به گزارش اگری پرس به نقل از به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ هندوانه، انار، آجیل و شیرینی و… اینها ویژه سفره بلندترین شب سال است که البته بسیاری مدت هاست که رنگش را نمی بینند.  هر چند مردم یاد گرفته اند با گرانی های گاه و بیگاه بسازند و هندوانه و آجیل و انار بالاخره به نوعی پایش را به سفره خانواده ها باز می کند اما شب یلدا و گرانی های بی حد و حصرش که نمونه ای از گرانی های مناسبتی بازار است، کار را برای قشر متوسط و ضعیف سخت می کند و سفره های یلداییشان را از رنگ و بو می اندازد.

سفرهای کم رنگ و لعاب بسیاری از مردم اما باعث نمی شود که پولدارها برای چشم و هم چشمی هم شده بلند ترین شب سال را به مهمانی لوکس تبدیل نکنند. در واقع چند سالی می‌شود که شب یلدا هم برای قشر خاصی از جامعه لوکس شده و این قشر حاضرند حتی هزینه‌های میلیونی نیز برای این شب پرداخت کنند. این افزایش تقاضا منجر به ارائه انواع خدمات لوکس شب یلدا شده است به طوری که از چند روز مانده به طولانی‌ترین شب سال ارائه دهندگان خدمات لیست کالاهای ارائه شده را به مشتریان خاص خود را داده و برای نمونه کارهای خود مشتری جذب می‌کنند.
گرانی اقلام یلدایی برای بسیاری از مردم مساله ساز است
دست گل ها و گل آرایی های آنچنانی با هزینه ای بالای ۴۰۰ هزار تومان، کیک های سفارشی در شیرینی سراهای لوکس و گران، میوه های لوکس خارجی و سبدهای گران قیمت میوه تزئین شده از انار و هندوانه گرفته تا دراگون و میوه های عجیبو غریب استوایی و… همه و همه مصداق بارزی از اختلاف طبقاتی شدیدی است که در جامعه ایرانی حاکم است. اختلافی که اما باعث نشده دولتی ها فکری به حال سفره یلدایی مردم کنند و لااقل از گرانی ها مقطعی جلوگیری نمایند.البته هر سال اعلام می شود که بازار در مناسبت هایی چون یلدا تحت کنترل است اما نکته اینجاست که با در نظر گرفتن بازار کنترل شده(اگر واقعا کنترل شود!) باز هم گرانی اقلام یلدایی برای بسیاری از مردم مساله ساز است تا جایی که با توجه به اینکه حداقل دستمزد دریافتی امسال حدود ۸۱۲ هزار تومان است و از این مبلغ هم حدود ۵۰ درصد به هزینه‌های مربوط به مسکن خانوارها اختصاص دارد، با احتساب خرید اقلام شب یلدا برای یک خانواده چهار نفره ‌با نرخ متوسط، به این قرار که ۶۰ هزار تومان برای یک کیلو آجیل، ۲۰ هزار تومان برای یک هندوانه متوسط، انار و میوه‌های دیگر فصل و ۱۵ هزار تومان برای یک کیلو شیرینی‌تر در مجموع رقمی نزدیک به ۱۰۰ هزار تومان برای برپا کردن سنت یک شب باید هزینه شود که این مبلغ یک چهارم باقیمانده حقوق یک کارگر است. تازه اگر نرخ ها در بازار با نرخ های اعلام شده در رسانه ها توسط دولتی ها یکی باشد!
دولت وظیفه‌ای در قبال تنظیم بازار شب یلدا ندارد!
حسین صفایی معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی ۲۴ آذر در مراسم افتتاح جشنواره محصولات کشاورزی پروتئینی، آب زیان و صنایع دستی ویژه‌ شب یلدادر خصوص جشنواره و نمایشگاه محصولات کشاورزی ویژه شب یلدا اظهار کرد: مردم ایران با توجه به مراسم آیینی که برای شب یلدا دارند، مصرف محصولات غذایی‌شان در این بازه زمانی افزایش می‌یابد و با وجود اینکه دولت برای تنظیم بازار شب یلدا وظیفه‌ای برای مداخله ندارد، با برگزاری چنین جشنواره‌ها و نمایشگاه‌هایی سعی می‌کنیم عرضه را در کنار تقاضا و مصرف به حد تعادل برسانیم تا ضمن راه‌اندازی غرفه‌های عرضه مستقیم برای تولیدکنندگان و قطع کردن دست واسطه‌ها و دلالان غیرضرور بتوانیم در فضای رقابتی میوه، محصولات پروتئینی و آجیل به تعادل برسانیم.

 

باید دولتی ها برنامه ای برای مدیریت قیمت ها در شب اتخاذ می کردند
نظر افضلی نایب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس دهم در گفتگو با خبرنگار پارلمانی « تهران نیوز» در واکنش به صحبت های اخیر معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: اینکه آقای صفایی گفتند که دولت وظیفه در قبال تنظیم بازار شب یلدا ندارد، جای تعجب دارد و چطور ممکن است که در اوج گرانی های شب یلدا، معاون وزیر جهاد کشاورزی این حرف را بزند؟
وی ادامه داد: اوج گرانی ها فقط مخصوص شب یلدا و در طول سال و به ویژه در مناسبت هایی که مصرف بالا می رود، این گرانی ها مشهود است و باید تدبیری اتخاذ شود و بازار به همین سادگی رها نشود.

افضلی تاکید کرد:در شب یلدا، خرید میوه جاتی همچون هندوانه و انار و همچنین آجیل افزایش می یابد و باید تدبیری کرد که قیمت ها کنترل شود و نیاز است که ما همیشه برای آینده برنامه ریزی منسجم داشته باشیم و از الان باید دولتی ها از حالا به فکر کنترل قیمت ها برای نوروز باشیم.
نایب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس دهم خاطر نشان کرد: ما نباید جامعه را معلق و سرگردان کنیم و نیاز است که با مدیریت صحیح قیمت ها، باعث شویم که مردم با آرامش خاطر، خرید کنند.
نباید کام مردم را با گرانی ها شب یلدا تلخ کرد
محسن جندقی،کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با خبرنگار « تهران نیوز» معتقد است که افراد سودجو درایامی مانند شب یلدا و نوروز،اقدام به عرضه اجناس بی کیفیت با رنگ های غیر مجاز با نرخ های بالا می کنند، گفت: نیاز است که مردم برای مقابله با این سواستفاده ها، از واحد های صنفی دارای پروانه کسب، خرید خود را انجام دهند.
وی ادامه داد: دولتی ها باید برنامه ریزی منسجمی برای مدیریت کنترل قیمت میوه و آجیل در شب یلدا داشته باشند و با سوءاستفاده کنندگان برخورد شدید کنند، چرا که گرانی قیمت در شب یلدا باعث می شود که برخی خانواده ها که وضعیت مالی مناسبی ندارند، نتوانند خرید کنند.
جندقی در پایان خاطر نشان کرد: انتظار می‌رود تا مسوولانی که توانایی تنظیم بازار را ندارند‌، مدیریت را دست افراد کار بلد‌تری بسپارند‌، تا کام مردم با این همه گرانی شب یلدا تلخ نشود.