به گزارش اگری پرس ، سال گذشته، شیوع آنفولانزای مرغی در شهرستان ملارد با تحمیل خساراتی جدی به مرغداران، هفته ها منطقه مذکور را در شرایط فوق العاده قرار داد و بخش قابل توجهی از انرژی فرمانداری این شهرستان، دامپزشکی، جهاد کشاورزی، دستگاه های انتظامی و…مصروف مهار، کنترل و دفع این موج سنگین و خسارت بار آنفولانزای مرغی شد.

متأسفانه امسال نیز شهرستان ملارد به عنوان یکی قطب های تولید مرغ و تخم مرغ استان تهران، از ۲۳ آبان ماه با این معضل دست و پنجه نرم می کند و علیرغم توفیقات مطلوب وشایسته ای که در این خصوص حاصل شده، لذا همچنان مسئولان و دستگاه های ذیربط برای مهار قطعی آن در حالت آماده باش قرار دارند.

مجتبی شاهقلیان معاون سیاسی و انتظامی فرمانداری ملارد در گفت و گو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به عزم دستگاه های فعال شهرستانی و کمیته بحران استان تهران برای مهار و کنترل این معضل اظهار داشت: چندی پیش، پیرو گزارش دامپزشکی مبنی بر وجود مواردی از ابتلای مرغ ها به ویروس آنفولانزای مرغی، بلافاصله جلسه شورای تأمین شهرستان ملارد برگزار شد و هماهنگی های لازم در این خصوص مد نظر قرار گرفت.

شاهقلیان گفت: بعد از پایان جلسه، با فوریت، عملیات اجرایی مقابله، مهار و کنترل این عارضه به عنوان اولویتی ویژه کلید خورد و علیرغم محدودیت های زیرساختی در دو عرصه اداری و پشتیبانی، تلاش شد با حداکثر امکانات و توان موجود، تدابیر و تمهیدات تعریف و طراحی شده، عملیاتی شود.

وی افزود:با عنایت به تجربه ای که از سال گذشته وجود داشت، اقدامات ابتدایی با فوریت زمانی اجرایی شد که البته نباید از نظر دور داشت که بر اساس مطالعات و بررسی های انجام شده، عامل و ویروس این بیماری با سویه ای جدیدی نمود و بروز پیدا کرده است.

معاون سیاسی، انتظامی فرمانداری ملارد عنوان کرد: در ابتدا تلاش شد با بسیج امکانات شهرداری های ملارد و صفادشت، اقدامات مرتبط با عملیات معدوم سازی اجرایی شود و طی جلسه ای در دامپزشکی استان تهران با مرغداران فعال در این شهرستان، تهدیدات احتمالی و راهکارهای مقتضی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی افزود: با توجه به مخاطرات احتمالی، برای پیشگیری از گستره دامنه بیماری اشاره شده، مراکز دامپزشکی و جهاد کشاورزی شهرستان های همجوار نیز نقش آفرینی لازم را در این خصوص مد نظر قرار دادند.

از چانه زنی با بیمه تا لزوم بازنگری در قوانین مربوطه

شاهقلیان در تشریح گام های بعدی برای مقابله با این بیماری عنوان کرد: به طور طبیعی برای مقابله قطعی با این عارضه، موضوع معدوم سازی مرغ ها و کشتار آن ها از ضروریاتی است که تعلل و هر گونه خللی در آن، می تواند با خسارات سنگین تری همراه شود.

وی افزود: به طور طبیعی اجرایی شدن این ضرورت با خسارت های مالی به مرغداران همراه خواهد شد که در چنین شرایطی، پوشش بیمه ای، ضریب همکاری و هماهنگی مرغداران برای معدوم سازی مرغ ها را تقویت می کند.

معاون فرماندار ملارد گفت:متأسفانه یکی از مشکلاتی که در این حوزه شاهد آن بودیم به دُیونی معطوف می شود که از سال گذشته بر اثر شیوع آنفولانزای مرغی ایجاد و به صورت کامل تسویه و پرداخت نشده بود.

شاهقلیان عنوان کرد:همین موضوع باعث شد تا شرایط  برای ایجاد همگرایی هر چه بیشتر با مرغداران دشوارتر شود که البته با عنایت به مخاطرات بالقوه ای که در این خصوص وجود دارد و احتمال سرایت آن به انسان، هیچگونه تعلل و تأخیری در این خصوص برای ما پذیرفتنی و قابل هضم نبوده و نخواهد بود و ملاحظات در عرصه سلامت عمومی ایجاب می کند تا در ابتدای امر با مذاکره و رایزنی، اقدامات لازم را عملیاتی کنیم و در صورت مقاومت مرغداران، اعمال برخوردهای قضایی در این خصوص اجتناب ناپذیر خواهد بود.

وی افزود:البته مرغداران نیز در این خصوص ملاحظات و دغدغه هایی را مطرح می کنند و انتظار دارند حداقل خسارات مستقیمی که به فعالان این عرصه وارد می شود، جبران و پوشش داده شود.

جانشین فرماندار ملارد عنوان کرد: بر اساس روال و قاعده موجود، هرساله دولت و کمیته بحران کشور اعتباراتی را  در اختیار بیمه قرار می دهد تا در چنین مواقعی با اختصاص و تزریق آن، خسارات تحمیل شده جبران و پوشش داده شود.

وی افزود: در چنین شرایطی، نباید وارد فاز چانه زنی با بیمه شویم و ضرورت ها، الزامات و اقتضائات شرایط بحرانی ایجاب می کند بیمه و دستگاه های مسئول، بصورت خود جوش وارد میدان شوند و وظایف قانونی تعریف شده را عملیاتی سازند.

شاهقلیان گفت: در نهایت، متقاعد سازی بیمه قریب به یک هفته زمان برد و با تلاش مسئولان استانی مقرر شد، بخشی از خسارات تحمیل شده از سوی بیمه پرداخت و تأمین شود.

معاون سیاسی و انتظامی فرمانداری ملارد عنوان کرد: بر اساس قوانین و ضوابط موجود، بیمه ۳۰ درصد از خسارات را تأمین می کند و ۷۰ درصد باقیمانده بر عهده مرغداران خواهد بود.

وی افزود: فارغ از میزان و عدد و رقمی که بر اساس ضوابط، تحت پوشش بیمه قرار می گیرد، می طلبد دستور العمل ها و مقررات در ارتباط با همگرایی و هم افزایی بیمه در این خصوص با جدیت هر چه بیشتری  مورد بازبینی و شفاف سازی قرار گرفته تا در صورت تکرار چنین مواردی در آینده، مسئولان حوزه بیمه با درک مشترکی از ماهیت موضوع و عمق مخاطرات احتمالی، همسویی لازم را بصورت داوطلبانه و خودجوش لحاظ کنند.

زیستگاه و سرمنشأ آنفولانزای مرغی حیات وحش است

شاهقلیان در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر در خصوص سر منشأ اصلی این بیماری عنوان کرد: زیستگاه اصلی ویروس این بیماری را باید در حیات وحش جستجو کرد و هیچگونه تضمین قطعی برای پیشگیری و جلوگیری از سرایت آن از پرندگان به واحدهای مرغداری وجود ندارد.

وی افزود: این عارضه، یک بیماری غیر قابل پیش بینی است و به نوعی می توان آن را در قالب حوادث غیر مترقبه تعریف و تشریح کرد.

معاون سیاسی و انتظامی فرمانداری ملارد گفت: بر اساس شواهد موجود، برخی از واحدهای مرغداری علیرغم رعایت نکات و ظرافت های فنی، ایمنی، بهداشتی اعم از تعبیه حوزچه های آب آهک، استریل و…با این بیماری درگیر شده اند.

وی افزود: تردیدی وجود ندارد که رعایت اصول بهداشتی، ضریب ابتلای مرغداری ها به این عارضه را کاهش می دهد، اما این امر ضمانت قطعی و کافی برای مصونیت واحدهای مرغداری از ابتلای به آن محسوب نمی شود.

شاهقلیان گفت: ویروس این بیماری در برابر سرما بسیار مقاوم است و از طریق هوا نیز قابل سرایت خواهد بود و در طول روزها و هفته های گذشته، کاهش دما، جریان شدید باد و طوفان، در انتشار این ویروس و درگیر شدن برخی واحدهای مرغداری به این عارضه بی تأثیر نبوده است.

خسارت احتمالی ۳۰ میلیارد تومان پیش پیش بینی می شود

شاهقلیان در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر در خصوص میزان خسارات وارده، تعداد مرغ های معدوم و کشتار شده، عنوان کرد: بر اساس قواعد تعریف شده، در صورت مشاهده این بیماری، تا شعاع سه کیلومتری باید تمامی مرغ ها و مرغداری ها پاکسازی، معدوم و کشتار شوند.

وی افزود:البته این امر به این معنا نیست که تا شعاع اشاره شده، تمامی مرغ ها آلوده و مبتلا به ویروس آنفولانزای مرغی هستند، اما ملاحظات پیشگیرانه ایجاب می کند، چنین تمهیدات و تدابیری با فوریت لحاظ و عملیاتی شود.

تاکنون قریب به ۲۰۰ هزار مرغ از جنبه پیشگیرانه به کشتارگاه ها اعزام و ۵۱۳ هزار مرغِ هشت واحد مرغداری  نیز به دلیل ابتلای به ویروس آنفولانزا، بصورت کامل معدوم سازی شده اند

معاون فرماندار ملارد مطرح کرد: ذکر این نکته ضروری است که باید میان مرغ های معدوم شده و مرغ های کشتار شده، تفاوت و تمایز قائل بود، از این جهت که مرغ های معدوم شده مشمول بیماری می شوند، اما آن هایی که به کشتارگاه اعزام می شوند در زمره مرغ هایی هستند که از جنبه پیشگیرانه کشتار  شده تا به نوعی از ابتلایِ احتمالیِ آن ها جلوگیری شود.

شاهقلیان گفت: تاکنون قریب به ۲۰۰ هزار مرغ از جنبه پیشگیرانه به کشتارگاه ها اعزام و ۵۱۳ هزار مرغِ هشت واحد مرغداری  نیز به دلیل ابتلای به ویروس آنفولانزا، بصورت کامل معدوم سازی شده اند که البته این آمار طی روزهای آینده دستخوش تغییراتی خواهد شد، زیرا احتمال معدوم سازی و کشتار تعداد دیگری از مرغ ها همچنان ادامه دارد.

معاون فرماندار ملارد عنوان کرد: البته مرغ هایی که به کشتارگاه اعزام شده اند نیز به نوعی باعث تحمیل و سنگین تر شدن خسارت به مرغداری ها شده، زیرا اکثریت قریب به اتفاق مرغ های اعزام شده جوان بوده اند که به نوعی در مرحله سرمایه گذاری مرغداران قرار داشته اند و وارد فاز بهره وری و بهره گیری نشده بودند.

وی افزود:با اوصاف اشاره شده، ضریب خسارات از لحاظ ریالی، ۳۰ میلیارد تومان تخمین زده می شود که البته عدد و رقم دقیق تر در آینده ای نزدیک اعلام خواهد شد.

شاهقلیان عنوان کرد: مجموعه عوامل اداری و سازمانیِ مسئول در شهرستان ملارد تا ریشه کن شدن قطعی این بیماری از واحدهای مرغداری درگیر، از هیچ اقدام سازنده ای دریغ نخواهند کرد و انتظار می رود مسئولان واحدهای مرغداری که به نوعی سرمایه آن ها مبتلا به این عارضه شده و یا در معرض تهدید قرار گرفته، هماهنگی و همکاری مضاعف را در اولویت خود قرار دهند، زیرا هر گونه تعلل، تأخیر و درنگی در این خصوص می تواند احتمال افزایش ضریب خسارت ها را تشدید کند و در چنین شرایطی حفظ سلامت عمومی و ملاحظات مربوطه به تمامی جوانب مادی و اقتصادی  ارجحیت دارد.

انتشار برخی شایعات در خصوص خطرِ احتمالِ سرایت آنفولانزای مرغی به انسان

در طی روزهای گذشته با رسانه ای شدن شیوع آنفولانزای مرغی در برخی مرغداری ها، دامنه طرح و نشر شایعاتی مبنی بر احتمال سرایت ویروس آنفولانزای مرغی به انسان  در فضای مجازی و برخی از شبکه های اجتماعی نیز شدت گرفته است.

در ذیل این گفت و گو تلاش می شود مختصات و ویژگی های ویروس آنفولانزای مرغی در گفت و گو با محمد رضا مقصودی متخصص بیماری های عفونی مورد بررسی قرار گیرد.

 تاکنون هیچ موردی از ابتلای انسان به این ویروس در شهرستان های استان تهران گزارش نشده است

وی با اشاره به ویروس H۵N۵ به عنوان عامل اصلی این نوع خاص از آنفولانزا عنوان کرد: خوشبختانه تاکنون هیچ موردی از ابتلای انسان به این ویروس در شهرستان های استان تهران گزارش نشده است و نمی توان با قطعیت در خصوص احتمال سرایت آن به انسان اظهار نظر کرد، آنچنان که نمی توان با قاطعیت این احتمال را رد کرد.

مقصودی گفت: به عبارت دیگر منطق حکم می کند تا در چنین عرصه ای(سلامت)، حداقل احتمالات نیز مدنظر قرار گرفته تا در صورت بروز و انتقال بیماری دچار غافلگیری نشویم.

متخصص بیماری های عفونی عنوان کرد: برخی پژوهش ها که البته در این خصوص اجماعی نیز وجود ندارد، موید این امر است که در صورت ابتلای انسان، ضریب تحمیل صدمات جانی بالا خواهد بود.

وی افزود: لازم به ذکر است که بر اساس گزارش ها و تحقیقات منتشر شده، در طول دو دهه گذشته موردی از انتقال ویروس آنفولانزای مرغی به انسان در ایران مشاهده نشده اما منطق و الزامات حوزه سلامت، ضرورت اعمال تدابیر و جدیت حداکثری برای مهار و کنترل این بیماری را اجتناب ناپذیر می سازد.

متخصص بیماری های عفونی گفت:صاحب نظران و کارشناسان اعتقاد دارند، در حال حاظر باید جانب احتیاط را رعایت کرد زیرا در صورت انتقال ویروس مذکور به انسان، هزینه های سنگین و سهمگینی ایجاد شده و پیش بینی مخاطرات و صدمات آن جبران ناپذیر خواهد بود.

مقصودی در تشریح اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از انتقال ویروش اشاره شده، عنوان کرد: پرهیز از تماس با لاشه پرندگان مشکوک، اجتناب از قرار گرفتن در معرض آین آلودگی و دوری از مراکز و مرغداری هایی که درگیر این عارضه هستند و پرهیز از مصرف گوشت پرندگان صید شده توسط شکارچیان، از نمونه مواردی به شمار می رود که رعایت آن در چنین شرایطی منطقی به نظر می رسد.

وی در خاتمه یادآور شد: موارد مذکور با هدف به حداقل رساندن احتمالات اثبات نشده شیوع و انتقال ویروس آنفولانزای مرغی به انسان است که می توان آن را در قالب ضرب المثل احتیاط شرط عقل است، معنا کرد.

منبع : مهر