به گزارش اگری پرس ، احتمالاً شما هم هنگام گذر از ماهي‌فروشي‌ها یا فروشگاه‌هاي مواد پروتئيني با تابلوي «ماهي تيلاپيا موجود است» مواجه شده‌ايد. مدتي است كه اين ماهي به بازار ايران وارد شده و حتي استخرهاي پرورش ماهي هم شروع به پرورش تيلاپيا كرده‌اند. شايد يكي از عوامل رواج اين نوع ماهي در بازار ايران قيمت مناسب آن در مقايسه با ديگر ماهي‌ها باشد. اما از آنجايي كه از قديم گفته‌اند هيچ ارزاني بي‌حکمت نيست، باید درباره درستی یا نادرستی این شایعه یعنی (ضررهای ماهی تیلاپیا)  بررسی کنیم.

غذاهای دریایی به خصوص ماهی منابع مهم وبزرگ پروتئین و ویتامین هستند. اما طبق نظرکارشناسانه محققین باید از خوردن ماهی تیلاپیا جداً خودداری کرد.

این ماهی پرورشی ارزان قیمت، یکی ازپرطرفدارترین ماهی هاست. اما دلایل علمی نشان دهنده آن است که خوردن این ماهی نه تنها سودمند نیست بلکه مضراتی نیز دربردارد.

یکی از اسیدهای چرب موجود در اُمگا ۶این ماهی اسید آراکیونیک است. این اسید آسیب های التهابی قبل از آلزایمر را افزایش می دهد. ولی در ماهی هایی همچون اوزون برون، قزل آلا یا حتی ساردین و دیگر ماهی ها خبری از این اسید بیماری زا نیست.

در راستای پرونده «ماهی ضامن سلامتی یا بیماری» به سراغ مدیرعامل اتحادیه تکثیر و پرورش آبزیان رفتیم تا از نزدیک در جریان اظهارات وی قرار بگیریم.

* واردات تیلاپیا خیانت است

ارسلان قاسمی، مدیرعامل اتحادیه تکثیر و پرورش آبزیان ورود ماهی تیلاپیا را خیانت به آبزی پروری کشور دانست و گفت: هیچ کس به دلایل محیط زیست برای مخالفت با ورود تیلاپیا توجه نمی کند.

ارسلان قاسمی مدیرعامل اتحادیه تکثیر و پرورش و صادرات آبزیان بیان کرد: پرورش ماهی تیلاپیا سودآور است. هرچیزی که تولید آن سودآور است نباید وارد مملکت کنیم. در درجه اول گوشت تیلاپیا گوشت ماهی بی کیفیتی است که بعضاً مضر هم هست. در بسیاری از مقالات علمی هم آمده که اقشار آسیب پذیر و خانم‌های باردار با احتیاط از این گوشت استفاده کنند و تا جای امکان استفاده نکنند. نباید گوشتی که برای سلامتی مشکل ساز است ترویج کنیم.

قاسمی افزود:  متأسفانه با توجه به ضررهایی که ماهی تیلاپیا برای محیط زیست دارد اما هیچ کس به آن توجه نمی کند. محیط زیست حضور این گونه را در آبهای داخلی کشور و در اکوسیستم آبزی پروری کشور و آبزیان کشور مضر می‌داند و دلایل کارشناسی هم پشت این مخالفت است.

*چینی‌ها دندان ما را خوب شمردند/زیرساخت‌های عرضه تیلاپیا را نداریم

وی درباره اینکه چرا ماهی تیلاپیا درکشور طرفدار دارد گفت: چینی‌ها دندان ما را خوب شمردند و بازار ما را هم خوب رصد کردند. گوشت ماهی را به صورت فیله به بازار فرستاده اند که  بازارپسند است، گوشت تیلاپیا به صورت فیله شده، بدون استخوان و آماده طبخ وارد بازار شده است. حتی زمانی هم که ماهی تیلاپیا را خودمان پرورش دهیم هم نمی توانیم آن را به شکل فیله عرضه کنیم چرا که زیرساخت ها را نداریم.

مدیرعامل اتحادیه تکثیر و پرورش و صادرات آبزیان تاکید کرد: ما بیش از ۳۵۰ هزار تن انواع ماهی کپورماهیان و قزل آلا را تولید می‌کنیم. اگر این زیرساخت‌ها را داشتیم می‌توانستیم همین‌ها را به این شکل عرضه کنیم و گوشت بسیار لذیذ و با کیفیت را به شکل بازارپسند ارائه می‌کردیم.

*۶۰ میلیون دلار تیلاپیا وارد کردیم

قاسمی تصریح کرد: سال گذشته بر اساس آمار بیش از ۶۰ میلیون دلار واردات تیلاپیا داشته‌ایم و این در حالی است که تولید قزل آلای ما از ۱۶۰ هزار تن به حدود ۷۰ تا ۸۰ هزار تن کاهش پیدا کرده و تولید میگوی ما از حدود ۲۰ هزار تن به نزدیک ۱۴ هزار تن کاهش پیدا کرده است. بر اساس پیش‌بینی‌ها، کپورماهیان ما امسال هم با کاهش تولید مواجه هستند یعنی ما ۶۰ میلیون دلار داده‌ایم و یک گوشت مضر را وارد مملکت کرده‌ایم و همین عدد را حاضر نشدیم هزینه کنیم تا زیرساخت‌های لازم را در کشور آماده کنیم.

*ضرورت توسعه پرورش خاویار

مدیرعامل اتحادیه تکثیر و پرورش و صادرات آبزیان گفت: تیلاپیا گونه‌ای است که باید به صورت تک جنسیتی در کشور کشت دهیم و نر و ماده آن در یک استخر نمی‌توانند باشند زیرا همدیگر را از بین می‌برند. زیرساخت های تکثیر این ماهی را نداریم.  از همه این‌ها گذشته ما یک ماهی داریم که گونه بومی خودمان است، از نظر ارزش افزوده بی‌نظیر است و کاملاً می‌توانیم از این استفاده کنیم و آن ماهی خاویاری است. سال گذشته ما کلی تلاش کردیم و یک تن خاویار پرورشی صادر کردیم در حالی که چین چیزی حدود ۱۰۰ تن خاویار پرورشی صادر کرده است.  اگر هنرمند هستیم این همه امکانات و فشار و بحث را برای پرورش ماهی خاویاری مان بگذاریم و مشکلات آبزی پروری مان را حل کنیم از سواحلمان استفاده کنیم نه این که تحت فشار چند دلال و واسطه قرار بگیریم که به دنبال توجیه واردات تیلاپیا هستند.

وی گفت: متأسفانه سازمان شیلات و سازمان دامپزشکی در بحث آبزی‌پروری بسیار ضعیف عمل کرده‌اند و فرصت‌های بی‌نظیر آبزی پروری در کشور را یکی یکی خراب می‌کنند و اکنون می‌خواهند تیلاپیا را به عنوان یک موضوع برای فرار به جلو مطرح کنند تا از پاسخگویی درباره وضعیت آبزی‌پروری خودمان طفره بروند.

قاسمی با بیان اینکه چرا موافقان  واردات تیلاپیا از  شنیدن صحبت های  مخالفان فرار می کنند.

*خیانت بزرگ به آبزی‌پروری کشور

مدیرعامل اتحادیه تکثیر و پرورش و صادرات آبزیان خطاب به وارد کنندگان ماهی تیلاپیا گفت: اگر می‌خواهید به هر شکل و شمایلی که شده تیلاپیا را وارد کشور کنید، هم ابزار و هم قدرتش را دارید بنابراین شاید روزی بتوانید این کار را بکنید اما بدانید که این خیانت بزرگی به آبزی‌پروری کشور است.

پایان/