به گزارش اگری پرس به نقل از خبرگزاری تسنیم، قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم ارقام مختلف پرمصرف برنج  برای سال زراعی ۹۵-۹۶ به نرخ ۲۸۶۰ تا ۳۸۴۰ تومان، توسط کمیسیون تخصصی تعیین شورای اقتصاد تعیین که در صورت تصویب نهایی توسط این شورا به بخش کشاورزی ابلاغ می‌شود.

قیمت خرید تضمینی برنج در سال زراعی گذشته  ۲۶۲۵ تومان تا  ۳۶۸۰ تومان  بود که با مقایسه این نرخ ها با قیمت سال زراعی جاری مشاهده می‌شود که این کمیسیون افزایش اندک “۱۶۰ تومان” و “۲۳۵ تومان” را در هر کیلوگرم در نظر گرفته است.

بنابراین گزارش، با توجه به اینکه وزارت جهاد کشاورزی، تنها به نرخ اعلامی خرید تضمینی گندم به شورای اقتصاد اعتراض کرده است به نظر می رسد که ابلاغ قیمت یاد شده برای سال زراعی جاری قطعی باشد.

نرخ خرید تضمینی پایین  برنج در سال گذشته نیز مورد اعتراض کشاورزان و تشکل‌های مربوطه قرار گرفت. این در حالی است که امسال نرخ برنج ایرانی در بازار به‌شدت بالا رفته است و این نرخ انگیزه ای برای فروش محصولات برنج کشاورزان به دولت ایجاد نمی‌کند.

بنابراین گزارش، سال گذشته(۹۴-۹۵)  نرخ خرید تضمینی هر کیلوگرم برنج خزر، شیرودی، فجر و کشوری با ۱۵ درصد رشد نسبت به سال قبل خود  ۳۶ هزار و ۸۰۰ ریال، برنج سپیدرود و گوهر با ۱۱ درصد افزایش در مقایسه با سال قبل خود  ۳۱ هزار و ۶۳۵ ریال و برنج ندا، کوهسار، دانیال، عنبر نجفی، سازندگی و کام فیروز هر کیلوگرم ۲۶ هزار و ۲۵۰ ریال در جلسه شورای اقتصاد تصویب‌شده بود.

 

انتهای پیام/