به گزارش اگری پرس به نقل از، رئیس مرکز آمار ایران، امروز در نشست خبری در پاسخ به پرسش ایانا مبنی بر میزان مشارکت روستاییان در ثبت‌نام اینترنتی برای سرشماری، گفت: خوشبختانه میزان مشارکت در بسیاری از روستاها بیشتر از شهرها است.

علی پارسا با اشاره به اینکه در حال حاضر حتی مناطق محروم هم از اینترنت بهره می‌برند، افزود: به هیچ عنوان نگرانی برای ثبت‌نام روستاییان وجود ندارد، زیرا آنهایی که به اینترنت دسترسی دارند، در ثبت‌نام هم محلی‌های خود همکاری می‌کنند؛ بنابراین به جرات می‌توان گفت، درصد مشارکت در روستاها بالاتر است.

البته نرخ کافی‌نت‌ها برای این منظور در کل کشور، در نهایت سه‌هزار تومان خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: سمنان و بوشهر جزو استان‌هایی بوده‌اند که بیش از ۱۰۰ درصد هدف‌گذاری در ۱۰ روز نخست برای مشارکت را به خود اختصاص داده‌اند؛ این در حالی است که رقم مذکور برای کل کشور به‌طور میانگین، ۳۳ درصد از کل هدف تعیین شده تخمین زده می‌شود.

به گفته رئیس مرکز آمار ایران، استان‌های همدان، خوزستان، گلستان، لرستان، قزوین، البرز، کهگیلویه و بویراحمد، آذربایجان غربی و اردبیل از مناطقی هستند که مشارکت در آنها نسبت به دیگر استان‌ها متوسط بوده و تهران رتبه ۲۰ را با ۲۸,۵ درصد مشارکت، در این جدول داراست. در حالی که ضریب نفوذ اینترنت در کلانشهری مانند تهران، از تمام کشور بیشتر است.

پارسا ادامه داد: به‌طور کلی تا امروز از ۲۵ میلیون و ۳۷۵ هزار خانوار، ۵,۴ درصد خانوارها یعنی چهار میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در سایت مربوطه به ثبت رسیده‌اند که درصد افزایش مشارکت در روز جاری، نسبت به دیروز، ۵۰ درصد بوده است.

وی معتقد است: گذار از روش‌های سنتی آمارگیری به شیوه‌های نوین، نیازمند آگاهی‌بخشی و بسترسازی مناسب است که کشورهای مختلف معمولاً در این مقوله به دو درصد پیشرفت در سال‌های نخستین اجرا دست می‌یابند؛ این در حالی است که ما ثبت‌نام ۳۵ درصدی را برای سال جاری هدفگذاری کرده‌ایم که این رقم باید به هشت میلیون و ۸۸۱ هزار خانوار برسد.