مطالبات مردمی/بازی با دسترنج کشاورزان/ وقتی که کشاورزان جنوب کرمان ورشکسته می شوند

گروه استان‌ها- پیازکاران جنوب استان کرمان این روزها حال خوشی ندارند و حاصل ماه‌ها زحمت و تلاش آنها در سایه بی‌تدبیری به باد می‌رود. به گزارش اگری پرس به نقل از خبرگزاری تسنیم از کرمان ، دومینوی ورشکستگی و نبود بازار فروش محصولات کشاورزی این بار دامن پیازکاران جنوب استان کرمان را گرفته است؛ کشاورزانی که در این روزهای […]

گروه استان‌ها- پیازکاران جنوب استان کرمان این روزها حال خوشی ندارند و حاصل ماه‌ها زحمت و تلاش آنها در سایه بی‌تدبیری به باد می‌رود.

به گزارش اگری پرس به نقل از خبرگزاری تسنیم از کرمان ، دومینوی ورشکستگی و نبود بازار فروش محصولات کشاورزی این بار دامن پیازکاران جنوب استان کرمان را گرفته است؛ کشاورزانی که در این روزهای سخت گرانی پس از ماه‌ها تلاش و زحمت و هزینه‌های بالایی چون بذر و کود حالا در نبود بازار فروش شاهد نابودی محصول خود هستند.

کشاورزان جنوب کرمان هر ساله به‌خاطر کشت زیاد و عدم تقاضا، عدم صادرات، تصمیم‌های لحظه‌ای مسئولان و سرمازدگی شاهد نابودی محصولات کشاورزی خود هستند و به نظر می‌رسد حمایت‌های مقطعی از کشاورزان جنوب استان کرمان راه به جایی نبرده و حمایت‌های مسئولین از کشاورزان فقط یک مسکن و راهکار مقطعی برای این بخش آسیب‌پذیر جامعه است.

پیازکاران کرمان از محصولی می‌گویند که پس از ماه‌ها تلاش و زحمت امروز به ثمر رسیده و در فصل برداشت حالا حتی دلالان هم خریدار محصول آنها نیستند و دولت پیاز آنها تنها به قیمت ۵۹۶ تومان می‌خرد؛ ۵۹۶ تومانی که حتی کفاف هزینه کارگر، توری و حمل و نقل آنها را هم نمی‌دهد و این محصول بر سرزمین‌های کشاورزی و مزارع یا در محل پوی این محصولات در حال نابودی است.

کشاورزان خرده مالکی که با فروش حداقل سرمایه‌های زندگی خود برای امر معاش زندگی به کاشت محصول پیاز روی آوردند این روزها حال خوشی نداشته و در آستانه ورشکستگی کامل قرار دارند و به نظر می‌رسد تدبیری برای حل مشکل آنها نیست.