معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: میانگین بارش نزولات آسمانی ایران یک سوم میانگین جهانی است در حالیکه متوسط تبخیر در کشور سه برابر میانگین جهانی است.

به گزارش اگری پرس به نقل از ایسنا، منطقه مرکزی، خداکرم جلالی در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان مرکزی که با دستور کار “بررسی سند ارتقاء فرهنگ منابع طبیعی” برگزار شد، گفت: مسئله آب‌های زیرزمینی مسئله بسیار مهمی است. شاید چالشی بزرگتر از آبخوان‌های تخریب شده و فرونشست زمین در سرزمین ما وجود نداشته باشد که به سبب برداشت بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی شاهد آن هستیم.

وی تصریح کرد: بیلان منفی آب‌های زیرزمینی در سال به طور متوسط حدود ۱۰ میلیارد مترمکعب است. در برخی نقاط چاه‌ها خشک شده و گاه عمق چاه‌ها در برخی مناطق به ۴۰۰ یا ۵۰۰ متر رسیده است.

رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور بیان کرد: آب برخی چاه‌ها قلیایی و شور شده و زمین‌های حاصلخیز را هم تحت تاثیر قرار داده و طی چند سال آثار این مشکل نمود پیدا می‌کند.

وی با بیان اینکه نتوانسته‌ایم منویات مقام معظم رهبری در خصوص سیاست‌های منابع طبیعی، محیط زیست و… را آنطور که باید اجرایی کنیم، افزود: یکی از گرفتاری‌های ما بحث تعیین اولویت‌هاست. در تعریف مدیریت یا برنامه‌ریزی تعریف‌های بسیاری ارائه شده است یکی یعنی تعیین و رعایت اولویت که در کشور ما در خصوص مدیریت سرزمین کمتر مورد توجه قرار گرفته است در حالی که باید مهم‌ترین‌ها در اولویت قرار گیرند.

جلالی اضافه کرد: تقریبا ۵۵ درصد آب‌های مورد استفاده کشور برای کشاورزی، صنعت و شرب از محل آب‌های زیرزمینی تامین می شود و این رقم در استان‌های مختلف متفاوت است. در سال‌های بعد از انقلاب کمتر از یک درصد اعتبارات کل کشور صرف آب‌های زیرزمینی کشور جهت پایش و مراقبت‌ و حفاظت از این سرمایه‌های طبیعی شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه مایه حیات نسل امروز و نسل‌های آینده را به خطر انداخته‌ایم، گفت: براساس مشکلات مذکور یکی از اولویت‌های ما مسئله آبخیزداری و آبخوانداری است که در استان مرکزی و دیگر استان‌ها مخصوصا نقاط واقع در فلات مرکزی و استان‌های شرقی و جنوبی این موضوع بسیار حیاتی است.

وی اظهار کرد: مسئله مقابله با پدیده بیابان‌زایی نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است. بعد از انقلاب به دلیل روند خشکسالی‌ها حدود یک میلیون هکتار از تالاب‌های کشور خشک شده و منشاء تولید گردوغبار و ریزگرد برای کشور شده است.

جلالی ادامه داد: بخش اعظم ریزگردهای کشور از طریق کشورهای همسایه وارد ایران می‌شود، اما عوامل داخل کشور نیز ۱۰ الی ۱۵درصد از حجم ریزگردها را شامل می‌شود، بنابراین سیاست‌ها در این سازمان مربوط به حفاظت از این عرصه‌هاست گرچه با محدودیت‌های فراوانی روبرو هستیم.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور تصریح کرد: در حفاظت فیزیکی از عرصه‌ها در کشور برای هر ۶۵ هزار هکتار یک نفر محافظ داریم که نرم آن یک محافظ به ازای هر ۱۰هزار هکتار است پس یک محافظ ما باید شش برابر استانداردهای موجود فعالیت کند که قطعا موجب نارسایی هایی در حوزه حفاظت می‌شود.

وی در ادامه بر ارتقای فرهنگ حفاظت از منابع طبیعی و نقش مشارکت مردم در این مهم تاکید کرد و گفت: در حال حاضر شاهد رشد فرهنگ کشور در این زمینه هستیم.

جلالی افزود: بیش از دو میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار از جنگل‌ها در سطح کشور از طریق بیابان‌زدایی ایجاد شده و اگر این پوشش‌های گیاهی موجود نبودند شاهد طوفان شن می‌شدیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: تا کنون مشکل حدود یک میلیون هکتار از اراضی اختلافی حل شده است.

جلالی گفت: اغلب تخریب‌ها و چالش‌های مراتع به دلیل سهل‌انگاری‌ها و دخالت‌های بشر در طبیعت است، اما باید با فرهنگ سازی و بیان نتایج تخریب مراتع، در راستای حفظ این نعمت‌ها بکوشیم.

وی تصریح کرد: میانگین بارش نزولات آسمانی ایران یک سوم میانگین جهانی است در حالیکه متوسط تبخیر در کشور سه برابر میانگین جهانی است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی وضعیت جنگل‌ها و مراتع جهانی را نیز در شرایط بحرانی عنوان کرد و افزود: در گذشته بیش از هشت میلیارد هکتار جنگل در نقاط مختلف جهان وجود داشت که امروزه این رقم به چهار میلیارد هکتار کاهش یافته است.

جلالی اظهار کرد: سازمان‌های مختلف جهانی سالانه بیش از ۸۰ میلیون هکتار به جنگل‌های جهان اضافه می‌کنند، اما استفاده بی‌رویه مردم برخی از نقاط جهان سالانه بیش از ۲۳۰ میلیون هکتار از جنگل‌ها را به نابودی می‌کشاند.