به گزارش اگری پرس به نقل از خبرنگار مهر، سردار محمدرضا نقدی صبح پنجشنبه در نشست شورای اقتصاد مقاومتی استان مرکزی در اراک اظهار داشت: همه ما می دانیم که راه عبور از گردنه هایی که امروز پیش روی کشور ما است اقتصاد مقاومتی می باشد و باید از ظرفیت های داخلی برای تحقق آن بهره بگیریم.

وی افزود: متاسفانه بازار امروز کشور ما وارداتی است و صادرات بسیار ضعیف صورت می گیرد و از سوی دیگر بهره وری تولید در داخل بسیار پایین است.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین کشور بیان کرد: کشاورزی در کشور ایران علمی و پیشرفته نیست و سنتی انجام می شود. بنابراین ۱۰ برابر کمتر از آنچه که ظرفیت داریم برداشت می شود.

سردار نقدی تصریح کرد: ضایعات محصولات کشاورزی در ایران سالیانه بالغ بر پنج میلیون تُن است که استفاده مناسب از صنایع تبدیلی در قالب کارگاره های کوچک و به صرفه می تواند مشکل گشای این مساله باشد.

وی خاطرنشان ساخت: بهره وری از کشاورزی را نیاموخته ایم و برداشت ما بسیار کمتر از میزان ظرفیت ما است و این مطابق با معیارهای اقتصاد مقاومتی نیست. تصور کنید در صورتی که تولید سالانه پسته ایران دو برابر شود چه ثروتی فقط از این یک محصول تولید نصیب کشور می شود.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین کشور گفت: باید بهره وری به مردم آموزش داده شود و اگر این اتفاق صورت نگیرد نمی توانیم شاهد رونق در اقتصاد باشیم و از ظرفیت های فراوان کشور به طور مناسب استفاده کنیم.

وی افزود: همچنین اصناف در سطح کشور باید آموزش نحوه انجام صادرات را در برنامه کاری خود قرار دهند.

سردار نقدی در بخش دیگر سخنان خود اظهار داشت: با توجه به نیاز کشور به شش هزار دستگاه ماشین آلات راه سازی در سال، اگر فقط هشت درصد از این نیاز از شرکت هپکی اراک خریداری شود، این واحد صنعتی از رکود خارج می شود.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین کشور خاطرنشان ساخت: مسائل اقتصادی کشور خیلی ربطی به ارتباطات کشور با دیگر کشورها را ندارد و برخی خلاهای داخلی اقتصاد باید رفع شود تا اقتصاد رونق گیرد، در حال حاضر بازارهای ما وارداتی است و صادرات کم است و این به خود ما باز می گردد که افزایش بهره وری و تولید صادراتی را در دستور کار نداشته ایم.

وی با اشاره به فعالیت های بسیج در عرصه های مختلف کشور تصریح کرد: سابقه فعالیت بسیج در اقتصاد مقاومتی گروه های جهادی هستند و جوانان  بسیجی که در ایام فراغت و استراحت خود به محروم ترین روستاها رفتند تا به محرومین خدمت کنند و این یک ظرفیت استثنایی در کشور ما است که شاید نمونه آن در هیچ کجای جهان موجود نباشد.

سردار نقدی بیان کرد: این فداکاری و روحیه جهادی در جوانان با ایمان کشور ما ناشی از اعتقاد به دین مبین اسلام و معنویت و نشات گرفته از تعالیم و سیره اهل بیت عصمت و طهارت(ع) است.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین کشور خاطرنشان ساخت: ۴۵۰ گروه جهادی از ابتدای سال جاری به مناطق محروم کشور خدمت رسانی کرده اند و این روند باید گسترش یابد.

وی همچنین افزود: در دوره های سخت تحریم سال ۸۹، بسیج کشور اتاق فکر ۱۲۰هزار نفره با حضور بسیار از مسئولین و متخصصین در جهت توسعه کشور و پیشبرد اقتصاد مقاومتی تشکیل داد و اقدامات موثری را به انجام رساند.