به گزارش اگری پرس به نقل از خبرگزاری تسنیم به نقل از  پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، محمودحجتی وزیر جهاد کشاورزی به همراه معاونان امور باغبانی و تولیدات دامی،مشاور و مدیرکل دفتر امور استان ها،مجری طرح گیاهان دارویی و رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی در سفر به استان خراسان رضوی با حجت الاسلام و المسلمین رئیسی تولیت آستان قدس رضوی در مشهد دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار،حجت الاسلام و المسلمین رئیسی از اقدامات وزارت جهاد کشاورزی در راستای استقلال اقتصادی و تامین امنیت غذایی با اتکا به تولیدات داخلی تقدیر کرد و با توجه به شرایط بارش خواستار تهیه و اجرای طرح های متناسب با اقلیم برای کمک به معیشت مردم، افزایش درآمد و توانمندسازی آنان و توسعه روستاها شد.

در این دیدار،وزیر جهاد کشاورزی نیز رویکرد این وزارت را در طراحی و اجرای برنامه ها، افزایش بهره وری و عملکرد قابل حصول با توجه به وضع و امکانات موجود و نیز شناسایی و بهره گیری از ظرفیت های مغفول کشور عنوان کرد و افزود:بر خلاف دیدگاهی که طبیعت کشور به عنوان اقلیم خشک و کم آب را قلمداد و فرهنگ سازی می کند باید با نگاه کارشناسانه و خلاق ظرفیت های مغفول کشور را به فعلیت درآورد.

حجتی با بیان این که دستاوردهای بخش کشاورزی در دولت یازدهم با رویکرد شناسایی و بالفعل کردن ظرفیت های موجود به دست آمده،خاطرنشان کرد:این در حالی است که نه از نظر اقلیمی و نه از لحاظ منابع مادی امکان بیشتری نسبت به قبل در اختیار بخش کشاورزی نبوده است.

زمینه‌های همکاری استان قدس رضوی با جهاد کشاورزی

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این که برای بهره برداری از ظرفیت های مغفول، طرح پرورش ماهی در قفس در دریاهای شمال و جنوب کشور در راستای برنامه های اقتصاد مقاومتی اجرا شده اظهار داشت:با اجرای این طرح امسال ۲۰ هزارتن ماهی،سال آینده ۵۰ هزارتن و در برنامه ششم ۲۰۰ هزارتن ماهی به روش پرورش در قفس در کشور تولید می شود.

وی گیاهان دارویی را از دیگر قابلیت ها و ظرفیت های مغفول کشور برشمرد و با بیان این که تولید این گیاهان اشتغالزایی و درآمدزایی بالایی دارد،گفت: با توجه به ویژگی های اقلیمی استان خراسان این طرح اقتصاد مقاومتی می‌تواند زمینه مناسبی برای همکاری مشترک با آستان قدس رضوی باشد.

وزیرجهاد کشاورزی افزایش عملکرد تولیدات دامی از طریق بهره گیری از نژادهای پربازده نظیر گاو سیمنتال و یا بزهای سانن و مورسیا را نیز از زمینه های همکاری مشترک اعلام و اظهار امیدواری کرد که اجرای این اقدامات در ارتقای معیشت روستاییان موثر باشد.

در این دیدار معاونان امور باغبانی و تولیدات دامی نیز گزارشی از زمینه های همکاری مشترک ارائه دادند.

در این دیدار همچنین مقرر شد،طرح توسعه گیاهان دارویی و افزایش عملکرد واحدهای دامپروری با بکارگیری نژادهای پربازده و همچنین فعالیت هایی که بتواند درآمد روستائیان را افزایش دهد به عنوان زمینه های مشترک همکاری مورد توجه قرار گیرد.پ

سید مرتضی بختیاری قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی و همچنین طهماسبی معاون امور باغبانی،دکتر رکنی معاون تولیدات دامی و دکتر یوسفی آذر مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی موضوعات و زمینه های همکاری مشترک را بررسی و پیگیری نمایند.