به گزارش اگری پرس به نقل از فارس؛ سیدرضا نورانی در پاسخ به برخی شایعات در فضای مجازی که گفته می‌شود، اخیراً کشاورزان برای رشد سریع هنداونه و قرمز شدن از داروی نظافت استفاده می‌کنند، با رد این موضوع تصریح کرد: مواد موبر (داروی نظافت) از جنس آهکی است که نه تنها نمی‌تواند به رشد هندوانه و قرمزی آن کمک کند، بلکه سبب خشک شدن بوته هندوانه و یا هر محصول دیگری خواهد شد.

وی اضافه کرد: هندوانه انواع گوناگون دارد که در برخی گونه‌ها اصلاح ژنتیکی انجام شده که به طور مثال شرکت بذر ساکاتای ژاپن برای بیماران دیابتی نوعی بذر هندوانه تولید کرده که قرمز و کم شیرین است.

به گفته رئیس انجمن ارگانیک ایران هندوانه‌هایی که از داخل دارای قاچ‌های تیره‌رنگ هستند، دارای آفت بیماری هستند که در دوره رشد با آن مبارزه نشده است. این نوع هندوانه قبل از بریدن با ضربه کف دست صدای طبل توخالی می‌دهد.


طی هفته اخیر عکس‌هایی در فضای مجازی منتشر شده که نشان می‌دهد، کشاورزان از مواد نظافت برای رشد سریع و قرمز شدن هندوانه استفاده می‌کنند و به مخاطب هشدار می‌دهد که هر هندوانه‌ای دارای حفره‌های تیره رنگ در داخل بود، از همین مواد استفاده شده و از خوردن آن به شدت پرهیز شود.

موضوعی که رئیس انجمن ارگانیک به شدت آن را رد کرده و شایعه‌ای بیش نمی‌داند.