به گزارش اگری پرس به نقل از روابط عمومی بورس کالای ایران، در این روز شرکت بازرگانی دولتی ایران نسبت به عرضه ۶۰ هزار تن گندم خوراکی به قیمت پایه ۷۱۰۰ ریال در تالار داخلی بورس کالای ایران اقدام می‌نماید که خریداران پس از خرید این گندم می‌توانند گندم خوراکی و فرآورده‌های آن را به بازارهای جهانی صادر کنند.

بر اساس این گزارش، گندم خوراکی تولید شده در استان‌های ایلام و خراسان رضوی هر کدام به میزان ۲۰ هزار تن و گندم خوراکی تولید شده در استان سیستان و بلوچستان به میزان ۲۰ هزار تن به قیمت پایه ۷۱۰۰ ریال عرضه می شود.

ضرایب و مشخصات فنی مطابق آنالیز اعلامی از سوی عرضه کننده در سایت بورس کالای ایران اعلام شده است و طبق اطلاعیه عرضه منتشره، خریداران باید مابه التفاوت قیمت پایه و ۱۱۰% قیمت خرید تضمینی گندم خوراکی سال ۹۵ (قیمت خرید تضمینی گندم سال۹۵، ۱۲۷۰۵ریال است)را طی یک فقره ضمانت‌نامه بانکی به ذینفعی شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران (جهت ارایه اظهار نامه صادراتی) ارایه کنند. ضمن آنکه ارایه LC داخلی بلامانع بوده و در صورت گشایش اعتبار اسنادی مدت دار سقف آن دوماهه و با هزینه مالی ۲% ماهیانه می باشد.

طی روز شنبه علاوه بر عرضه های ذکر شده، شرکت بازرگانی دولتی نسبت به عرضه ۲۱ هزار تن گندم خوراکی جهت مصارف کارخانجات آرد به منظور تامین نیاز واحد خبازی آزاد پز،نان های صنعتی حجیم ونیمه حجیم وصنوف و صنایع غیر نان از قبیل صنعت ماکارونی بیسکوئیت کیک و کلوچه و شیرینی پزی و نشاسته سازی اقدام می کند. قیمت پایه گندم خوراکی عرضه شده تولیدی استان های خوزستان، آذربایجان غربی، همدان، کرمانشاه و استان مرکزی هر کیلو ۹۰۳۰ ریال و گندم خوراکی استان ایلام هر کیلو ۹۳۹۳ ریال تعیین شده است.

عرضه گندم به منظور صادرات به روشهای متنوعی از طریق بورس کالا صورت می پذیرد. در یک روش گندم -خوراکی و دوروم- در رینگ داخلی با اخذ ضمانتنامه تضمین صادرات، و تحویل در محل انبار فروشنده تحویل می شود.

در روش دیگر، گندم -دوروم و خوراکی- به منظور صادرات مستقیم گندم در رینگ صادراتی بورس کالا عرضه می شود. تحویل در این نوع عرضه به دو روش FOB و ExWork انجام می گیرد که در روش ExWork نیز جهت خروج گندم از کشور ظرف مدت یک ماه، ضمانتنامه بانکی از خریدار اخذ می گردد ولی در تحویل FOB نیازی به اخذ این ضمانتنامه نمی باشد.

در این تالار همچنین ۱۶هزار و ۸۵۰ تن ذرت دانه ای در قالب طرح قیمت تضمینی و به صورت فیزیکی و ۲۳ هزار و ۹۹۵ تن ذرت دانه ای در قالب گواهی سپرده کالایی در تالار محصولات کشاورزی عرضه می شود.

همچنین ۱۰ تن جو دامی نیز در قالب طرح قیمت تضمینی و به صورت فیزیکی ، ۲ هزار تن گندم دوروم، ۴۰۰ تن شکر سفید و ۱۰۰ تن روغن خام سویا  نیز در این تالار عرضه می شود.

تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی بورس کالای ایران ماه میزبان عرضه ۶۱ هزار و ۵۰۰ تن انواع قیر است.

این گزارش حاکی است، در این روز تالار صادراتی بورس کالای ایران عرضه ۲۰ هزار تن قیر ۸۵۱۰۰ و ۶۰۷۰ را تجربه می کند.

این گزارش حاکی است، یک هزار تن سلاپس واکس، ۲ هزار و ۳۶۶ تن مواد پلیمری، ۱۵ هزار تن وکیوم باتوم، یک هزار تن لوب کات سبک و یک هزار و ۲۰۰ تن گوگرد نیز در تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی عرضه می شود.