به گزارش اگری پرس،

علی قلی ایمانی رئیس بنیاد توانمند سازی گندم با اشاره به آخرین وضعیت روند تولید گندم اظهار داشت: با توجه به شرایط مطلوب مرحله داشت گندم در اکثر نقاط کشور پیش بینی می‌شود  اگر اتفاق غیر منتظره‌ای رخ ندهد تولید به مرز ۱۴ میلیون تن برسد.

وی با بیان اینکه داشتن برنامه در تولید امری بسیار مهم به شمار می‌رود، افزود: با روی کار آمدن دولت یازدهم به سبب عواملی نظیر تأمین به موقع نهاده‌ها، ماشین آلات، انتقال تکنولوژی و یافته‌های جدید علمی و آموزش کشاورزان توانستیم عملکرد در واحد سطح را افزایش دهیم به طوریکه تولید را از ۶ میلیون و ۶۰۰ هزارتن به بیش از ۱۴ میلیون تن در سال گذشته رساندیم.
ایمانی با اشاره به واردات ۶ میلیون و ۸۰۰ هزارتن گندم در سال ۹۲ گفت: در سال ۹۲ به سبب برخی عوامل نظیر سوء مدیریت نتوانستیم به عملکرد واقعی برسیم که درنهایت این امر آثار سوء واردات را به همراه داشت و این درحالی است که سال گذشته به جایی رسیدیم که علاوه بر پوشش مصرف داخل امکان صادرات گندم به بازارهای هدف فراهم شد.
رئیس بنیاد توانمند سازی گندم با بیان اینکه صادرات گندم منفعتی برای کشور در بر ندارد، عنوان کرد: با توجه به هزینه‌های بالای تولید و عدم رقابت با کشورهای تولیدکننده تنها برای پوشش مصرف داخل باید برنامه ریزی نماییم و مابقی سطح زیر کشت گندم به تولید محصولاتی نظیر کلزا اختصاص دهیم.
وی با اشاره به اینکه مشکلی در پرداخت مطالبات گندمکاران برای سال زارعی جاری وجود ندارد، بیان کرد: با وجود تخصیص اعتبارات لازم و اعمال سیاست پرداخت دوبخشی بهای گندم، پیش بینی می‌شود که پرداخت مطالبات گندمکاران با تأخیر مواجه نشود.
ایمانی با بیان اینکه کشاورزان از نرخ خرید تضمینی گندم گلایه‌مند هستند، تصریح کرد: گندمکاران طبق سنوات گذشته امیدوار بودند که نرخ خرید تضمینی برحسب نرخ تورم اعلام شود، اما از آن جا که دولت طی سه سال اخیر بیش از متوسط نرخ تورم معادل ۱۴ درصد نرخ خرید تضمینی گندم را افزایش داده بود از این رو این امکان برای سال زراعی جدید وجود نداشت که درنهایت این امر گلایه مندی کشاورزان را به همراه داشت.