به گزارش اگری پرس به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، مجید موافق قدیری امروز در نشست خبری انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران در پاسخ به این سؤال تسنیم مبنی بر اینکه چرا عزم جدی برای برخورد با واحدهای غیرمجاز در عرضه خوراک دام و طیور وجود ندارد، گفت: مواردی که در خصوص عرضه خوراک دام غیراستاندارد و غیرمجاز و استفاده از موادی مانند نوپان در خوراک دام و طیور کشور مطرح است مربوط به واحدهای غیرمجاز بوده که ما نیز خواستار برخورد با آنها هستیم.

وی افزود: دامپزشکی در این باره باید اقدامات لازم را داشته باشد اما عزم جدی برای برخورد با واحد‌های غیرمجاز و بسته شدن آنها وجود ندارد.

رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ادامه داد: صنایع تولید کننده خوراک دام و طیور کشور با ۳۰ درصد ظرفیت تولید موجود خود اقدام به تولید می‌کنند که در صورت بسته شدن واحدهای غیرمجاز و رسیدن این ظرفیت به ۷۰ درصد، امکان کاهش ۱۵ درصدی هزینه‌های تولید و قیمت این محصول وجود دارد.

وی پاسخ به سؤال دیگر تسنیم در ارتباط با وجود انحصار در واردات مواد اولیه خوراک دام و طیور به کشور گفت: به وجود مافیا در واردات مواد اولیه خوراک دام و طیور کشور معتقد نیستم زیرا همه می‌توانند اقدام به واردات  ذرت و سویا کنند، اما ممکن است برای واردات این موارد توسط سایر افراد کارشکنی و بوروکراسی بیش از اندازه انجام شود.

موافق قدیری تأکید کرد: ایران از لحاظ شاخص فساد اقتصادی در محیط کسب و کار وضعیت مناسبی ندارند اما باید اذعان داشت که امروز تعداد شرکت‌های وارد کننده این محصولات افزایش یافته است.

وی اظهار داشت: بعد از اجرای برجام بر تعداد شرکت‌های وارد کننده مواد اولیه خوراک دام و طیور اضافه شده است به‌طوری که از ۷ تا ۸ شرکت قبل از این زمان که عمدتاً دولتی بودند، اکنون ۲۰ شرکت داریم.

رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان یادآور شد: آقای “م” از افراد قدیمی و باسابقه در صنعت واردات مواد اولیه خوراک دام و طیور (ذرت و سویا) هستند و پدر ایشان از ۸۰۰ سال قبل در این کار حضور داشتند و از سابقون هستند.

موافق قدیری در ادامه صحبت‌های خود با ارایه گزارش عملکرد این صنعت گفت: بازارهای هدف صادرات ما کشورهای اسپانیا، کویت، قطر، امارات، عراق، ترکمنستان و قرقیزستان هستند و سال گذشته ۲۳۰ هزار تن انواع خوراک دام، طیور و آبزیان به‌ارزش ۹۸ میلیون دلار صادرات داشتیم.

وی با بیان “در سال جاری کاهش صادرات نسبت به سال گذشته داشته‌ایم” گفت: کمبود نقدینگی، نوسان قیمت ارز، بوروکراسی پیچیده اداری (تصویب آیین‌نامه و بخش‌نامه‌های مختلف) و شیوع بیماری آنفلوانزا دلیل این کاهش واردات است و این موضوع‌ها منجر به کاهش انگیزه صادرکنندگان نیز شده است.

موافق قدیری گفت: با توافق با کشورهای هلند، چین، آلمان و بلژیک در تولید، بسته‌بندی و برندسازی خوراک دام، طیور و آبزیان فعالیت‌های مشترکی در سال‌های اخیر انجام شده است و بر قابلیت صادراتی ما افزوده شده است.

وی ادامه داد: از ابتدای سال جاری تاکنون ۵۴ هیئت تجاری از کشورهای هلند، آلمان، چین، ترکیه و آفریقای جنوبی از صنعت دام، طیور و آبزیان ایران بازدید کرده‌اند، همچنین هیئت‌های تجاری از ایران برای بازدید از وضعیت تولید دیگر کشورها اعزام شده‌اند.

۷۰درصد خوراک دام کشور در واحدهای غیرمجاز تولید می‌شود
عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفت: هشت میلیون تن معادل ۳۰۰ درصد خوراک دام و طیور در واحدهای صنعتی و کارخانجات مجاز و نزدیک به ۱۱ میلیون تن معادل ۷۰ درصد این خوراک در واحدهای پرورش دام، طیور و آبزیان و حتی واحدهای غیرمجاز تولید و عرضه می‌شود.
وی اضافه کرد: از مجموع هشت میلیون تن خوراک دام، طیور و آبزیان صنعتی چهار میلیون و ۲۵۰۰ هزار تن آن خوراک دامی، سه میلیون و ۵۰۰ هزار تن خوراک طیور و ۲۵۰ هزار تن آن خوراک آبزیان است.
موافق قدیری گفت: براساس برنامه‌ریزی دولت اگر قرار باشد ظرفیت تولید آبزیان کشور به ۸۰۰۰ هزار تن برسد این میزان خوراک آبزیان کفاف این حجم تولید را نمی‌دهد و نیاز داریم واحدهای تولیدی صنعتی ما با تمام ظرفیت کار کنند.

موافق قدیری افزود: در ۱۰ماهه امسال هفت میلیون و ۱۰۰ هزار تن ذرت، یک میلیون و ۲۲۰ هزار تن کنجاله سویا، ۲۶ هزار تن کنجاله کلزا، ۲۵ هزار تن تخم پنبه و ۱۸ هزار تن کنجاله آفتابگردان به‌ارزش نزدیک سه میلیارد دلار به کشور وارد شده است. در مدت مذکور نسبت به مدت مشابه سال گذشته واردات کنجاله سویا ۱۲ درصد و کنجاله آفتابگردان ۳۶۰ درصد افزایش داشته است.
وی ادامه داد: اکنون بیش از ۲۰۰ شرکت خصوصی و دولتی واردات غلات را به‌عهده دارند، در حالی که تعداد این شرکت‌ها در دولت گذشته حدود هشت واحد بوده است.

انتهای پیام