به گزارش اگری پرس؛ گرچه این روز‌ها انتقادات زیادی به حوزه کشاورزی وارد است، اما عملکرد دولت در توسعه سیستم‌های نوین آبیاری، افزایش بهره‌وری و برنامه‌های اساسی در جهت خودکفایی گندم را نباید نادیده گرفت.

البته ناگفته نماند که با کمبود‌ها و مشکلاتی نظیر نوسانات و پابرجا بودن مشکلات بازار، مصرف بالای آب در بخش کشاورزی روبرو هستیم که انتظار می‌رود هر چه سریع‌تر وزارت بازرگانی احیا شود تا مسائل و مشکلات بازار به حداقل کاهش یابد.
علی‌ خان‌محمدی مدیر عامل مجمع نخبگان کشاورزی با اشاره به عملکرد دولت در بخش کشاورزی اظهار داشت: براساس برنامه ریزی‌های دولت، همت کشاورزان و به کارگیری تلاش تشکل‌ها طی سال‌های اخیر توانستیم کارنامه قابل قبولی در بخش ارائه دهیم.
وی افزود: گرچه در توسعه سیستم‌های نوین آبیاری تحت فشار، مکانیزاسیون و افزایش بهره‌وری گام‌های مؤثری برداشته شده، اما با کمبودهایی نیز روبرو هستیم که انتظار می‌رود هر چه سریع‌تر مرتفع شود.
خان‌محمدی با اشاره به مشکلات بازار گفت: طی سال‌های اخیر ساماندهی بازار بر عهده وزارت بازرگانی بوده که با انحلال آن شاهد نوسانات قیمت‌ها بوده‌ایم از این رو انتظار می‌رود برنامه جامعی در راستای رفع مشکلات بازار به کار گرفته شود.
مدیر عامل مجمع ملی نخبگان کشاورزی با انتقاد از نبود زنجیره تولید بیان کرد: عدم زنجیره تولید از مزرعه تا سفره مردم موجب شده آن‌چنان که باید و شاید نتوانیم برای صادرات و ساماندهی محصولات به بازار برنامه ریزی نماییم.
وی ادامه داد: با توسعه تحقیقات و آموزش کشاورزان می‌توان ضمن افزایش کیفیت بهره وری را بالا برد.
افزایش درآمد کشاورزان در راستای ارتقای تولید
همچنین علی قلی ایمانی رئیس بنیاد توانمند سازی گندمکاران گفت: تا سال ۹۲ سالانه حدود ۷ میلیون تن گندم برای تأمین نیاز داخل وارد کشور می‌شد که طی یک برنامه ریزی جامع بدون آنکه سطح زیر کشت گندم افزایش یابد، واردات گندم منتفی شد.
وی افزود: در اوایل دولت یازدهم میزان خرید تضمینی گندم حدود ۶ میلیون و ۸۰۰ هزارتن بود که در پی برنامه ریزی‌های صحیح و تأمین به موقع نهاده‌ها به رقم ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزارتن رسید که این نشان دهنده رشد قابل توجه تولید است.
ایمانی در خصوص درآمد کشاورزان گندمکار بیان کرد: با توجه به ارتقای تولید درآمد گندمکاران به طور میانگین از سه میلیون و ۷۰ هزارتومان به بیش از ۱۱ میلیون تومان افزایش یافت.