به گزارش اگری پرس به نقل از ایسنا، ورمی‌کمپوست حاصل فعالیت بیولوژیک نوعی کرم‌خاکی است. این جانور با تغذیه از مواد آلی موجود در طبیعت آن ها را به کود آلی مغذی تبدیل می کند. ورمی کمپوست در حال حاضر به عنوان یکی از غنی‌ترین کودهای آلی بیولوژیک و بهترین جایگزین برای کود شیمایی در دنیا شناخته شده است.

کاربرد ورمی‌کمپوست به عنوان یک کود سبز در خواص فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی خاک تأثیر بسزایی دارد و موجب رشد بسیار سریع و ملموس درختان و گیاهان مثمر می شود. این کود فاقد هرگونه ماده شیمیایی و اصلاح‌کننده خصوصیات فیزیکی و شیمیایی و بیولوژیکی خاک است. ورمی کمپوست علاوه بر وزن مخصوص کم، فاقد هرگونه بو، میکروارگانیسم‌های پاتوژن، باکتری‌های غیر هوازی، قارچ‌ها و علف‌های هرز است.
با توجه به اهمیت تولید کود سازگار با طبیعیت برای امنیت غذایی کشور، عرصه تولید کود ورمی کمپوست از سال ۱۳۹۲ مورد حمایت بسیج سازندگی قرار گرفته است.
بر اساس گزارش قرارگاه جهاد اقتصادی بسیج، ظرف سال های ۹۲ تا ۹۴ با پرداخت بیش از ۳۰ میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی توسط بسیج سازندگی، ۶ هزار و ۶۶۷ هزار واحد تولید کود ورمی کمپوست در کشور راه اندازی شده که این میزان واحد تولیدی تا پایان سال ۹۵، به بیش از ۷ هزار واحد خواهد رسید. همچنین تا پایان سال جاری میزان تسهیلات ارائه شده به این واحدها به بیش از ۳۶ میلیارد تومان خواهد رسید.
بر اساس پیش بینی قرارگاه جهاد اقتصادی، میزان اشتغالزایی مستقیم در واحدهای تولید ورمی کمپوست تحت حمایت بسیج سازندگی تا پایان سال ۱۳۹۵ به ۱۰ هزار نفر خواهد رسید. استان خراسان رضوی با افتتاح ۶۴۲ واحد تولید کود ورمی کمپوست  بالاترین آمار را در کشور به خود اختصاص داده است.
تولید ورمی کمپوست در ایران اگرچه چند سالی است که رواج پیدا کرده و حجم تولید آن به رقم قابل توجهی رسیده است، با این وجود مصرف آن در میان کشاورزان آنطور که باید و شاید، همه گیر نیست. این در حالی است که در صورت مصرف ورمی کمپوست به جای کود شیمیایی، علاوه بر تولید چند برابری محصولات ارگانیک و کاملا طبیعی، از آلوده شدن آب های زیر زمینی و تخریب محیط زیست توسط کودهای شیمیایی جلوگیری می شود.
سازمان بسیج سازندگی برای کمک به اشتغالزایی و حمایت از تولید در عرصه های اقتصاد مقاومتی، متعهد به ارائه آموزش های تخصصی در عرصه های تولیدی و پرداخت وام اقتصاد مقاومتی به داوطلبان واجد شرایط است.
علاقمندان به فعالیت در عرصه های تولیدی اقتصاد مقاومتی که نیازمند حمایت هستند، می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به رده های استانی بسیج سازندگی در سراسر کشور مراجعه کنند.