به گزارش اگری پرس به نقل از خبرگزاری بسیج ازاستان سیستان وبلوچستان ؛ محمودسارانی در حاشیه ی مراسم توزیع جوانه اصیل سیستانی عنوان کرد: توزیع جوانه اصیل سیستانی در راستای طرح حمایت، توسعه و حفظ نژاد گاو سیستانی با حمایت سازمان مدیریت و برنامه ریزی و سازمان جهاد کشاورزی انجام شده است.
وی با عنوان اینکه، ۴۰ راس گاو اصیل سیستانی در بین دامداران سیستان توزیع شده است افزود: با توجه به کاهش تعداد گاوهای اصیل سیستان و خطر انقراض، این تعداد گاو نر در بین دامداران توزیع شده تا با افزایش زاد و ولد شاهد رشد چشمگیر این حیوان در منطقه باشیم.
سارانی با بیان اینکه، گاو اصیل سیستانی دارای ویژگی های منحصر به فردی است ادامه داد: این موجود از رشد چشمگیری برخوردار است به طوری که با مصرف روزانه هشت کیلو و پانصد گرم مواد غذایی شاهد افزایش وزن یک کیلو و ۳۰۰ گرم بود که در نوع خود بی نظیر است.
معاون مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی سیستان خاطرنشان کرد: آنچه سبب کاهش تعداد گاو اصیل سیستانی در منطقه شده، خشکسالی های پیاپی و مداوم در منطقه و همچنین کمبود مواد غذایی بوده است که در این راستا با برنامه ریزی مناسب می توان مانع انقراض این موجود ارزشمند شد.
سارانی با بیان اینکه، گاو سیستانی دارای مقاومت خاصی در برابر بیماری هاست تصریح کرد: گوشت گاو اصیل سیستان بسیار لذیذ است چرا که گوشت آن با بافت چربی کاملا در هم آمیخته شده است.