به گزارش اگری پرس به نقل از خبرنگار مهر، حسینعلی عبدالحی ظهر امروز در شورای ستاد توسعه شیلات استان خوزستان اظهار کرد: در کشور تا کنون ۳۶۱  قفس پرورش ماهی توسط بخش خصوصی به آب های داخلی و دریا انداختیم ولی در استان خوزستان بنا به دلایلی هیچ قفسی در آب انداخته نشده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه ظرفیت هر قفس بیش از ۶۵ تن تولید ماهی است، بیان کرد: پروژه آزادگان چند سال به طول انجامیده و کار آن بعد از سالها و با جذب اعتبارات دولتی و ورود بخش خصوصی انجام شد.

معاون آبزی پروری سازمان شیلات ایران تصریح کرد: از سازمان آب و برق خوزستان تقاضا دارم تا با عنایت ویژه خود پروژه «پرورش ماهی در قفس» را در حوزه سد مارون هرچه سریعتر عملیاتی و اجرایی کند.

عبدالحی یادآور شد: در خصوص پرورش ماهی در قفس یک مبحث علمی داریم و آن اینکه آلودگی ندارند. این موضوع تنها حرف سازمان شیلات به تنهایی نیست بلکه بر اساس نظریات سازمان جهانی فائو است.

وی با اشاره به اینکه در بدترین شرایط که تغذیه ماهیان در قفس انجام می شود بار بیولوژیک به دنبال دارد و آن را افزایش می دهد، درخواست کرد: مشاور شیلات این استان باید هرچه سریعتر برای دسترسی به عمق مناسب به منظور پرورش ماهی در قفس اعلام نتیجه داشته باشد.

معاون آبزی پروری سازمان شیلات ایران بیان کرد: نقاط بسیار مناسبی در خوزستان پیدا کردیم که عمق آب با فاصله کم و مناسب برای پرورش ماهی در قفس وجود دارد ولی شاید در کشور ما امکان انجام آن نباشد و چون ریسک خطا وجود ندارد بنابراین شیلات استان به عنوان متولی یک سری نقاط دیگر را به ما معرفی کند.

عبدالحی اظهار کرد: برخی از کشورها که وسعتشان نصف استان خوزستان است تولید پرورش ماهی در قفس را به میزان ۲۷۰ هزار تن دارند.

وی ادامه داد: ۲۰۰ هزار تن تولید در طول برنامه ششم از جمله برنامه های ما است. همچنین ۲۶۵ هزار تن موافقت اصولی ظرف ۶ ماه صادر کردیم.

معاون آبزی پروری سازمان شیلات ایران با اشاره به اینکه اجرای طرح پرورش ماهی در قفس بر اقتصاد منطقه هم خیلی مؤثر است، خطاب به محیط زیست گفت: در برخی از کشورهای توسعه یافته که استانداردهای محیط زیستی بالایی دارند به منظور حفظ ذخایر و رعایت ملاحظات زیست محیطی خود محیط زیست متولی پرورش ماهی در قفس شده است.