گرسنگی در دنیا به بالاترین رقم طی ۱۵ سال گذشته رسید

بحران کرونا باعث شده ۳ میلیارد نفر در دنیا هزینه یک رژیم غذایی سالم را نداشته باشند و گرسنگی به بالاترین رقم طی ۱۵ سال گذشته برسد.  به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از بلومبرگ، بحران اقتصادی و اختلال در سیستم غذایی در نتیجه همه‌گیری ویروس کرونا سوء تغذیه در زنان و کودکان را بدتر کرده و […]

بحران کرونا باعث شده ۳ میلیارد نفر در دنیا هزینه یک رژیم غذایی سالم را نداشته باشند و گرسنگی به بالاترین رقم طی ۱۵ سال گذشته برسد.

 به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از بلومبرگ، بحران اقتصادی و اختلال در سیستم غذایی در نتیجه همه‌گیری ویروس کرونا سوء تغذیه در زنان و کودکان را بدتر کرده و ۳۰ میلیارد دلار به بهره‌وری دنیا در آینده خسارت می‌زند.

 طبق جدیدترین مطالعه‌ای که در مجله نیچر فود منتشر شده، ۳ میلیارد نفر هزینه یک رژیم غذایی سالم را به خاطر همه‌گیری کرونا ندارند. این شرایط برای مادران و کودکان در کشورهای کم درآمد و دارای درآمد متوسط وخیم تر است.

 زنجیره های عرضه برای مواد غذایی مغذی و فاسدشدنی مثل میوه‌ها، سبزیجات، لبنیات، گوشت و ماهی باعث بی‌ثباتی قیمت و کاهش مصرف آنها شده است. خانواده ها به منابع ارزانتر غذایی مثل غذاهای پر نشاسته، غلات، روغن‌ها و مواد غذایی فرآوری شده با کیفیت پایین‌تر روی آورده‌اند.

 بحران کرونا باعث میشود تا ۲۰۲۲، تعداد کودکانی که وزنشان نسبت به قد آنها پایین است، ۹٫۳ میلیون نفر افزوده شود و ۲٫۶ میلیون کودک دیگر هم قد کوتاه‌تری نسبت به سنشان داشته باشند. این بحران باعث مرگ ۱۶۸۰۰۰ کودک و ۲٫۱ میلیون مورد کم خونی در مادران خواهد شد. 

 محققان عقیده دارند اگر یک اقدام سریع و استراتژیک در مورد این بحران صورت نگیرد، کرونا نه تنها نابرابری در بیماریها، سوء تغذیه و مرگ و میر را شدیدتر می‌کند، بلکه توسعه سرمایه های انسانی و رشد اقتصادی برای نسل آینده را به خطر می‌اندازد.

 طبق گزارش سازمان ملل، گرسنگی در دنیا به بالاترین رقم طی ۱۵ سال گذشته رسیده و یک دهم جمعیت دنیا در ۲۰۲۰ سوءتغذیه داشته‌اند. بنابراین دنیا برای رسیدن به هدف پایان گرسنگی تا ۲۰۳۰ راه سختی در پیش دارد.

 انتهای پیام