به گزارش اگری پرس؛

سرمازدگی در سال جاری باعث آسیب دیدگی بخش قابل توجهی از پرتقال های شمال کشور شد و همین امر یافتن پرتقال مرغوب و با کیفیت در بازار را با چالش ها و دشواری هایی عدیده همراه کرده است.

همین موضوع باعث شد تا برخی کارشناسان بر ضرورت واردات پرتقال تاکید ورزند و علیرغم طرح انتقادات کارشناسی در خصوص واردات و تعارض آن با سیاست های اقتصاد مقاومتی،این موضوع را استثنائا در برهه زمانی مذکور،حائز اهمیت و ضروری عنوان کنند.

انتقاد معاون اجرایی رئیس جمهور

چندی پیش،محمد شریعتمداری،معاون اجرایی رئیس جمهور در همایشی موسوم به بهره وری بخش کشاورزی، ضمن انتقاد از فشار برخی افراد و گروهها مبنی بر لزوم واردات پرتقال،عنوان کرد:به مجرد اینکه یک محصول باغی به دلیل سرمازدگی کاهش می یابد،برخی فشار می آورند که برای کنترل بازار به واردات پرتقال اقدام شود و این در شرایطی است که واردات پرتقال در این مقطع زمانی،جزء سود آوری برای طرف خارجی نتیجه دیگری را در پی نخواهد داشت.

علیرغم طرح انتقاد مذکور،اندک مدتی بعد از این اظهارات،برخی اخبار و گزارش ها موید این امر است که دولت برخلاف اظهارات اشاره شده،زمینه را برای واردات پرتقال فراهم ساخته است.

بر مبنای برخی از گزارش های منتشر شده در رسانه ها و جراید،با وجود طرح انتقاداتی از سوی معاون اجرایی ریاست جمهوری، مبنی بر ایجاد فشار به دولت برای واردات،دولت بازهم همان رفتار و رویکرد گذشته را در پیش گرفت و ظاهرا کارگروه تنظیم بازار،وزارت جهاد کشاورزی را مکلف کرده،در کنار تامین نیاز بازار از محل تولید داخلی، برای واردات ۱۰۰ هزار تن مرکبات،اقدامات مقتضی را عملیاتی کند.

واردات مرکبات،مشکلات باغداران شمالی را تشدید می کند

سیروس شهریاری،یکی از فعالان حوزه کشاورزی،در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی،اظهار داشت:سرمازدگی که در آخرین ماه پاییز شاهد آن بودیم،ضرر سنگینی را به باغداران(مرکب کاران) در استان مازندران وارد ساخت.

وی افزود:در چنین شرایطی،واردات پرتقال ،مصائب فعالان این عرصه(باغداران) را سنگین تر از گذشته خواهد ساخت و به اعتقاد بنده،چنین تصمیمی در این شرایط منطقی نیست.

البته برخی از موافقان واردات پرتقال،همچون سیامک افراشته اعتقاد دارند در شرایطی که یافتن پرتقال مرغوب و با کیفیت در بازار دشوار شده،به تبع می طلبد با واردات آن،بستر و زمینه اِعمال مدیریتی صحیح برای عرضه پرتقال مرغوب فراهم شود.

وی افزود:صحیح و منطقی نیست در شرایطی که بخش قابل توجهی از مرکبات و پرتقال شمال به دلیل سرمازدگی با آسیب مواجه شده،تهیه و تامین پرتقال با کیفیت با چنین دشواری هایی همراه شود.

افراشته عنوان کرد:البته پرتقال شهرهای جنوبی از کیفیت مطلوبی برخوردار هستند اما همین نارسایی و چالش (سرمازدگی)باعث شده تا امکان تهیه پرتقال مرغوب با مشکلات خاص خود همچون صرف هزینه هایی نامتعارف همراه شود.

واردات پرتقال بصورت هوشمندانه انجام پذیرد

در این میان،برخی نیز معتقدند،واردات پرتقال ضروری است اما باید بصورتی کنترل شده و هوشمندانه انجام پذیرد.

حسین مهاجران،رئیس اتحادیه میوه و تره بار،موضوعِ  واردات پرتقال را مورد بررسی قرار داده است.

وی در گفت و گویی با رسانه ها عنوان داشته،”قیمت پرتقال طی هفته اخیر،روند افزایشی داشته و قیمت آن تا ۱۰ هزار تومان(پرتقال جنوب)و در خصوص پرتقال تامسون تا ۳ هزار تومان با افزایش همراه شده است.

مهاجران می افزاید:به نظر بنده،اگر قرار است وارداتی هم انجام شود باید بصورتی عملیاتی شود که تولید کننده داخلی آسیبی نبیند.

وی معتقد است:برای این امر می توان با واردات پرتقال و ذخیره سازی آن در سردخانه ها،در صورت بروز کمبود احتمالی در بازار شب عید،از آن برای تنظیم هر چه مطلوب تر بازار استفاده نمود.

واردات پرتقال مصری،رانت خواری،پشت پرده های سیاسی یا … ؟

حسین مرادی،عضو هیات مدیره اتحادیه صنف بارفروشان،واردات پرتقال مصری را ناشی از رانت خواری عده ای خاص قلمداد می کند که تعداد آنها از انگشتان دو دست فراتر نمی رود.

وی در تحلیل این موضوع می گوید:سرمازدگی پرتقال های شمال کشور،تنها یک سوم ازاین محصول را با آسیب مواجه ساخته و به واقع،مجموعِ برداشت مرکبات از اراضی باغی و زراعی شمال کشور به میزانی است که تامین کننده نیاز بازار خواهد بود.

مرادی می افزاید:قیمت تمام شده پرتقال های مصری در هر کیلو،۲۳۰۰ تومان است اما مقرر است در بازار به قیمت ۵ هزار تومان توزیع و فروخته شود و این رقم در شب عید بین ۷ تا ۸ هزار تومان نیز افزایش خواهد داشت.

در صورت مبنا قرار دادن اظهارات وی،با یک احتساب کلی،در هر کیلو پرتقال بین ۲۵۰۰ تا ۵۰۰۰ هزار تومان سود حاصل خواهد شد.،برخی نیز معتقدند،دولت به ناچار واردات پرتقال را در دستور کار قرار داده است.

مهدی شاهقلیان،کارشناس بازار در گفت و گو خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی،در این خصوص می گوید:احتمالا در شب عید،شاهد افزایش قیمت پرتقال خواهیم بود و با عنایت به در پیش بودن انتخابات حساسِ ریاست جمهوری ،این افزایش قیمت می تواند مدیریت اقتصادی دولت را(حداقل در عرصه تنظیم بازار)زیر سئوال ببرد.

این کارشناس بازار در خاتمه یادآور شد:در صورت عدم واردات پرتقال،امکان افزایش هر چه بیشتر قیمت ها دور از ذهن نخواهد بود .واردات پرتقال و ذخیره سازی آن در سرد خانه ها تا شب عید،شرایط را برای کنترل بازار به نحو شایسته تری محقق خواهد کرد.