عبد‌الغفور ایران‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم در مورد مصوبه کمیسیون کشاورزی مبنی بر ممنوعیت ورود محصولات تراریخته به کشور و کاشت آن گفت: جلسات متعددی در کمیسیون کشاورزی برای بررسی موضوع تراریخته با حضور مسئولان و معاونان وزارتخانه‌های مربوطه و کارشناسان وزارت جهادکشاورزی برگزار شد که مصوبات به کمیسیون تلفیق ارائه شده و پس از تصویب باید در صحن علنی نیز به تأیید برسد.

وی با بیان اینکه موضوع این مصوبه به‌صورت مراعا باقی مانده تا پس از پایان بررسی برنامه ششم و بودجه ۹۶ در صحن بررسی و به نتیجه برسد، ادامه داد:‌ نکته مهم در این مصوبه این است که باید محصولاتی که با عنوان تراریختگی به کشور وارد می‌شود، در آزمایشگاههای معتبر مورد بررسی و درصد تراریختگی آن مشخص شود.

عضو کمیسیون کشاورزی با تأکید بر اینکه برنج مهمترین محصولی است که تراریختگی آن مطرح شده، خاطر نشان کرد: باید جلوی ورود این محصولات به کشور گرفته شود و حتی اگر وارد هم می‌شود علاوه بر اعلام شرایط محصول تراریخته توسط کشور صادر کننده، باید خودمان در کشور و در مبادی ورودی کالاها را مورد آزمایش قرار دهیم.

ایران‌نژاد در پاسخ به این سؤال که چرا به‌طور کلی از ورود این محصولات به کشور جلوگیری نمی شود، تصریح کرد:‌ باید این‌گونه باشد اما در مواقعی که کشور در محصولی کمبود دارد و نیاز به واردات داریم، باید در آزمایشگاههای معتبر بررسی شود.

وی در ادامه در پاسخ به این سؤال که اصلاً در شرایطی که مجبور به واردات هستیم نیز، آیا می‌توان اجازه ورود این محصولات را نداد، گفت: بله می‌توان اجازه ورود نداد و باید هم این‌گونه باشد، اما وقتی این منع در مصوبه آمده که باید واردات این نوع محصولات با مجوز باشد برای این است؛ که اگر زمانی به دلیل کمبود محصول مجبور به واردات کالاهای تراریخته شدیم، حتما با مجوز و در آزمایشگاه‌های کشور بررسی شود.

این عضو کمیسیون کشاورزی در پایان در مورد درج شدن عنوان تراریخته بر روی این نوع محصولات، بیان کرد:‌ اینکه تأکید داریم باید در آزمایشگاههای معتبر این محصولات مورد بررسی قرار گیرد به این دلیل است که بتوانیم درصد تراریختگی را مشخص کنیم, مورد تأیید بودن یا نبودن آن معلوم شود و در نهایت اجازه ورود به بازار داده شود یا خیر.