به گزارش اگری پرس,

علی‌محمد شاعری در بازدید از مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان نکا، با بیان اینکه اگر امنیت غذایی نباشد هر اقدامی برای توسعه کشور بی‌فایده است، اظهار کرد: مهم‌ترین چالش آینده کشورها آسیب دیدن از امنیت غذایی است. بخش کشاورزی در شرایط رکود سایر بخش‌ها توانسته موفق عمل کند به‌گونه‌ای که در سال گذشته به رشد ۵ درصدی دست یافته و پیش‌بینی می‌شود امسال به ۶ درصد برسد که این دستاورد حاصل تلاش کشاورزان، محققان و مدیران بخش کشاورزی است.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تمام تلاش ما بر این است در حوزه قانون‌گذاری مواردی به تصویب برسد که به نفع کشاورزان و بخش کشاورزی باشد، بیان کرد: در برنامه ششم توسعه در بخش کشاورزی احکامی آمده است که در راستای افزایش و بهبود تولید است که در بعد از انقلاب بی‌نظیر است.

شاعری با تأکید بر اینکه سالانه باید ۶۰۰ هزار هکتار آبیاری قطره‌ای به مرحله اجرا برسد، گفت: کل سطح آبیاری قطره‌ای کشور در حال حاضر ۱٫۴ میلیون هکتار است و تا ۵ سال آینده ۳ میلیون هکتار آبیاری نوین در کشور انجام خواهد شد که تحول عظیمی در بخش کشاورزی به‌وجود می‌آورد.

نماینده بهشهر در مجلس خاطرنشان کرد: در برنامه ششم توسعه حمایت از صندوق سرمایه‌گذاری بخش کشاورزی در دستور کار قرار گرفت و مقرر شد ۷ درصد کل سرمایه‌گذاری بخش کشاورزی به این صندوق اختصاص یابد که حدود ۲ هزار میلیارد تومان به سرمایه صندوق اضافه می‌شود و ۲۰ درصد سرمایه این صندوق هم به صادرات محصولات کشاورزی اختصاص پیدا می‌کند.

وی با بیان اینکه طرح تنفس جنگل در دستور کار قرار گرفته است، گفت: از سال سوم برنامه ششم توسعه، بهره‌برداری تجاری و صنعتی ممنوع شده و تمدید قرارداد نخواهد شد.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه طرح‌های جدید جنگل‌داری به مزایده گذاشته نمی‌شود، ادامه داد: در برنامه ششم توسعه ضریب حفاظت از منابع طبیعی با افزایش نیروهای یگان حفاظت و تجهیزات از ۶۰ درصد به ۱۰۰ درصد افزایش یافته است.

شاعری با بیان اینکه عملیات حفاظت از حوزه‌های آبخیزداری در سطح ۱۰ میلیون هکتار و سالانه ۳۰۰ هزار هکتار عملیات بیابان‌زدایی باید انجام شود، افزود: حمایت از تولیدات ارگانیک و کشت گیاهان دارویی در دستور کار قرار گرفته است.

وی ادامه داد: توسعه صنایع تبدیلی و کنترل واردات نیز از برنامه‌های مهم کمیسیون کشاورزی در برنامه ششم توسعه است و وزارت جهاد کشاورزی گام‌های خوبی در زمینه کنترل واردات برنج و تثبیت قیمت این محصول برداشته است

شاعری همچنین با اشاره به پرداخت بهای گندم خریداری شده از کشاورزان،‌ اضافه کرد: بهای خرید تضمینی محصولات کشاورزی باید هرچه سریع‌تر پرداخت شود و در صورت تأخیر مشمول دیرکرد خواهد شد.