به گزارش اگری پرس، اسماعیل اسفندیار پور مجری طرح گندم و مشاور وزیر جهاد کشاورزی در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان،با اشاره به اقدامات اساسی در جهت پایداری خودکفایی گندم اظهار داشت: افزایش۶۰ درصدی بذر گواهی شده، در اختیار قرار دادن کود و تغذیه مناسب به عنوان عامل گیاهی مهم، توسعه مکانیزاسیون و تامین کمباین مورد نیاز می تواند پایداری خودکفایی گندم در سال زراعی آینده را به همراه داشته باشد.

وی از برنامه کشت گندم برای سال زراعی ۹۵-۹۶ در استان های مختلف خبر داد و افزود: ۵ هزار و ۷۵۰ هزار هکتار اراضی مختص کشت گندم برای سال زراعی آینده در نظر گرفته شده که تا کنون ۴هزار و ۷۲۰هکتار زیر کشت رفتند.
اسفندیار پور ادامه داد: انتقال توسعه فنی، توسعه سامانه های نوین آبیاری و سایر حمایت ها از قبیل استفاده از  علف کش های با کیفیت درمزارع و همچنین استفاده لازم از کود اوره در مزارع می تواند در افزایش ضریب خوداتکایی گندم تاثیر گذار باشد.
مجری طرح گندم از افزایش ضریب خوداتکایی گندم در سال جاری خبر داد و گفت: امسال با تولید بیش از ۱۴٫۵ میلیون تن گندم ضریب خوداتکایی این محصول به ۱۰۲درصد رسیده است که این امر بیانگر آن است که یکسال زودتر از پیش بینی ها به خودکفایی رسیدیم.
مشاور وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه درآمد کشاورزان از فروش گندم در سال جاری به میزان قابل توجهی افزایش یافت، اظهار کرد:سال ۹۲، ۴ هزار و ۸۰۰ تن گندم با ارزش بالغ بر ۳ هزار و ۸۱ میلیارد تومان از کشاورزان خریداری شد که این رقم در سال جاری با خرید ۱۱ میلیون و ۵۲۰ هزار تن گندم به رقم ۱۴ هزار و ۷۰۰ میلیارد رسید که این امر نشان دهنده افزایش سه برابری حداقل درآمد گندمکاران است.
*** درآمدکشاورزان تفاوت معناداری نداشته است
همچنین مسعود اسدی رئیس تشکل های بخش کشاورزی گفت: در بحث پایداری خودکفایی، وزارتخانه اقدامات موثری در افزایش ضریب خوداتکایی و رهایی از واردات به عمل اورده که انتظار می رود با تقویت زیر ساخت ها، توسعه مکانیزاسیون، پرداخت تسهیلات کم بهره و حمایت صندوق بیمه از کشاورزان این پایداری در سال زراعی آینده حفظ شود.
وی در پاسخ به این سوال که درآمد کشاورزان در پی افزایش تولید گندم چند برابر افزایش یافت، بیان کرد: علی رغم افزایش هزینه های سرسام آور تولید و افزایش جزئی قیمت خرید تضمینی درآمد کشاورزان نسبت به سال های گذشته تفاوت معنا داری نداشته است.