به گزارش اگری پرس به نقل از خبرگزاری فارس از ایلام، محمود حجتی ظهر امروز در حاشیه بازدید از سد کنگیر ایوان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: استان ایلام ظرفیت‌های مطلوبی در راستای توسعه بخش کشاورزی و زیربخش‌های آن دارد.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: نمونه این ظرفیت‌ها ایجاد سدهای آبی در استان ایلام بوده که یک نمونه آن سد احداثی در شهرستان ایوان به نام سد کنگیر است که تحول در بخش کشاورزی را منجر خواهد شد.

وی با بیان اینکه با همت وزارت نیرو در سال‌های گذشته سرمایه گذاری‌های کلانی در حوزه سدسازی در کشور صورت پذیرفته است، ادامه داد: احداث سد یکی از ضروریات نگهداشت آب‌های سطحی است.

این مسؤول اضافه کرد: احداث سد کنگیر در شهرستان ایوان و استان ایلام سبب نگهداشت ۱۶ میلیون متر مکعب آب سطحی شده که مصارف کشاورزی و شرب و … را دارد.

حجتی تصریح کرد: با اجرای سیستم‌های نوین آبیاری در اراضی این منطقه کشاورزی در شهرستان ایوان و استان ایلام متحول شده و بر اساس اعلام کارشناسان امر یکهزار و ۸۰۰ هکتار از اراضی ایوان تحت پوشش سیستم آبیاری نوین از سد کنگیر قرار خواهد گرفت.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: بر اساس پیش‌بینی کارشناسان امر در حوزه کشاورزی و … این طرح آبیاری اوایل سال ۹۶ به طور کامل اجرایی شده و عملیات پمپاژ کشاورزی از سال آتی اجرایی خواهد شد.

وی همچنین در خصوص دامداری‌های نیمه فعال و تعطیل کشور بیان کرد: برنامه‌ریزی منسجمی برای رفع مشکلات واحدهای تولیدی تعطیل و نیمه فعال در حوزه کشاورزی و زیربخش‌های آن صورت گرفته است.

این مسؤول اضافه کرد: در این راستا متقاضیان واحدهای نیمه فعال و تعطیل در کشور می‌توانند با عنایت به لایحه خروج از رکود و مصوبه آن و خط اعتباری که دولت و بانک مرکزی ایجاد کرده در سامانه بهین یاب نام‌نویسی کنند.

حجتی تصریح کرد: کارشناسان و مسؤولان امر پس از بررسی نام‌نویسی‌ها در کارگروه‌های تخصصی استان به مشکلات واحدها و رفع سریع واحدهای خواهند پرداخت.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: در این کارگروه‌ها طرح‌ها نیمه تعطیل و فعال بر اساس اولویت مشکل آنها مشکلات بانکی آنها را رفع و اعتبار سرمایه درگردش برای ادامه فعالیت در اختیار مالکان آنها قرار می‌گیرد.

انتهای پیام/۲۲۴۶/ح۴۰