به گزارش اگری پرس؛

واحدهای عرضه لبنیات سنتی در حالی رشد قارچ گونه در سطح شهر پیدا کرد که بارها مسئولان سازمان دامپزشکی درباره  احتمال بیماری مشترک دام و انسان از طریق مصرف این گونه لبنیات هشدار دادند.

با وجود آنکه برخی کارشناسان معتقدند که استفاده از شیرهای فله و غیر پاستوریزه می‌توانند ضربه مهلکی به سلامتی انسان ها وارد نماید اما انگار سنتی فروش‌ها حرف دیگری برای گفتن دارند.
در این راستا علی رجبی رئیس اتحادیه فروشندگان لبنیات سنتی در گفتگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گفت: شیرهای دریافتی از دامداری‌ها تحت نظارت سازمان دامپزشکی است، لذا صحبت‌هایی نظیر عدم کیفیت شیرهای فله صحت ندارد.

وی افزود: طبق دستورالعمل جدید قرار است که شیرهای سنتی پاستوریزه شوند تا دیگر نگرانی مبنی بر مصرف آنها در جامعه وجود نداشته باشد.
به گفته رجبی سایر لبنیات سنتی به سبب آنکه شیر آن در دمای ۷۰ درجه سانتی گراد می جوشد، مشکلی ندارد.
 تقلب در لبنیات فله به سبب فقدان شناسنامه
علیرضا اسماعیلی مدیر عامل سابق اتحادیه تعاونی های لبنی در گفتگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی با انتقاد از گسترش فعالیت واحدهای سنتی اظهار داشت: واحدهای سنتی لبنی به سبب عدم آزمایشات لازم غیر قابل کنترل هستند، که در نهایت مصرف آن می تواند ضربه مهلکی به سلامت جامعه و صنعت وارد نماید.
وی افزود: دولت با نمونه گیری ساده می تواند بارمیکروبی شیر فله و پاستوریزه را آزمایش نماید و سپس از ادامه فعالیت واحدهای سنتی جلوگیری نماید.
اسماعیلی ادامه داد: در صورت ادامه فعالیت واحدهای سنتی مجددا از صادرکننده محصولات لبنی همانند سال های اخیر به واردکننده تبدیل خواهیم شد.
به گفته وی شیرهای سنتی همان شیرهای برگشتی کارخانه‌ها هستند چرا که امکان تقلب در لبنیات فله به سبب فقدان شناسنامه وجود دارد.
مدیرعامل سابق اتحادیه تعاونی‌های لبنی در پاسخ به این سوال که فروشندگان لبنیات سنتی معتقدند که نظارت کافی بر عرضه شیر آنها وجود دارد، تصریح کرد:  اگر لبنیات سنتی قبل از عرضه به بازار کنترل، آزمایش و پاستوریزه شوند دیگر مشکلی از باب کیفیت و بار میکروبی آنها وجود ندارد چرا که تنها عدم کنترل و آزمایشات لازم لبنیات سنتی برای صنعت مشکل ساز است.
کاهش هزینه های تولید لبنیات سنتی،رشد قارچ گونه آنها را رقم زد
محمد رضا گنجی مدیر عامل اتحادیه تعاونی لبنی در گفتگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی افزود: با توجه به آنکه تولیدکنندگان لبنیات سنتی هیچ گونه مقررات بهداشتی و صنعتی را رعایت نمی کنند لذا این امر می تواند ضربه مهلکی بر پیرامون صنعت وارد نماید.
وی افزود: با توجه به کاهش هزینه‌های تولید شیرهای سنتی به سبب نبود آزمایش و کنترل های لازم مبنی بر کیفیت و مشخصات تولید، رشد قارچ گونه آنها در سطح شهر طبیعی است .
گنجی تصریح کرد: در صورت تمایل دولت به فعالیت واحدهای سنتی بایستی مقررات و قوانینی برای تولید محصولات آنها در نظر گرفته شود تا ضربه مهلکی به سلامت جامعه وارد نشود.