به گزارش اگری پرس به نقل از تسنیم؛ حسن رکنی امروز در همایش “راه حل های جامع در مدیریت جوجه کشی” در محل هتل المپیک تهران اظهار کرد: ایران تا سه سال گذشته وارد کننده مرغ بود به طوری که در سال ٩٢ و ابتدای فعالیت دولت حدود ۵۰هزارتن واردات صورت انجام شد.

وی با اشاره به مشکلات پیش روی صادرات مرغ افزود:  سایز مرغ صادراتی در تجارت جهانی ۱۱۰۰تا ۱۳۰۰کیلوگرم است ما با کشورهای همسایه اما افغانستان به عنوان کشور مبداء ایران علاقمند به واردات مرغ یک کیلوگرم و عراق یک کیلو و ۲۰۰گرم تا یک کیلو و ۶۰۰گرم است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: مشکل صادرات مرغ ایران را سایز آن است زیرا هر کشور واردکننده سایز مرغ خاصی را مدنظر دارد که در این خصوص ما با محدودیت مواجه ایم.

وی تصریح کرد: سالانه در ایران ٢ میلیون و ۱۷۰هزارتن گوشت مرغ تولید می‌شود که با امکانات موجود می‌توانیم از طریق بهبود شرایط، تولید را تا ۵۰۰ هزار تن افزایش دهیم.

رکنی گفت: مجموع مرغ تولیدی جهان حدود ۱۰۸ میلیون تن است که از این میزان نزدیک به ۱۰ میلیون تن در تجارت جهانی قرار می‌گیرد که حدود سه میلیون تن آن در کشورهای همسایه ایران مبادله می‌شود.

وی یاد آورشد که  نیاز وارداتی کشور های همسایه ایران به مرغ یک موقعیت بسیار ارزشمند برای ایران به شمار می رود.  در یک سال گذشته ۱۰۰هزار تن گوشت مرغ صادر شده است که حدود یک درصد تجارت است.

رکنی با بیان اینکه تعداد زیادی کشتارگاه های طیور در کشور داریم گفت: با وجود اینکه تعداد کشتارگاه های طیور در کشور زیاد است، اما بسیاری از آنها مجهز به خط دوم تولید و تفکیک قطعات نیستند تا بتوانند برای بازار داخلی و خارجی تولیدات خود را تنظیم کنند.

این مقام مسئول اظهارداشت: در چهار سال گذشته تراز تجاری بخش کشاورزی از منفی هشت میلیارد و ۱۰۰میلیون دلار با بهبودی پنج میلیارد دلاری، به منفی سه میلیارد دلار کشیده است و با ادامه این روند تراز تجاری بخش کشاورزی در ایران در آینده ای نه چندان دور مثبت خواهد شد .

وی ادامه داد: همچنین تراز تجاری بخش دام و طیور از ۱۴ میلیون دلار در سال ۹۲، امروز به بیش از ۶۰۰ میلیون دلار رسیده است.

رکنی همچنین با اعلام اختصاص ۲۰ میلیارد تومان مشوق صادراتی لبینایت گفت:‌صادرات لبنیات از ۶۰۰ هزار تن در سال ۹۴ به ۸۵۰ هزار تن در سال ۹۵ رسیده است و درهای بازار بزرگ روسیه به روی محصولات لبنی ما باز شده و مقدار زیادی لبنیات صادر کرده‌ایم.