به گزارش اگری پرس، هر ساله در دنیا یک سوم مواد غذایی تولید شده برای مصرف انسان، دور ریخته یا اسراف می شود. سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در گزارشی اعلام کرد که حجم ضایعات و اسراف مواد غذایی سالانه حدود یک میلیارد و ۳۰۰میلیون تن در دنیاست که این میزان بیش از نصف کل محصول غلات جهان را شامل می‎شود. هر روز مقدار زیادی اسراف مواد غذایی در کشورهای مختلف جهان اتفاق می افتد و مقابله با هدر رفتن و اسراف مواد غذایی، یکی از اولویت های اصلی دراین کشورهاست.

بسیاری از کشورهای اروپایی به این نتیجه رسیده اند که یکی از اصلی ترین راهکارهای جلوگیری از اسراف، وضع قوانین گره گشا برای رستوران هاست. در ادامه این مطلب به برخی جریمه های جالب بعضی کشورها و شهرها برای اسرافکاران می پردازیم.

در رستوران های بسیاری از کشورهای جهان، مقرراتی برای جلوگیری از اسراف غذا صادر شده است. آلمان کشوری است که در این زمینه سختگیرانه ترین قانون را دارد. کشورآلمان یکی از برترین اقتصادهای اروپا را دارد، اما با وجود این اگر سری به یکی از رستوران های این کشور بزنید با قوانین سختگیرانه ای درباره حجم غذایی که سفارش می دهید و آنچه در بشقاب تان باقی می ماند، مواجه می شوید. آلمانی ها، لقمه های غذای شما را می شمارند و بابت حتی یک لقمه غذایی که اسراف می کنید، جریمه تان می کنند.

آلمانی ها در چند سال گذشته، چندصدهزار قبض جریمه اینچنینی صادر کرده اند تا اول از همه به شهروندان خود و سپس به گردشگرانی که این کشور را مقصد سفرشان قرار می دهند، صرفه جویی را بیاموزند. جالب اینجاست که شهروندان آلمانی، خود آنچنان به این امر حساس شده اند که در گزارش کردن موارد اسراف پیشگام می شوند.

اهالی سیاتل آمریکا، چند وقتی است که با احتیاط بیشتری زباله های شان را بیرون می اندازند، گویا قانونی در این شهر ۷۰۰هزارنفری وضع شده است که براساس آن محتویات سطل زباله هر شهروند می تواند او را حسابی به دردسر بیندازد. یک مبنای قضاوت برای شناسایی اسرافکاران، سطل زباله آنهاست.

این قانون جدید صاحبان املاکی را که سطل زباله شان حاوی بیش از ۱۰درصد موادغذایی دور ریخته شده باشد یک دلار و صاحبان مجتمع ها، اصناف و مراکز تجاری را نیز تا ۵۰دلار جریمه می کند. همه این اتفاقات به واسطه اعلام آماری رخ داد که می گفت آمریکایی ها ۴۰درصد منابع غذایی مصرفی شان را بیرون می ریزند.

اما در قاره آسیا که عمده منابع غذایی جهان را تامین می کند، کشورهایی هستند که بیش از بقیه قدر منابع غذایی شان را می دانند. یک نمونه آن مالزی است که کوچک و بزرگ را از بابت غذایی که بیشتر از اندازه اشتهای شان مصرف کنند، جریمه می کند.

هندی ها هم اخیرا به جریان «بشقاب های پاک» پیوسته اند و در یک نمونه ۷هزار رستوران شهر بمبئی از مشتریان خود دعوت کرده اند تا غذا را به اندازه نیاز خود سفارش دهند در غیر این صورت جریمه ۵روپیه ای به صورتحساب شان افزوده می شود.

اما پیشتاز این جریان در آسیا، کشور ژاپن است. در کشور ژاپن برای غذا ارزش خاصی قائل هستند و اگر در رستوران هایی که به صورت سلف سرویس خدمات به مردم ارائه می دهند، غذایی برداشته، اما مصرف نشود فرد مصرف کننده به اندازه غذای مانده جریمه می شود و قبل از خارج شدن از رستوران باید هزینه جریمه اش را پرداخت کند. در این کشور با شعار «غذا به اندازه نیازمان بخوریم» مشتریان اسرافکار رستوران ها را ۵یورو جریمه می کنند. جالب اینجاست که در این کشور، اصناف و رستوران داران در برقراری این جریان حتی از دولت هم جدی تر بوده اند.

کشور چین که طبیعتا به دلیل جمعیت بسیار زیاد با مشکل تامین غذا مواجه است، اعلام کرده که فروختن غذای نیم پرس در رستوران هایش اجباری شده است و رستوران داران باید در ظرف هایی به اندازه های مختلف غذا را برای مشتریان خود آماده کنند تا از اسراف جلوگیری شود.

در ضیافت های دولتی و اداری استرالیا نیز غذاها به پرس برای هر نفر آماده می شود و هر نفر پس از تمام کردن غذای خود می تواند غذای دیگری سفارش بدهد. در چنین صورتی غذای زیادی اسراف نمی شود.

برای نمونه، در ضیافت کوچکی که تعداد مهمان  ها کمتر از ۱۰ نفر است، مهمانان خودشان به اندازه خود غذا سفارش می  دهند و صرف می کنند.اگر تعداد مهمانان بیش از ۱۰ نفر باشد صندلی ها حذف می شوند و همه مهمانان در حالت ایستاده با دیگران صحبت و غذای خود را صرف می کنند. سرو غذا در سینی  های بزرگ از سوی خدمتکاران به مهمانان عرضه می شود و در صورتی که غذاهای روی سینی تمام شود، خدمتکار غذاهای دیگر را می  آورند. در این صورت، اسراف غذا اصلا وجود نخواهد داشت.

رستوران های کره جنوبی نیز برحسب تعداد مشتریان غذا را آماده می کنند. بسیاری از رستوران ها سه نوع ظرف غذا در اندازه مختلف آماده می کنند و مشتریان براساس نیاز خود غذا سفارش می  دهند. در چنین صورتی اسراف غذا خیلی محدود است. با این حال، وقتی که شما در رستوران های کره جنوبی در حال صرف غذا هستید پیش از سفارش غذای اصلی، تعداد زیادی پیش غذا که شامل سبزیجات شور است و در بشقاب های کوچک تزیین شده در مقابل شما قرار می  گیرد.

در این کشور آنچه اسراف می شود بیشتر پیش خوراک  هایی است که موردپسند مشتریان قرار نمی  گیرد. رسانه  های گروهی کره جنوبی نیز به این مسئله بسیار توجه کرده اند. در برنامه تلویزیون کی بی اس کره جنوبی روی دیوار پشت یک نقاشی آویزان بود که در آن یک دیگ کوچک پر از اسکناس و سکه دیده می  شد. نوشته زیر نقاشی نشان می داد که اگر آنچه پس مانده غذا نیست و پول است آیا شما هم آن را دور می  ریزید؟

شاید از عربستانی ها خیلی انتظار صرفه جویی نرود اما اخیرا رستورانی در عربستان مشتریانی که غذای سفارش داده خود را به طور کامل نخورند، جریمه می کند.رئیس رستوران «مرمر» در استان وهام عربستان برای مقابله با اسراف این تدبیر را اندیشیده است. او به رسانه ها گفته است که بسیاری از مشتریان برای آنکه اطرافیان خود را تحت تاثیر قرار دهند و پرستیژ و اعتبار اجتماعی خود را به رخ دیگران بکشند، سفارش هایی بیش از اندازه می دهند، قصد آنها خوردن نیست بلکه می خواهند در برابر دوستان خود، خودنمایی کنند. او مدعی است که راهکار او تاکنون با واکنش مثبت مشتریان مواجه شده است.