به گزارش اگری پرس، عبدالله حاتمیان، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مدت زیادی از موعد دولت برای اعلام قیمت خرید تضمینی گندم گذشته است گفت: باوجود اینکه طبق قانون می‌بایست قیمت خرید تضمینی گندم قبل از مهرماه اعلام می شد و با وجود اینکه وزارت جهاد نیز قیمت پیشنهادی خود را دوماه پیش به دولت اعلام کرده، اما باگذشت مدت  زیادی هنوز این قیمت از سوی دولت اعلام نشده است.

حاتمیان با بیان اینکه در روزهای آینده پیگیر علت دیرکرد نرخ خرید تضمینی از سوی دولت هستیم گفت: بلاتکلیفی در کشت گندم با توجه به سهل انگاری دولت در تعیین نرخ خرید تضمینی کالاهای استراتژیک، کشاورزان را کلافه کرده و آنها نسبت به تولید گندم برای سال زراعی جدید دچار سر در گمی شده اند.

وی افزود: تعیین قیمت منصفانه برای خرید تضمینی محصولات کشاورزی در سال زراعی ۹۶-۹۵ مطالبه  کشاورزان و برای پایداری تولید است.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بهترین راه برای رسیدن به تعادل بازار زمانی است که دولت محصولات تولیدی را خریداری کند گفت: در صورتی که دولت محصولات تولیدی را خریداری کند بخش های مختلف کشاورزی دچار افت نمی شود . اما در مورد قیمت خرید تضمینی دولت باید وضعیت مالی و اعتباری خود را در نظر بگیرد.

نماینده مردم درگز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه صادرات محصولات کشاورزی یکی از اقدامات بسیار مهم برای توسعه اقتصادی است، گفت: با این حال اقدام اساسی و صحیحی در این حوزه انجام نشده و باید برای آن برنامه ریزی دقیق داشت.

پایان/