به گزارش خبرنگار کشاورزی خبرگزاری فارس، طی هفته اخیر قیمت کره به عنوان یکی از محصولان لبنی سیر صعودی داشته است.

گزارش‌های میدانی خبرنگار فارس از سطح سوپرمارکتها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای نشان می‌دهد که هم اکنون کره حیوانی در بسیاری از فروشگاه ها موجود نیست و تنها کره گیاهی عرضه می‌شود.

یکی از فروشندگان سازمان میادین تره بار در مورد علت عدم عرضه کره می گوید: کارخانه‌ها از چهارشنبه هفته گذشته، کره عرضه نمی‌کنند و وقتی علت را جویا می‌شویم، می‌گویند: ما افزایش قیمت داده‌ایم و سازمان تعزیرات حکومتی در این مورد با ما برخورد کرده و در نتیجه امکان عرضه وجود ندارد.

او توضیح می دهد: قیمت کره ۵۰ گرمی از ۱۱۰۰ به ۱۷۰۰ و کره ۱۰۰ گرمی از ۲۵۰۰ به ۳۷۰۰ تومان رسیده است.

البته برخی سوپرمارکت‌های شمال پایتخت کره  را به دو برابر قیمت قبل عرضه می ‌کنند، اما صاحب مغازه می‌گوید: از ترس برخورد ماموران تعزیرات کره را فقط به مشتریان خاص که تلفنی سفارش می‌دهند، می‌فروشیم. مگر یک قالب کره چقدر برای ما سود دارد که به دردسر بیفتیم.

به گزارش خبرنگار فارس قیمت جهانی کره از ۲ ماه قبل از ۳۸۵۰ یورو در هر تن به ۴۶۰۰ یورو رسید و این رقم در دو هفته اخیر روی عدد ۵۱۰۰ یورو ایستاد.

با رضا باکری دبیر انجمن صنایع لبنی در مورد علت گران شدن کره تماس گرفتیم و او هم ترجیح داد در این مورد سکوت اختیار کند.

اما کاوه زرگران دبیر کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران در مورد علت گران شدن کره و نبود آن در بازار به خبرنگار فارس گفت: از سال ۹۲ با تصمیم سازمان حمایت قیمت کره در داخل افزایش نیافته و ثابت مانده است.

وی با اشاره به اینکه تعرفه واردات کره از ابتدای سال ۹۵ از ۱۶ درصد به ۲۰ درصد افزایش یافته تصریح کرد: این در حالی است که ارز موجود برای واردات کره از مبادله ای به ارز متقاضی تغیر یافته و تمام این موضوعات دست به دست هم داده تا قیمت کره افزایش یابد.

به گفته رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی تهران نتیجه آن شده که هیچ کس رقبتی برای واردات کره نداشته باشد.

قرار است تا ستاد تنظیم بازار بعدازظهر امروز برای تعیین تکلیف قیمت کره جلسه برگزار کند.