیشیده نشده است.

وی تصریح کرد: تداوم این امر در شرایط فعلی به معنی فقر، بیکاری و از بین رفتن محصول سه شهرستان مرودشت، شیراز و خرامه است.

کاظمی یادآور شد: حدود ۵۰ هزار هکتار تا ۶۰ هزار هکتار گندم در این سه استان کشت شده است که با آب موجود می‌توان حداقل ۳۰ هزار تن گندم را نجات داد و برای برداشت آن در ماه‌های آتی اقدام کرد.

بنابراین گزارش،  تصاویرنامه‌نگاری‌های انجام شده نظام صنفیکشاورزی شهرستان شیراز که  برای رفع این مشکل انجام شده در ذیل مطلب آمده است.