به گزارش اگری پرس ، “اقتصاد مقاومتی”؛ واژه‌هایی که امسال نیز به درستی از سوی رهبر معظم انقلاب برای نامگذاری سال جدید برگزیده شده‌ است. البته “اقدام” و “عمل” به اقتصاد مقاومتی در حالی بیش از پیش آن هم در موضوعاتی همچون “تولید و اشتغال” مورد توجه قرار گرفته و خودنمایی می‌کند که چند سالی است اقتصاد کشور در رکود عمیقی فرو رفته و برای برون رفت از آن بدون شک باید “تولید” و “اشتغال” آن هم از نوع ایرانی‌اش را سرلوحه امور قرار دهیم.

به همین مناسبت هم هست که سال ۹۶ نیز همانند سال گذشته مزین به شعار اقتصاد مقاومتی شده است، اقتصادی که چکیده آن مساوی است با “تکیه بر توان و تولید داخلی و ایستادن روی پای خود”؛ نه چشم بستن به معجزه‌هایی همچون برجام.

بر این اساس باید گفت در حال حاضر مهم‌ترین موضوع و دغدغه کشور اقتصاد است که همانطور که اشاره شد این روزها نیز کماکان با رکود و تورم دست و پنجه نرم می‌کند و بنظر می رسد هدفگذاری حل این مشکلات از شاهراه اقتصاد مقاومتی موضوعی درست و بجا باشد؛ چرا که ویژگی اصلی اقتصاد مقاومتی تولید محور و تاکید بر توان داخلی بودن آن است؛ و بدون توجه به تحریمها و رفع آن و نیز اجرا یا عدم اجرایی شدن برجام، از اقتصاد مقاومتی می‌توان به عنوان سیاستی برای ریل گذاری جهت برون رفت از مشکلات اقتصادی با تکیه بر تولید، توان و رونق داخلی یاد کرد.

از نگاهی دیگر اقتصاد مقاومتی دارای ویژگیهای ممتازی چون ایجاد تحرک و پویایی در اقتصاد کشور، بهبود شاخصهای کلان اقتصادی، عدالت اجتماعی، توانایی مقاومت در برابر عوامل تهدیدزا، استفاده از توان نیروهای بی‌پایان مردمی اعم از فعالان اقتصادی، کارآفرینان، مبتکران، صاحبان سرمایه و افراد صاحب مهارت، کاهش وابستگی به درآمد فروش نفت، استفاده از ظرفیتها و امکانات بخش خصوصی در اقتصاد کشور، اصلاح الگوی مصرف، رفاه و بهبود زندگی عموم مردم و به ویژه طبقات ضعیف، ایجاد فضای رقابتی و با ثبات اقتصادی و از بین رفتن فساد اقتصادی و تکیه بر ظرفیتهای داخلی است، که همه این موضوعات به معنای بی‌نیازی از وابستگی به خارجیها و مقاوم شدن در برابر تهدیداتی همچون تحریم است.

از این رو در شعار امسال تاکید اقتصاد مقاومتی بر “تولید داخلی” و “اشتغال” پایه‌گذاری شده است که به نظر می‌رسد بجز اراده و عزم راسخ مدیران کشور، یکی از عوامل کلیدی تحقق آن مردم و مصرف کنندگان کالاهای ایرانی باشند. به همین دلیل مسئولین امر باید علاوه بر این که راه قاچاق کالاهای خارجی را به کشور ببندند می‌بایست حمایت از بخش خصوصی را نیز سرلوحه کار خود قرار دهند تا تولید کننده داخلی مجال عرض اندام در برابر خارجی‌ها را پیدا کرده و با استفاده از توان داخلی، تولیدات داخلی با کیفیت را برای استفاده جامعه ایجاد کند که این موضوع به ایجاد اشتغال و رفع مشکل و معضل بیکاری نیز خواهد انجامید.

بدین منظور فرهنگ‌سازی در خصوص تولید کالاهای ایرانی و استفاده از محصولات ساخت داخل کشور از جمله موضوعاتی هستند که باید سرلوحه کار متولیان امر بویژه رسانه‌ها و صدا و سیما قرار گیرد. البته تبلیغات و دادن شعار و صرفا مشق کردن استفاده از کالای ایرانی نمی‌تواند به تحقق شعار اقتصاد مقاومتی منجر شود و علاوه بر فرهنگ‌سازی مناسب در این زمینه، باید ابزاهای ارتباطی داخل کشور بکار گرفته شوند و استانداردهای ملی و تدوین استانداردهای جدید متناسب با تولید داخل کشور نیز تقویت شود.

همچنین در خصوص فرهنگسازی در راستای استفاده از کالاهای تولید داخل در سبد خانوار باید گفت برای دستیابی به این تغییر رفتار، باید نگرش جدید در جامعه ایجاد شود و برای این تغییر نگرش هم می‌باید آموزشهای لازم و متناسب به دهک‌های مختلف جامعه تهیه، تدوین و اجرا شود.

افزون بر این، نکته ظریف و قابل توجه در زمینه تشویق مردم به خرید کالای ایرانی و تغییر رفتار و نگرش آنها، جلب اعتماد مردم نسبت به کالای تولیدی داخل کشور است. اعتمادی که به دلیل برخی سودجویی‌ها توسط برخی تولید کنندگان داخلی، سال‌هاست از بین رفته است و این موضوع موجب شده تا به دست آوردن و بازگشت اعتماد به محصولات تولید داخل کشور قدری زمانبر و مسیرش پرزحمت‌تر شود.

مهدی حاجی‌وند