به گزارش اگری پرس به نقل از خبرگزاری تسنیم«پویا» به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، حمید کهرام با اشاره به این که در دنیا تولید واکسن به صورت نوترکیب در حال تغییر است، اظهار کرد: موسسه رازی در طول ۱۰ سال گذشته، با درک اهمیت موضوع و برای همگام شدن با پیشرفت های روز، تحقیقات بر روی این نوع واکسن ها را در دستور کار قرار داد.

وی گفت: یکی از نخستین واکسن های نوترکیب که به دانش فنی آن در موسسه رازی دست یافته ایم، واکسن ضد کنه است. آلودگی دام به کنه موجب تحمیل خسارات اقتصادی فراوان به دامدار می شود، کاهش باروری، کاهش شیردهی و کاهش تولید گوشت از تبعات این بیماری است.

کهرام افزود: این کنه ناقل ویروس های بیماری زای دیگری مانند تب کریمه کنگو است بنابراین کنترل آن از لحاظ بهداشتی و اقتصادی بسیار با اهمیت است.

رئیس موسسه رازی با اشاره به تکمیل مطالعات تحقیقاتی این واکسن در بخش ژنومیکس و مهندسی ژنتیک موسسه رازی یادآور شد: خوشبختانه مرحله تولید آزمایشگاهی این واکسن به پایان رسیده است.

کهرام با ابراز امیدواری برای تولید انبوه واکسن ضد کنه گفت: این واکسن نخستین واکسن نوترکیب در زمینه بیماری های انگلی دام است که بر پایه دانش بومی محققان ایرانی با تکنولوژی نوترکیب یا مهندسی ژنتیک ساخته شده است.

وی دستیابی به دانش فنی ساخت فرآورده های مهندسی ژنتیک را از طرح های در دستور کار بخش ژنومیکس و مهندسی ژنتیک این موسسه عنوان کرد.