از یک‌هزار و ۵۵۰ میلیارد تومان تسهیلات تخصیص یافته به مکانیزاسیون کشاورزی، تنها حدود ۵۵۰ میلیارد تومان پرداخت شده است و یک‌هزار میلیارد تومان دیگر به‌دلیل فقدان تطابق ضوابط و نظام بانکی با شرایط کشاورزان بر روی کاغذ باقی مانده است.

به گزارش اگری پرسرئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا با بیان اینکه ضوابط و نظام بانکی کشور مطابق با شرایط کشاوزران نیست، گفت: برای تحقق مکانیزاسیون صنعت کشاورزی کشور باید ضوابط و نظام پرداخت تسهیلات بانکی را با شرایط کشاورزان تطبیق داد در غیر این صورت دستیابی به کشاورزی مکانیزه در کشور محقق نخواهد شد.

کامبیز عباسی افزود: در حال حاضر کشاورزان کشور با حداقل امکانات در روستاها مشغول به کار تولید هستند و تا زمانی که دستورالعمل‌ها مطابق با امکانات آنان اصلاح نشود نمی‌توان به ورود مکانیزاسیون به مزارع امید داشت.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون بیش از یک هزار و ۵۵۰ میلیارد تومان تقاضای دریافت تسهیلات مکانیزاسیون به بانک کشاورزی ارجاع داده شده است، بیان کرد: از این میزان فقط حدود ۵۵۰ میلیارد تومان پرداخت شده است و یک‌هزار میلیارد دیگر در پرونده‌ها و روی کاغذهای متقاضی باقی مانده است.

عباسی بزرگ‌ترین مانع بر سر راه کشاورزان متقاضی مکانیزاسیون را طلب وثایق و تضامینی دانست که در توان روستاییان و کشاورزان نیست.

وی ادامه داد: نباید فراموش کرد دارایی و نوع مالکیت متقاضیان تسهیلات بخش روستایی متفاوت از بخش شهری است.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی در پاسخ به این پرسش ایانا که پیشنهاد شما درباره نوع وثایق و تضامین چیست، عنوان کرد: بانک می‌تواند مزارع، زمین مشاعات، خانه کشاورزان و حتی ماشین‌آلاتی را که در اختیار آنها قرار می‌دهد به‌عنوان وثیقه بپذیرد.

عباسی یادآور شد: مکانیزه کردن کشاورزی می‌تواند با کاهش قیمت تمام‌شده محصولات، کاهش ضایعات، انجام به موقع عملیات کشاورزی و مدیریت مصرف نهاده‌ها نقش بسیار موثری در افزایش تولید اقتصادی و کاهش هزینه‌های تولید داشته باشد.

وی در پایان تأکید کرد: مکانیزه کردن کشاورزی عامل اصلی و مهمی در کشاورزی محسوب می‌شود و می‌تواند سایر نهاده‌ها مانند مدیریت کود، سم، بذر و حتی منابع آب و خاک را نیز مدیریت کند.