سید جواد حسینی‌کیا، عضو کمیسیون صنایع مجلس در گفت وگو با اگری پرس،درباره قیمت خرید تضمینی گندم گفت:۲ نگاه نسبت به خرید گندم از کشاورزان از سوی دولت وجود دارد. یک نگاه این است که با قیمت بالا از کشاورزان محصولات خریداری شود و نگاه دیگر این به کشاورزان توجهی نشود و کشاورزان بیکار شوند.

وی ادامه : دولت باید با یک چاره اندیشی به تناسب قیمت های تمام شده محصولات کشاورزی نرخ قیمت گذاری شود تا کشاورزان متضرر نشوند.

عضو کمیسیون صنایع مجلس با بیان اینکه پیشنهاد ۱۳۰۰ تومانی دولت پایین تر از نرخ تورم و قیمت تمام شده محصولات کشاورزی است افزود: هزینه کود، آب، برق و کارگر در تولید گندم در صورتی که استخراج شود، مشخص می شود هر کیلو گرم گندم بیشتر از نرخی که دولت قیمت گذاری کرده هزینه دارد، در نتیجه کشاورزان بی رونق می شود.

حسینی کیا با بیان اینکه دولت به جای اینکه هزینه واردات بپردازد بهتراست با قیمت مناسب تری گندم را خریداری کند تا نیازمند واردات نباشیم گفت: در صورتی که گندم با قیمت پایین از کشاورز خریداری شود، انگیزه کشاورزان برای کشت پایین و بحث خودکفایی گندم تحت شعاع قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه دولت باید قیمت تمام شده محصولات کشاورزی را استخراج و بر اساس آن قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی را لحاظ کند بیان کرد: نرخ خرید تضمینی گندم نسبت به سال گذشته درصد پایینی افزایش داشته و با نرخ تورم هم‌خوانی ندارد و رشد قیمت آن باتوجه به بودجه و برنامه‌ریزی دولت صورت می‌گیرد.

انتهای پیام/