به گزارش اگری پرس به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، قاچاقچیان و سوداگران با  خروج غیر قانونی پیاز زعفران به افغانستان طی  ۱۵ سال گذشته مرگ تدریجی زعفران ایرانی را رقم زدند که ادامه این روند نتیجه ای جز جایگزینی افغانستان به عنوان تولیدکننده مهم زعفران به جای کشورمان را به دنبال نخواهد داشت.

گران‌ترین محصول کشاورزی جهان و مهمترین محصول صادراتی کشاورزی ایران در حالی با جاسازی در تریلی‌های حامل محصولات کشاورزی از قبیل پیاز، سیب زمینی و… به افغانستان و چین ارسال می‌شود که البته مسئولان و مقامات مربوطه همواره این موضوع را رد کرده اند.
کارشناسان معتقدند که پیاز زعفران تحت هر شرایطی نباید از کشور خارج شود؛ در این راستا علی حسینی عضو شورای ملی زعفران با بیان اینکه وزارت جهاد کشاورزی با صادرات پیاز زعفران مخالف است، اظهار داشت: هیچ یک از کشاورزان حاضر به صادرات پیاز زعفران که حاصل دسترنج  آنها درمناطق کویری است، نیستند.
وی ادامه داد: با توجه به نیروی کار ارزان، گسترش قاچاق پیاز زعفران و توسعه کشت این محصول در افغانستان پس از چند سال وضعیت تولید این محصول  از دست ما خارج می شود.
قاچاق پیاز زعفران تهدیدی برای بازارهای صادراتی
همچنین غلامرضا میری نائب رئیس شورای ملی زعفران گفت: در دولت های گذشته صادرات پیاز زعفران به کشورهای همجوار از جمله افغانستان صورت گرفت که در حال حاضر وزارت جهاد کشاورزی با این امر مخالف است.
وی با بیان اینکه توسعه کشت  زعفران در افغانستان تهدیدی برای بازارهای صادراتی کشور است، اظهار کرد:افغانستان تعرفه ای برای صادرات زعفران به هندوستان پرداخت نمی کند، این درحالیست که ایران برای صادرات زعفران به هندوستان باید عوارض پرداخت کند لذا این امر بازار را ناخواسته در اختیار افغان ها قرار  می دهد.
نائب رئیس شورای ملی زعفران ادامه داد: با ادامه روند قاچاق پیاز زعفران در آینده ای نه چندان دور افغان ها جای ایران را خواهد گرفت از این رو لازم است که تمهیداتی در جهت حمایت از تولید کننده و صادرکننده برای جلوگیری از قاچاق پیاز  زعفران به کار گرفته شود.
مرگ تدریجی زعفران ایرانی در سایه قاچاق
لزوم ضرورت برندسازی طلای سرخ
میترا مجد زاده معاون دفتر امور گلخانه و گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی بیان کرد: وزارتخانه برنامه متعددی برای صادرات این گیاه ارزشمند دارد از این رو در تلاش است تا با بدست آوردن بازارهای جدید و استفاده این محصول در صنایع مختلف داروسازی و غذاسازی جایگاه خود در دنیا را حفظ نماییم.
وی افزود: با توجه به برنامه های مختلف وزارتخانه در خصوص برندسازی این محصول احتمال استفاده سایر رقبا از بازارهای صادراتی کشور به حداقل می رسد.
مجد زاده با بیان اینکه ۹۳ درصد تولید زعفران دنیا در ایران کشت می شود، ادامه داد: از قرن ها پیش تا کنون کشور ما بزرگترین تولید کننده زعفران در دنیا بوده اما به سبب بسته بندی های بالای ۳۰ گرم و صادرات فله این محصول به بازارهای هدف امکان سو استفاده از زعفران ایرانی و صادرات مجدد آن به بازارهای دیگر تحت عنوان برندهای اسپانیایی وجود دارد.