به گزارش اگری پرس به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ گمرک ایران در گزارش اخیری که منتشر کرد در شش ‌ماهه نخست امسال، اعلام کرد که واردات برنج در شهریور ماه سال امسال  ۲۳۰۰ تن و به‌ ارزش ۲ میلیون دلار بوده است. این در حالی است که طبق قانون، واردات کالاهای اساسی در زمان های که آن محصول در کشور برداشت می شود ممنوع است.

مجور واردات برنج صرفا برای مرزنشین ها
مجوزی که دولت برای واردات  در زمان های برداشت داخلی محصول صادر کرده است صرفا برای شرکت های مرزنشین بوده اما باز هم با ایفای نقش دلالان این صنعت دچار مافیا شده و برنج های وارده شده از مرزنشینان خریداری و به کشور وارده شده است.

این مسئله در شرایطی است که مرزنشینان صرفا برای مصرف شخصی خود برنج وارد نکرده و به میزان بیشتری به وارد کرده اند تا بتوانند آن را در سطح بازار به فروش برسانند و دلالان هم مطابق معمول از این فرصت نهایت استفاده را کرده اند.

باید توجه ویژه داشت که اگر این واردات بی رویه ادامه داشته باشد صنعت برنج داخلی به نابودی خواهد رفت و بازار سرشار از برنج های خارجی خواهد شد. در یک سال اخیر قیمت برنج مرغوب ۵۰ درصد افزایش داشت و این مسئله باعث شد که مردم به دلیل هزینه بالای آن تمایلی برای خرید برنج مرغوب نشان دهند و برنج های با کیفیت پایین را خریداری کنند.

این در حالی است که طبق گزارشات مشخص شده است که متاسفانه بعضی از انواع خارجی برنج آلوده هستند و باعث به خطر افتادن سلامت جامعه شده اند و در این زمینه است که سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده عدم پاسخگویی اش مشخص شده و باید جوابگو باشد.

وظیفه تنظیم بازار برنج برعهده جهاد کشاورزی است
در حالی که مجلس از وزیر کشاورزی توضیح خواسته است ما همچنان شاهد مشکل واردات برنج های نامرغوب به کشور هستیم و جای تعجب است که اکثر واردات از کشور امارات صورت می گیرد که به هیچ وجه تولید کننده برنج نیست.

نه تنها واردات برنج به سلامتی مردم ضرر وارد کرده است بلکه حتی تعدادی از فروشندگان هم به دلیل ضرر بالایی که  در فروش برنج ایرانی با کیفیت متحمل می شوند متاسفانه اقدام به مخلوط کردن برنج مرغوب و برنج نامرغوب می کنند و آن را به اسم برنج ایرانی می فروشند.

علاوه بر تمام این معضلات تولیدکنندگان برنج مرغوب ایرانی این نظر را دارند که با حجم بالای واردات برنج از هند و پاکستان و علاوه بر آن مخلوط کردن برنج مرغوب و نامرغوب توسط فروشندگان به طوری که به سختی می توان آن را تشخیص داد، کار  برای آنها سخت شده و تولید برنج مرغوب ایرانی برایشان هیچ توجیه اقتصادی ندارد.

همین دلیل باعث می شود که نرخ برنج مرغوب بسیار بالا رفته و متاسفانه دولت هم هیچ فکری به حال آن نکند و صرفا به واردات برنج بپردازد