به گزارش اگری پرس به نقل از خبرگزاری تسنیم، در حالی که کارگران هنوز اولین حقوق سال جدید خود را نگرفته‌اند شاهد افزایش ۳۰درصدی قیمت محصولات خوراکی سبد معیشت خانوار هستیم. دستمزد بیش از ۱۳ میلیون کارگر در سال جاری به ۱میلیون تومان هم نمی‌رسد اما هزینه زندگی آنها در ماه نزدیک به ۲میلیون و ۵۰۰هزار تومان است.

وقتی از کارگران سؤال می‌کنیم که از افزایش دستمزد خود راضی هستند بیان می‌کنند یکی از بارزترین نوسانات قیمت هرساله در محصولات کشاورزی ازجمله گوجه‌فرنگی است.

نوسان قیمت محصولات کشاورزی از جمله گوجه‌فرنگی سریال پایان نیافتنی است که هر سال تکرار می‌شود، این بار هم در حالی شاهد افزایش یک‌باره قیمت هستیم که گوجه‌فرنگی کیلویی ۵هزار تومان! گوجه‌فرنگی کیلویی ۵هزار تومان در حالی به فروش می‌رسد که از کشاورز با مبلغ اندکی خریداری شده است.

در یک گزارش میدانی به‌سراغ مردم و فروشندگان محصولات اساسی رفتیم.

* مردم با ولع میوه گندیده می‌خرند

علی‌آقا فروشنده‌ای که ۳۰ سال سابقه فعالیت در این کار را  دارد وقتی با تعجب از او سؤال می‌کنم که چرا قیمت گوجه‌فرنگی این‌قدر گران است می‌گوید بعد از عید تمام محصولات کشاورزی ۳۰ درصد گران شد.

این فروشنده می‌گوید: کافی است مسئولان سری به میادین میوه و تره‌بار بزنند تا متوجه شوند که مردم چطور میوه‌های گندیده ارزان را با حرص و ولع خریداری می‌کنند و چند قدم آن‌طرف‌تر می‌ایستند تا آن را کمی مرتب کرده و بعد به خانه خود ببرند و به فرزندانشان دهند. اوضاع و احوال معیشتی مردم اصلاً خوب نیست. برخی کالاها واقعاً از سبد مصرفی مردم خارج شده است و این انصاف نیست.

*برنج نیم‌دانه سریع‌تر فروش می‌رود

به‌سراغ پیرمردی که برنج‌فروش بود رفتیم، اوضاع کاسبی را سؤال کردیم جواب داد؛ مردم توان خرید ندارند.  اقلام مصرفی روز به روز در حال گران شدن است و وضعیت معیشتی مردم بدتر از چیزی است که دولتمردان بیان می‌کنند. با برنج کیلویی ۱۲ و ۱۳ هزار تومان مردم دیگر توان خرید محصولات خوب را ندارند. حتی برخی از مردم که برنج‌های نیم‌دانه را می‌خریدند و با برنج‌های سالم مخلوط و استفاده می‌کردند هم‌اکنون دیگر نمی‌توانند برنج سالم بخرند و مجبورند فقط برنج نیم‌دانه که البته قیمتش هم چندان ارزان نیست و برای برخی انواع برنج‌های ایرانی، بین ۷ تا ۹ هزار تومان است، خریداری کنند. اوضاع اقتصادی مردم افتضاح‌تر از این است که دولتمردان می‌گویند.

*دولت نظارت بر بازار کالای اساسی ندارد

شهروند دیگری که در یک سوپرمارکت در حال خرید است، وقتی مشاهده می‌کند با دقت قیمت محصولات را نگاه می‌کنم، می‌گوید: دولت حقوق کارگران را ۱۴ درصد داده است اما توجه به بازار کالاهای اساسی ندارد.

وی بیان کرد: گوجه‌فرنگی کیلویی ۵هزار تومان با حقوق مردم فاجعه است. حقوق کارگران در ماه ۱۱۳ هزار تومان افزایش یافته اما هزینه‌ها در ماه حدود ۵۰۰هزار تومان افزایش یافته است. دخل و خرج با هم نمی‌خواند، اما هیچ‌کدام از مسئولان متوجه این موضوع نیستند. دولت با افتخار می‌گوید حقوق کارگران ۱۴درصد افزایش یافته، چرا نمی‌گوید چقدر محصولات چقدر گران شده است؟